Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /homepages/25/d199835659/htdocs/FloridaTurkGazetesi/includes/menu.inc).

BEŞ HASTALIK BELİRTİSİ

Body: 

YORGUNLUK SEBEBİ BEŞ ÖNEMLİ HASTALIK
Yoğun iş temposu, yeterince dinlenmemek ve uyku uyumamak, sigara kullanımı ve aşırı alkol, yorgunluğun hepimizce bilinen nedenlerindendir. Ancak yorgunluk her zaman bu nedenlere bağlı olmayabilir. Özellikle uzun süredir devam eden ve nedeni açıklanamayan yorgunluk hissi önemli hastalıkların habercisi olabilir.
Sağlıklı yaşadığınız, uykunuzu aldığınız, yeterince dinlendiğiniz halde kendinizi yorgun hissediyorsanız ve bunun sebebi yoğun iş temposu değilse ciddi bir sağlık sorununuz olabilir. İşte yorgunluğa yol açan beş temel hastalık.


Anemi (Kansızlık)

Anemi, kandaki kırmızı hücrelerin veya hemoglobin denilen kırmızı maddelerin yada her ikisinin birlikte azalması olup en sık yorgunluk sebebidir. Baş dönmesi, solukluk, üşüme hissi, kalp atımında hızlanma kansızlığın diğer belirtileridir.
Regl döneminde oluşan kan kaybı demir eksikliğine sebep olabildiği için, demir eksikliğinin özellikle kadınlar için anemi riski yarattığı unutulmamalıdır. Üretken çağdaki ve özellikle adet dönemleri uzun süren veya miyomları olan ya da sık doğum yapan hanımlarda anemi sık gelişmektedir.
Haftada birkaç kez yağsız kırmızı et, karaciğer, kabuklu deniz ürünleri, fasülye gibi zengin demir içeren besinler tüketmek ve yanında mutlaka demirin vücut tarafından emilimini artıran C vitamini içeren sebze-meyve gibi besinler almak, anemiye karşı ilk tedbirlerden sayılır. Koyu çay ve kahve tüketimi, demir emilimini azalttığından önerilmez. Kuru meyvelerin demir içeriği yüksek olduğu için, ara öğünlerde alınabilir.
İç kanama veya folik asit ya da vitamin B12 eksikliğine bağlı anemiler, gecikmeden tedbir alınması ve mutlaka bir iç hastalıkları uzmanı, daha iyisi bir hematolog tarafından tedavisi gereken tablolardır.


Diyabet (şeker hastalığı)

Şeker hastalığının, susuzluk hissi, kilo kaybı, sık idrara çıkma, sürekli açlık, bulanık görme gibi çok bilinen belirtilerinden biri de yorgunluktur. Diyabet hastası olan kişilerde anormal derecede yüksek miktarda şeker, vücut hücrelerine girip enerjiye dönüşmek yerine kan dolaşımında kalır. Sonuç olarak vücut yeterince besin tüketmesine rağmen enerjisiz kalır. Eğer sürekli olarak açıklanamaz bir yorgunluğunuz varsa doktorunuza başvurarak diyabet testi yaptırınız. Diyet ve egzersiz gibi yaşamsal değişiklikleri, yüksek kan şekerini düşürmeye yarayan ilaçlar ve belki de insülin tedavisini de içeren bir tedavi görmeniz gerekebilir.


Tiroid Hastalığı ( Guatr)

Tiroid bezi vücudun enerji metabolizmasını kontrol eder. Tiroid bezinin gereğinden az çalışması (hipotiroidizm), iltihaplanma, kireçlenme, uyuşukluk ve metabolizmanın yavaşlaması gibi rahatsızlıklara yol açar. Genel olarak enerji düzeyiniz sürekli düşükse, kendinizi tükenmiş ve hattâ biraz depresyonda hissediyorsanız, bunların sebebi yavaş çalışan tiroid bezi olabilir.
Tiroid bezinin fazla çalışması (hipertiroidizm) ise aşırı kilo kaybı, kaslarda zayıflık, ellerde titreme, saçlarda incelme yada dökülme ile ortaya çıkar.
Tiroid hastalıkları özellikle kadınlarda sanıldığından çok daha yaygındır. T3 ve T4 ile TSH gibi tiroid hormonlarının düzeyinin saptanması ve ultrasonografi gibi yöntemlerle kolayca teşhis edilir. Bu hormonlar düşükse dışarıdan hormon takviyesi yapıldığında yorgunluk şikâyetiniz kısa zamanda geçecektir.


Uyku apnesi

Hava yolunun tıkanmasıyla ortaya çıkan horlama ve uyku sırasında 10 saniye veya daha uzun sürelerle soluk almama tablosuna uyku apnesi denir. Bu durumda siz uykuda iken genellikle her gece birçok kez nefes almanız durmakta, netice olarak gece kaç saat uyursanız uyuyun özellikle sabah yorgunluğuna yol açmaktadır.
Uyku apnesi zamanında tedavi edilmezse, kalp krizi, felç, empotans (iktidarsızlık), kalp ritm bozuklukları, ani ölüm gibi ciddi tablolara yol açabilir.
Bu hastalığa uyku laboratuvarında tanı konur. Uyku apneniz varsa doktorunuz kilo verme ve sigarayı bırakma gibi yaşam tarzı değişimleri önerecektir. Siz uyurken hava yollarını açık tutan cihazlar veya nefesle tetiklenen basınçlı hava cihazları kullanılabilir. Aşırı olgularda, yeterli hava akımının sağlanması için ameliyat gerekebilir.


Depresyon

Depresyon belirtileri çok değişik olabilir ve insandan insana değişir. Halsizlik, uyuşukluk, düşük enerji, olumsuzluk, umutsuzluk, baş ağrısı, iştah kaybı en sık görülen belirtilerdendir. Sosyal ilişkilerdeki zorluklar, ailede hasta birinin olması yada yakın çevrede birinin ölmesi, hedeflere ulaşamama duygusu, ne sebeple olursa olsun derin hayal kırıklıkları depresyonun ana tetikleyicileri olarak sayılabilir ve en depresyon, yaygın yorgunluk sebeplerinden biri olarak bilinir.
Dinlenmek ya da stresle baş etmek için kendinizi geliştirmek, zihninizi boşaltmaya yönelik egzersizler, bazen yoga ve meditasyon depresyonun ağırlaşmasına engel olabilir.
Depresyon psikoterapi ve/veya ilaç terapisi ile başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir.

Bu beş temel hastalık dışında yetersiz su içmek, aşırı kafein alımı, gizli besin intoleransı, fibromiyalji, vitamin ve mineral eksiklikleri, kalsiyum yüksekliği, potasyum düşüklüğü, böbrek yetmezliği, tüm akciğer hastalıklarında, paraziter hastalıklarda, tanısı konmamış kalp hastalıkları ve kalp yetmezliğinde, karaciğer iltihapları (Hepatit) ve karaciğer yetersizliğinde, kalbin iç yüzünün iltihabı (endokardit) yada kalp zarı ltihapları (perikardit)’te , her türlü idrar yolu enfeksiyonlarında, verem (tüberküloz) AIDS gibi enfeksiyon hastalıklarında, tümör varlığında, bunama (demans)’ta reflü mevcudiyetinde, alerjik rinit varsa, uyku ilaçları, sakinleştiriciler, kan şekerini düşüren ilaçlar, depresyon ilaçları, idrar söktürücüler, tansiyon düşüren ilaçlar, kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar gibi birçok ilaçların kullanılıyor olması durumunda yorgunluk görülür.
Bu nedenle, bir ilaç kullanmaya başladıktan sonra ortaya çıkan veya artan yorgunluk şikayetinizi doktorunuzla paylaşmanızda sayısız yarar vardır.

AMAN DİKKAT
İki haftadan daha uzun süredir kendinizi yorgun ve kötü hissediyorsanız, bu beş hastalığı hatırınıza getirin ve bir doktora başvurmakta gecikmeyin.

Doç. Dr. Şeref Barut
serefbarut@yahoo.com

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact