Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /homepages/25/d199835659/htdocs/FloridaTurkGazetesi/includes/menu.inc).

Çin hisseleri coşuyor, ekonomide alarm zilleri çalıyor

MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP) Hisse Endeksi’ni halen bu sene %40 prim yapan Çin ve Hint hisseleri sürüklüyor. Çin’de ekonomik beklentilerin boş çıkması, yıl başından bu yana %4.5 değer yitiren GOP borsalarının 2015 yılında da yatırımcısına zarar ettirmesi anlamına gelecek

Salı sabahı (30 Aralık) Hong Kong’da işlem gören Çin hisseleri endeksi %4.5 prim yaparken Şangay Bileşik Hisse Endeksi de 2010’dan bu yana en yüksek değerine erişti. Borsada oynaklık had safhaya erişirken, fiyatları yukarı iten faktör yıl boyunca irtifa kaybeden ekonomide iyileşme sinyalleri değil, merkez bankası PBoC ve Beijing hükümetinin durgunluğu önlemek için aldığı yeni tedbirler. Bu önlemlerin Çin ekonomisinde salgın hastalık semptomları sergileyen atıl kapasite ve deflasyonu daha da derinleştirme olasılığı var. MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP) Hisse Endeksi’ni halen bu sene %40 prim yapan Çin ve Hint hisseleri sürüklüyor. Çin’de ekonomik beklentilerin boş çıkması, yıl başından bu yana %4.5 değer yitiren GOP borsalarının 2015 yılında da yatırımcısına zarar ettirmesi anlamına gelecek.

BRIC artık birlikte hareket eden bir borsa grubu değil. Resesyon sınırında gezinen Brezilya ve dün beş yıl aradan sonra GSYIH’sı ile kez daralan Rusya borsaları ortalama %4.5 zarar ederken Hindistan’da çaylak başbakan Modi’nin reformlarla ekonomiye dinamizm kazandıracağı umudu, Çin’de ise PBoC’nin açıkladığı munzam karşılıkları düşürerek bankacılık sistemine 800 milyar dolar kadar ek likidite sağlama önlemi hisselerde coşku yarattı. Ek olarak Beijing hükümeti de imalat sanayi için yeni destek tedbirleri ilan etti. İhracatçılara düşük faizli kurtarma kredisi verilecek.

Bu tedbirlere rağmen yarın açıklanacak HSBC -Markit Aralık PMI endeksinin daralma bölgesi olan 50’nin altında kalacağı hesaplanıyor. Çin’in 2015 yılında 2009’dan bu yana en düşük tempo olan %7’de büyümesi bekleniyor. Hükümetin aldığı önlemlerin çok kötü geri tepmesi ise en büyük tehlike. İlk önce, bankacılık sistemine enjekte edilen dev dozlarda likidite hak eden sektörlere kredi olarak yayılmak yerine, borsalarda spekülatif amaçlarla kullanılmaya başladı. Borsa’da balonun patlaması negatif servet etkisi yaratarak zaten cılız olan özel tüketimi biraz daha köreltebilir ve ekonomide ikinci büyük sorun olan konut resesyonunu derinleştirebilir. Halen 3 büyük kent dışında müşteri bekleyen konut stoğunun 25-40 aylık satışlara denk geldiği projeksiyonları korkutucu.

Temel imalat sanayi işkollarında kapasite kullanım oranı (KKO) ortalaması %70’e kadar düştü. Toptan eşya fiyatlarında 4 yıldır aralıksız süren deflasyon bu düşük KKO’da yatırımların geri dönüşünü imkansız hale getirirken ölümcül bir nakit akım sıkıntısı da doğuruyor. Kapitalist ekonomilerde bu durumda iflaslar yoluyla atıl kapasite tasviye edilir ve kaynaklar daha verimli çalışan sektörlere aktarılır. Çin’de ise tam tersi oluyor. PBoC ölü endüstrilere daha fazla ucuz kredi vererek atıl kapasite problemini yapısal hale dönüştürüyor. Bu endüstriler de zararına mal satarak tüm dünyaya deflasyon aktarıyor. Halen Çin’de faiz ödemesi/GSYIH oranının %15 gibi orta vadede dahi sürdürülmesi imkansız bir düzeye çıktığına dair araştırmalar var.

Eğer dünya ekonomisi veya Çin’de içtalep toparlanır da şirketlerin nakit akımı iyileşirse Çin hükümeti rahat nefes alacak. Aksi halde krize geri sayım başlayacak, belki de Fed’in parasal sıkılaştırmaya geçmesi ardından ülkede zincirleme iflaslar ve finansal kurumların kamulaştırılması gündeme gelecek.

Piyasaların ne zaman iyimser senaryolardan bıkıp kötü senaryoları satın almaya başlayacağını bilmenin imkanı yok. Ama Çin’in şu anda uyguladığı politika demetinin çözüm değil zamana oynamak olduğunu da hatırlatalım. Yatırımcı da Beijing’in ortak aklının zaferine değil, şansına bahse giriyor. Eğer Beijing yanılıyorsa, Çin beraberinde tüm GOP varlık sınıfını da ayı pazarına sürükler.

Atilla Yesilada ve İY

Twitter: @AtillaYesilada1

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact