Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi Kapanıyor…

Body: 


Tiyatro… Tiyatro… Dergisi olarak uzun süredir takip ettiğimiz Devlet Tiyatroları ve Devlet Opera Balesi'ne yönelik yapı değişikliği çalışmaları hız kazandı.

Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürleri'nin yapılacak değişiklik hakkında bilgileri olmamasına, kendilerine danışılmamasına, bilgi verilmemesine rağmen her iki kurum için yapılan çalışmaların son aşamaya geldiği, Bakan Çelik'in özel danışmanları kanalıyla çalışmayı yürüttüğü duyumları alınmıştır.

Yasa çalışmasının Telif Hakları Genel Müdürü Sayın Abdurrahman Çelik'in önerileri doğrultusunda yürütüldüğü de iddialar arasında. Ulaştığımız bilgiler çerçevesinde, her iki kurumun özel yasaları kaldırılarak, sanatçı kadrosunun doğrudan Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde istihdam edileceği, bakanlığa verilecek proje başvurularında istihdam edileceği yönündeydi. Özel yasaların kaldırılmasıyla birlikte tüm çalışanların, sanatçılar dahil, 657 sayılı yasa kapsamına alınacağı, sözleşme döneminin de sona ereceği bilgilerine ulaşmış bulunuyoruz. Yasa taslağının sezon kapandıktan sonra, Meclis tatile girmeden önce Meclis'e sevk edileceği de gelen bilgiler arasında.

Türkiye’de Kamu Tiyatrosunun Geleceği İçin Bir Model Önerisi
Tiyatro… Tiyatro… Dergisi ve Bilgi Üniversitesi Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü “Türkiye’de Kamu Tiyatrosunun Geleceği İçin Bir Model Önerisi” başlıklı bir arama çalışmasına başlamış ve sürdürmekteydi. Görüşlerine başvurduğumuz Tiyatro… Tiyatro… Dergisi Yayın Yönetmeni Mustafa Demirkanlı ve Bilgi Üniversitesi Sanat ve Kültür Yönetimi Bölüm Başkanı Serhan Ada: Yapılacak değişikliğin sadece Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesi olarak ele alınmasının yanlışlığının altını çizerek, Türkiye için kapsamlı ve Türkiye realitesine uygun bir modelin aranması ve sivil yapıların da katkılarıyla oluşturulması gerektiğine vurgu yaparak, eksik ve yanlış bir çalışmanın Türkiye'nin kültür-sanat ortamına ciddi darbeler vurabileceğinin altını çizdiler. "Tartışılmadan, STK'larla, tiyatro insanlarıyla paylaşılmadan, katkıları alınmadan bir yasa taslağının Meclis'e sevk edilmemesi gerekir", diyerek, sivil inisiyatif olarak başlattıkları çalışmayı önceki Kültür ve Turizm Bakanı'na da sunduklarını, devam eden çalışmanın yapılması planlanan yasa çalışmasına önemli katkılar sunabileceğini ifade ettiler.

Dün, (6 Mayıs) Ankara menşeli Ansesnet Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre de saptamalarımızın doğruluğu teyit edilmekte olup, ilgili haber şöyledir:

"Devlet Tiyatroları kapanıyor...

Hazırlanan yasa taslağı ile Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesi'nin kapatılması öngörülüyor.
Tiyatro, Bale ve Opera özerk bir yapıda kurulacak Türkiye Sanat Kurumu bünyesinde toplanacak.
Başbakan Erdoğan: "Devlet eliyle tiyatro olmaz" diyerek Devlet tiyatrolarının özelleştirileceğinin işaretini vermişti

Cumhuriyet'in ilk yıllarından itibaren temelleri atılan Devlet Tiyatroları (DT), Devlet Opera ve Balesi (DOB) artık tarihe karışıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa taslağı ile kapatılacak genel müdürlükler özerk bir yapıda kurulacak Türkiye Sanat Kurumu bünyesine alınacak.

Anses Net'in aldığı bilgiye göre Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü çalışanlarından yaşları gelenler emekliliğe yönlendirilecek. Ankara ve İstanbul gibi büyük merkezlerdeki sanatçılar bölge müdürlüklerine ya da İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerine gönderilecekler.

Geçen Yıl İstanbul Şehir Tiyatroları'nın başına bir bürokratın atanması sırasında yaşanan tartışmaya Başbakan Erdoğan da katılmış ve devlet tiyatrolarının özeleştirileceğinin işaretini vermişti. Erdoğan "devlet eliyle tiyatro olmaz" diyerek tiyatroların özelleştirilmesiyle ilgili şunları söylemişti:"Gelişmiş ülkelerin hemen hemen tamamında, devlet eliyle tiyatroculuk olmaz. Kadir Bey'i tebrik ediyorum. Ve aynı şeyi şu anda Bakanlar Kurulu'na getireceğim. Özel bir yönetim değil, tiyatroları özelleştireceğiz. Özelleştirmek suretiyle buyrun istediğiniz gibi tiyatrolarınızı oynayın. Gerektiği zaman bizler hükümet olarak istediğimiz oyunlara sponsor olur desteğimizi veririz."
İlgili kuruluşların görüşüne açılacak yasa taslağının kısa sürede Bakanlar Kurulu'na sunulması bekleniyor.

Devlet Tiyatroları ile Opera ve Balesi'nin tarihçesi
Türkiye'de Devlet Öncülüğünde Tiyatro ve Opera'nın temelleri Cumhuriyet'in ilk yıllarında atıldı. 1936 yılında Devlet Konservatuarı'nın eğitime başlamasının ardından 1940 yılında "Tiyatro ve Opera Tatbikat Sahnesi" kuruldu. Devlet tarafından görevlendirilen ünlü Alman sanatçısı, tiyatro ve opera yönetmeni Carl Ebert, 16 Mayıs 1940 tarihinde yürürlüğe giren bir yasa ile Musiki Muallim Mektebi‘nin Devlet Konservatuarı'na dönüşmesini sağladı. Ebert, 1947'ye kadar Tatbikat Sahnesinde çeşitli oyunların rejisörlüğünü yaptı, sayısız öğrenci yetiştirdi ve Türkiye'de modern tiyatronun kurucuları arasında yer aldı. Devlet Tiyatroları ve Operanın uzun süre yöneticiliğini yapan Cüneyt Gökçer de Ebert'in öğrencisiydi.

Tiyatro, opera ve bale sanat dallarını bünyesinde bulunduran Devlet Tiyatroları 1949 yılında 5441 sayılı yasayla kuruldu. Devlet Opera ve Balesi 1970 yılına kadar Devlet Tiyatroları teşkilatında bir Bölüm olarak yer aldı.
Devlet tiyatrolarının kuruluş amacı;
-Yerli ve yabancı eserlerle halkın genel eğitimini, dil ve kültürünü yükseltmek,
-Türk Sahne Sanatlarının yurtiçinde ve yurt dışında gelişmesini, yayılmasını ve tanıtılmasını sağlamak,
-Türk dilini yerleştirmek ve şive birliğini meydana getirmek,
-Temel değerler üzerinde doğru yargılara varılmasını sağlamak,
olarak belirlendi. Devlet tiyatroları günümüze kadar 21 ildeki bölge sahneleriyle faaliyetini sürdürdü.
1970 yılında ise 1309 sayılı kanunla Ankara'da Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Teşkilatı, merkezi bir yapı olarak kuruldu. 1960'tan beri faaliyetlerine ayrı yerel bir kuruluş olarak devam eden İstanbul'daki Opera ve Bale Topluluğu da 1970'te İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü adı altında bir şube olarak merkezi yapıya bağlandı. Daha sonra, İzmir (1982), Mersin(1990), Antalya (1997) ve Samsun (2008) Müdürlükleri de Ankara'daki merkezi yapıya bağlı olarak kuruldu." (Kaynak: Ansesnet Haber Ajansı)

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.

HT Mansetler

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact