Şükran Günü Kutlandı

Body: 


ABD'de en önemli günlerden "Şükran Günü" kutlandı

Florida Türk Evinde geleneksel Şükran Günü hindisi Orkan ailesi tarafından üyelere sunuldu

Diger fotoğraflar için TIKLA

Şükran Günü nedir, nasıl kutlanır, tarihçesi

Sükran günü (Thanksgiving) daha cok Kuzey Amerika da kutlanan ve Amerikalıların tanrıya teşekkürlerini sundukları özel bir bayramdır. Amerika da Kasım ayının 4. perşembe günü kutlanan Şükran günü Kanada da Ekim ayının ikinci Pazartesi günü kutlanmaktadır.

Sükran günüu Amerikada Tatil Donemi (Holiday Season) in baslangıcı olup persembe ve cuma gunlerinin tatil edilmesi ile 4 günlük uzun bir tatil olanağı sağlar. Bu sayede bizim bayram tatillerimize benzer sekilde aileler bu tatilde bir araya gelerek geleneksel Şükran Gunu yemeğini paylasırlar. Amerikan nufusunun yaklaşık beşte birinin yollara düştüğü bu zamanda gerek havaalanlarinda gerekse de karayollarında yoğun trafik yaşanır. Şükran günü yemeği geleneksel olarak cok zengin bir sofra olup başta hindi, patates püresi, mısır ekmeği, gravy ve kabak tatlısı icerir.

Sükran gününün geçmişi 17. yuzyila dayanmaktadır. Avrupadaki kilisenin baskısından kacan Pilgrimler (Hacılar) Amerika ya geldiklerinde Kizilderililer tarafindan ağırlanmış ve Hindi avlayıp hayatta kalmışlardır. Hacılar durumlari iyi olunca sşkranlarını belirtmek icin düzenli olarak Kızılderililere yemek vermeye baslamışlardır. Daha sonra 1963 de Amerikan başkanı A. Lincoln Şükran gününü ulusal bayram kabul etmistir.
1941 de Amerikan Meclisi Kasım ayının son perşembesini Şükran günü olarak resmi bayram ilan etmistir.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.

HT Mansetler

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact