Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /homepages/25/d199835659/htdocs/FloridaTurkGazetesi/includes/menu.inc).

PANKREAS KANSERİ

Body: 


Gazeteci Mehmet Ali Birand’ta Apple şirketinin ünlü CEO’su Steve Jobs, unutulmaz İtalyan tenor Luciano Pavarotti, Türkiye’deki şiir çevrelerinin tanınmış ismi Cahit Zarifoğlu, İstanbul sosyetesinin önemli simalarından Ceyla Gölcüklü, Sanat camiasında önceleri türkücü, sonraki dönemde aktör, yönetmen ve politikacı olarak tanınan Osman Yağmurdereli, Bakırköy Akıl Hastane’sinin efsanevi Başhekimi, Bakırköy Belediye Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı yapmış olan Yıldırım Aktuna, Galatasaray eski Başkanı Özhan Canaydın, Basın Dünyasının tanınmış isimlerinden Ufuk Güldemir, Amerikalı dansçı, şarkı yazarı ve aktör Patrick Swayze ve meşhur Türk-Amerikan müzik yapımcısı Arif Mardin ile ayni kaderi paylaştı ve yaklaşık 2 yıldır pankreas kanseri ile sürdürdüğü mücadeleye yenik düştü.
Konunun güncel olması dolayısıyla öncelikle pankreas nedir, ne işe yarar sorularını cevaplayalım, ve bu organımızın kanserini tanıyalım.
Pankreas midenin arkasında bulunan yaklaşık 15-20 cm büyüklüğünde bir organımız. Baş, boyun, gövde ve kuyruk olarak 4 anatomik bölümü var.
Pankreas başının onikiparmak bağırsağı ile, kuyruk kısmının ise dalakla komşuluğu çok önemli.
Pankreasın iki vazifesi var.
1.Sindirim: Pankreasın ürettiği sindirime yardımcı olan enzimler (amilaz endopeptidazlar, egzopeptidazlar, lipaz, kolesterol esteraz, fosfolipaz A2, oniki parmak bağırsağına safra kanalı ile birlikte dökülüyor ve nişasta, yağ ve proteinlerin sindirilmesine yardımcı oluyor.
2. Hormon salgılama: Pankreas, şekeri düşürmeye yarayan insülini ve şeker düzeyinin artmasını sağlayan glukagon hormonunu, somatostatin, amilin, pankreatik polipeptit ve pankreastatin hormonlarını kana vermek yoluyla salgılıyor.
Bu bilgiler ışığında şeker, yani diabet hastalığı pankreasın en sık görülen hastalığı olarak bilinmektedir.
Ancak pankreastaki sağlıklı hücrelerin anormalleşerek kontrolsüz bir şekilde üremeleri sonucu pankreas tümörleri ortaya çıkıyor ve pankreasta kötü huylu tümörlere ise pankreas kanseri adı veriliyor.
Pankreas kanserleri her 10 bin kişiden birinde görülür ve ABD'de kanser nedeniyle ölümlerde 5.sıradadır.
Pankreas kanserinin sebebi bilinmiyor. Yine de
• Aşırı yağlı besin tüketme alışkanlığı
• Kronik pankreas iltihabı
• Radyasyon
• Genetik geçiş (Ailesinde pankreas kanseri hastası bulananlar daha fazla risk altında)
• Yaş (60 yaşın üzerinde daha fazla görülüyor)
• Sigara (sigara içenlerde, içmeyenlere göre 2 – 3 kat daha fazla)
• Alkol alımı (İlişkisi kesin kanıtlanmamıştır)
• Şeker hastalığı (İlişkisi kesin kanıtlanmamıştır)
• Irk (Siyah ırkta daha sık)
• Cins (erkeklerde daha çok görülen bir hastalık)
gibi istatistiksel verilerin ışığında varılan, bazı önemli faktörler biliniyor.
Komşu organlarla aşırı biçimde içiçe bulunuyor olması nedeniyle pankreas kanserinin, erken dönemde bile çevresindeki yapılara girift bir şekilde yayılması ve başka organlara sıçrama olasılığı yüksek ve genellikle lenf damarları ile diğer organlara yayılıyor.
Erken teşhisin de zor olduğu bir kanser türü. Örneğin meme kanserinde, dıştan elle tespit nispeten daha kolay ya da mamografi diye bir yöntemle erken tanı olasılığı daha yüksek iken pankreas kanserinde henüz geçerli bir erken tanı ve tarama yöntemi yok.
Erken evrede belirti vermediğinden pankreas kanseri sinsi bir hastalık. En çok görülen belirtileri ise,
• Halsizlik, iştahsızlık ve kilo kaybı, bulantı, kusma
• Sarılık, (hastalık safra kanalını tıkadığından, safra bağırsağa akamayacağı için kandaki düzeyi yükselir hastanın cildi sararır, idrarı koyulaşır, dışkısının rengi açılır)
• Ağrı, genellikle sol karın boşluğunda ve buradan sırta vuran bir ağrıya yol açar.
• Kan şekerinin düşmesi (hastalığa bağlı olarak kan şekeri seviyesi düşebilir ve halsizlik, baş dönmesi, titreme ve bayılma görülebiliyor)
Bu yakınmalarla müracaat eden hastanın şikayetlerinin dinlenilmesi ve muayenesinin ardından yapılacak kan tahlilleri ve batın ultrasonografisi, bilgisayarlı batın tomografisi, MRI ve PET, endoskopik ultrasonografi ve endoskopik retrograd kolanjio-pankreatografi (ERCP) gibi radyolojik incelemeler ile teşhis konuluyor ve 4 evrede değerlendirilen pankreas kanserinin hangi dönemde olduğu saptanarak buna göre tedavisi biçimlendiriliyor. En çok kullanılan yöntemler ameliyat, ışın tedavisi ve kemoterapi.
AMAN DİKKAT: Bilinçli olmak ve bedenimizi tanımak; yukarıda sıralanan risk faktörlerini dikkate alarak beslenme, korunma ve ilk belirtilere karşı uyanık olmak pankreas kanseri konusundaki en önemli özelliklerdir. Her zaman olduğu gibi erken tanı daima hayat kurtarıcıdır.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact