Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /homepages/25/d199835659/htdocs/FloridaTurkGazetesi/includes/menu.inc).

"GUT: EKLEMLER ve BÖBREKLER İÇİN RİSKLİ BİR HASTALIK"

Body: 

GUT:
EKLEMLER ve BÖBREKLER İÇİN RİSKLİ BİR HASTALIK

Eski ismiyle nikris, yeni adıyla damla hastalığı da denilen; Fatih Sultan Mehmet, Büyük İskender, Michelangelo, Darwin gibi tarihteki ünlülerin de muzdarip olduğu, “kralların hastalığı” olarak bilinen Gut, protein içeren gıdaların vücutta kullanımından sonra, son atık ürünü olan 'ürik asit' maddesinin, çeşitli sebeplerle vücuttan uzaklaştırılamaması sonucu, özellikle eklem boşluklarında yada başka bazı dokularda birikmesi ile ortaya çıkan hastalığa verilen isimdir.
Karakteristik şekilde, ilk belirti olarak birden bire, genellikle tek taraflı, ayak baş parmağı veya ayak bileği yada dirsekte şişlik ve kızarıklık ile birlikte çok şiddetli-zonklayıcı ağrı ve ile ortaya çıkar; çoğunlukla buna yüksek ateş te eşlik eder

GUT HASTALIĞI KİMLERDE OLUR?
Günümüz modern tıbbı, gut hastalığını metabolik sendrom denilen ve insülin direncinin arttığı özel bir tablo içinde, fruktoz tüketimi ile ilintili bir hastalık olarak düşünmektedir.
Genetik yatkınlık, böbrek hastalığı ve diüretik kullanımı, şişmanlık, kolesterol yüksekliği, şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi hastalıklarla birlikte ve orta-ileri yaş erkeklerde görülme oranı sıktır.
Kadınlarda genellikle böbrek hastalığı ve diüretik dediğimiz idrar söktürücülerinin kullanımına bağlı olarak ve sıklıkla menapoz sonrasında görülmektedir.

GUT GERÇEKTEN ZENGİN HASTALIĞI MIDIR?
Eskiden et ve et ürünleri, deniz ürünleri gibi protein içeren gidaların daha çok zenginler tarafından tüketildiği düşünülerek zengin hastalığı denirdi. Gerçekten de aşırı protein tüketimi ile gut hastalığı arasında direkt bir ilişki vardır ve gerek hayvansal ve gerekse de bitkisel protein alımının azaltılması ile guttan kaçınmak mümkün olmaktadır.
Öte yandan kanda ürik asidin yükselmesi, sadece aldığımız gıda ile ilgili olmayıp, bazı hastalıkların seyri sırasında yada sonucu olarak ta ortaya çıkabilmektedir..

GUT HASTALIĞINDAN ŞÜPHE EDENLER NE YAPMALI?
Teşhis, doktorun sorgulama ve muayenesi ile kolayca konur. Kandaki ürik asit düzeyinin yüksekliği, iltihap gösteren bazı testlerin yüksek bulunması ve şiş - ağrılı olan eklemden alınacak sıvının mikroskopik incelemesinde özel kristallerin görülmesi kesin teşhis koydurur.

Gut tekrarlayıcı ataklar şeklinde seyreden bir hastalıktır, ilk atağın ilaçla tedavisi kolaydır ancak tekrarları önlemek ve eklemlerle böbrekleri korumak için uzun süreli tedavi gerekebilir.

GUT HASTALIĞINDA TEDAVİ SEÇENEKLERİ NEDİR?
Gut hastalığı tamamen diyet uygulanması ve ilaç ile tedavi edilir.
Protein –daha ayrıntılı ifadesi ile purin- içeren gıdalardan, et, balık, yağlı kuruyemişler, ciğer, dalak, beyin, böbrek, kalp gibi sakatatlardan, fruktoz –mısır şurubu- içeren her türlü gıda maddesinden, bira tüketiminden uzak durmak, kolesterol ve yüksek tansiyondan korunmak tedavinin temelini oluşturur.

AMAN DİKKAT:
Dengeli beslenme, sağlıklı hayatın vazgeçilmez birinci koşuluysa, 40 yaş sonrasında, düzenli olarak 6 ay aralıklarla kan ve idrar testleri yapılması ikinci koşuludur.
Bu testlerin içinde mutlaka ürik asit tayini de olmalı, insülin, HOMA-IR, böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri ile birlikte vücüdun metabolizması ve protein ve insülin kullanımında olası sapmaların monitörize edilmesi; gerekli olduğunda korunma ve tedavi tedbirlerinin zamanında alınması, düzgün eklem ve böbrek fonksiyonlarının sağlanmasında, yani kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürdürülmesi için hayati öneme haizdir.

Doç. Dr. Şeref Barut
serefbarut@yahoo.com

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact