Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /homepages/25/d199835659/htdocs/FloridaTurkGazetesi/includes/menu.inc).

BAŞARABİLMİŞLER Mİ ?

Body: 

Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası'nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir. İtilaf Devletleri; Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti konumundaki İstanbul'u alarak İstanbul ve Çanakkale boğazlarının kontrolünü ele geçirmek, Rusya'yla güvenli bir tarımsal ve askeri ticaret yolu açmak, Alman müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı'na girmişlerdir. Ancak saldırıları başarısız olmuş ve geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Savaş sonucundan iki taraf da çok ağır kayıplar vermiştir.

Çanakkale Savaşı bu size göre, peki ya bilmedikleriniz ?

İşte hiç bilmedikleriniz, bir kadının vatanı uğruna yollarda hiç yemek yemeden, su içmeden, açlıktan vefat eden evladını oracıkta gömerek cephaneliği askerlere yetiştirdiğidir ya da 76 yaşında bir teyzenin sırf vatanı için ta Van'dan Gelibolu'ya evindeki erzakları getirdiğidir, bir teyzenin yıllarca sakladığı kocasının silahını Askerlere 'Bu Vatanı kurtarın Oğul! ' diyerek vermesidir, işte bunlar sizin hiç bilmediklerinizdir. Daha nicesi var vatanı için fedekarlıklar yapan. Ama biz sadece 18 Mart'ta hüzünleniriz, biz sadece 18 Mart gelince şehitliğe gider, Mehmet'lerimize dua ederiz. Biz miyiz peki vatansever, biz miyiz bu ülke için bir şeyler yapmaya çalışan ?

Bir çocuk, daha 7-8 yaşlarında muhtemelen, annesi tutup kolundan getirmiş şehitliğe hani görsün diye, yarın öbür gün öğretmeni sorarsa gittim desin ezilip büzülüp oturmasın diye, anlatmamış yani ne olduğunu,neden gidildiğini. Çocuk sorar 'Neden ölmüşler' diye, kadın cevap verir 'Vatanı korumak için oğlum' , çocuk bu işte tekrar sorar, 'Başarabilmişler mi?'

İşte! Benim için günün anlam ve önemidir bu, başarabilmişler mi ?

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact