Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /homepages/25/d199835659/htdocs/FloridaTurkGazetesi/includes/menu.inc).

Şimdi değilse, ne zaman?

Ertelemek hepimizin yaptığı, görünürde zararsız ama aslında zararı çok olan bir hareket. Yapmak istemediğimiz bir şeyi hep “daha sonra yaparım”, “canım istemiyor” veya “şimdi zamanım yok” diye ertelemişizdir.

Peki neden böyleyiz? Neden bile bile kendi işlerimizi zorlaştırıp, kendi kendimize engel koyuyoruz? Bunun cevabi psikolojimizde saklı olabilir. Geciktirmek bir öz-düzenleme sistem hatasıdır. Beyinimizin prefrontal korteksinin (yani beynimizin en ön kısmının) bir görevi icra fonksiyonudur. Bu fonksiyon bizi diğer memeli hayvanlardan farklı kılar cünkü biz, icra fonksiyonu yüzünden, çoğu defa, hareket etmeden önce düşünür, değerlendirir ve kararımıza göre hareket ederiz. Böylelikle impulsif hareketlerde pek bulunmayız. Buna da öz-düzenleme denilir. Fakat, kronik bir şekilde işlerini geciktiren insanların öz-düzenleme problemi vardır.

Bu problem bir çok faktörden kaynaklanır. Mesela, bir etken “kültür” olabilir. Özellikle Amerika gibi rahat, bir çok kez ikinci şans tanılan bir yerde yaşadığımız için bir çok kişinin öz düzenlemesi zayıf olabilir. Başka bir etken de aile olabilir. Çoğu kez otoriter bir ailenin cocuklari, evdeki sıkı kurallar yüzünden, kendi öz-düzenlemelerini anlamazlar ya da geliştiremezler. Bu yüzden büyüyünce bir çok şeyi zamansız yapıp çoğu işlerini de ertelerler. Ayrıca, bir cok işlerini erteleyen kişiler aktif bir şekilde dikkat dağıtıcı şeyler ararlar. Mesela, ders yapmamak icin e-postalarina bakarlar, odalarini toplarlar, etraftaki insanlarla konuşurlar. Böylece beyinleri yanıltıcı bir şekilde tamamlama duygusu hisseder ve asıl işlerini geciktirirler. Diğer etkenler ise baskı altında çalışmaktan haz almak ve kararsızlıkdır. Çoğu zaman geciktirmek sağlık sorunlarına yol acar. Örneğin, sürekli ertelediği bir projeyi bir gecede bitirmek için aralıksız bir şekilde çalışan bir öğrencinin bağişıklık sistemi zayıf olur ve ögrenci grip ve diğer hastalıklara karşı savunmasız olur. Zamanını iyi bir şekilde harcayan öğrenciye gore daha fazla uykusuz kalırlar. Bu da kilo alma ve kalp hastalıklarına neden olur.

Ne yapmalıyız?

• Dikkat dağıtıcı şeyleri çalışma odasından çıkarmak (televizyon, playstation, iPad, iPod, iPhone gibi)

• Organize olmak

• Önceden planlamak

• Kısa zamanlı hedef kurmak ve hedefi gerçekleştirmek

• Disiplinli olmaya çalışmak ve başarınca kendini ödullendirmek Anlaşılması gereken şu: ertelemek çoğu kişinin yaptığı bir şey ve bir çok etkenleri var. Zararı büyük ama kontrol altına almak da mümkün. Herkesin kendisine sorması gereken soru ise şu: şimdi değilse, ne zaman?

Kaynaklar:

http://www.psychologytoday.com/articles/200507/why-we-procrastinate
http://www.psychologytoday.com/blog/dont-delay/201106/neuropsychological...

Öykü Barut

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact