Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /homepages/25/d199835659/htdocs/FloridaTurkGazetesi/includes/menu.inc).

“MELATONİN”LENSEKTE Mİ UYUSAK, “MELATONİN”LENMESEKTE Mİ UYUSAK?

Melatonin beynimizde salgılanan ve kan yoluyla bütün vücudumuza yayılarak hücrelerimizi etkileyen bir hormon.
Beynimizin çok iyi korunan merkezi bir yerinde bulunan Pineal, diğer adıyla Epifiz (kozalaksı) Bezi’nden salgılanıyor. İçgüdülerin çok önemli olduğu memeli hayvanlarda gayet gelişmiş bulunan bu organımızın fonksiyonları son yıllarda daha anlaşılır olmakla birlikte hala sırlar barındırıyor.
Mutluluk ve gençlik kaynağı, migren önleyici organ, kalp atışlarını ve kan basıncını, kolesterol düzeyini düzenleme merkezi, özellikle meme ve prostat gibi hormonlarla yakından ilşkili organların kanserlerini önleyici, doğal depresyon savaşçısı gibi efsanevi özellikleri ile anılan Pineal Gland’ımızın ürettiği melatoninin en iyi bilinen etkisi ise uykumuz üzerine.
Bu meşhur melatonin hormonu normalde gün batarken kana verilmeye başlanır ve gün ağarınca salınımını sona erer; bu sayede başta beynimiz olmak üzere tüm organlarımızın geceyle gündüzü ayırt etmesi sağlanır.
Vücudun 24 saat boyunca değişen ahengiden o sorumludur. Melatonin hormonunun seviyesine bağlı olarak beynimizde ve çeşitli organlarımızın işleyişlerinde gün ve gece boyunca farklılıklar olur. Örneğin gece uykuda nabzımız yavaşlar, tansiyonumuz düşer, vücudumuz 1 derece soğur. Bunların olabilmesi için gece gündüz farkının algılanması gerekir. Buna vücut saati diyoruz.

İşte gece-gündüz ritmimizi ayarlayan Pineal Bezimiz hastalandığında, tedavisi gerçekten çok güç olan ve inatçı uykusuzluk anlamına gelen insomnia ortaya çıkıyor.
Ama pineal bez fonksiyonlarının bozulması için mutlaka ciddi Pineal organ yetmezliğine yada hastalığına gerek yok. Birkaç saatlik uçak yolculuğu gece gündüz ayırımında ciddi sıkıntılara yol açarak feleğimizi şaşırmamıza yetiyor da artıyor bile.
Hepimizin yakından bildiği “jet-lag”tan bahsediyorum.
“Jet-lag” vücudun iç saatiyle, varılan yerin saatinin uyuşmaması, bu yüzden vücudun bocalamasıdır. Vücut bitkin düştüğü halde uyuyamamak, yorgunluk, isteksizlik, kafa karışıklığı gibi rahatsızlıklar başlıca tabloyu oluşturur. Şiddeti ve süresi yolculuk yönü ve aradaki farka göre değişir. Etkisi zaman farkı uzadıkça artar. Çoğu kişi için doğuya doğru uçmanın “jet-lag” etkisi batıya uçmaya göre daha fazladır ve kişi yaşlandıkça daha fazla hissedilir. Seyahate yorgun başlamak, uçakta uyumamak, alkol ve kafeinli içecekler içmak durumu daha da zorlaştırır.

“Jet-lag” ile başa çıkmanın kesin çaresi zamandır.

Son yıllarda daha da artan kullanımıyla “hostes hapı” adı da verilen melatonin haplarının “jet-lag”ı atlatmakta işe yaradığı, vücudun kendi hormon üretimini, yolculuğu takiben varılan yerin zamanına uyduruncaya kadar dışardan alınacak melatonin haplarının uyumu kolaylaştırdığı bilimsel yayınlarla desteklenmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar, hap olarak alınan hormonun uzun seyahatlerden sonra uykuya dalmayı ve uyku süresini uzattığını gösteriyor.
Ancak melatonin toleransı kişiden kişiye göre değişiyor. Kimileri kapsül olarak alınan melatoninin sadece 1 mg’ına, kimileri de bu miktarın 10 katına uyum sağlayabiliyor. Melatoninin uzun vadedeki etkileri üzerinde ki bilimsel bilgilerimiz ise henüz kısıtlı ve net-güvenilir değil.

AMAN DİKKAT:
“Jet-lag”tan kaçınmak için, hormonal sisteme müdehale edici bu tür ilaçları dikkatli kullanmak, aşırı doz ve uzun sürelerde kullanmamak suretiyle istenmeyen sonuçlardan kaçınmak yerinde olacaktır.
Doç. Dr. Şeref Barut (serefbarut@yahoo.com)

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact