Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /homepages/25/d199835659/htdocs/FloridaTurkGazetesi/includes/menu.inc).

10 Kasım ve Atatürk

Image result for ataturk resimleri

ATATÜRK için söylenecek o kadar çok şey var ki... Hangisinden başlamak gerekir diye düşünüyor insan. O’nu anlatabilmek için çok araştırma yapmak gerekir... Örneğin yaptığı savaşları mı?.. Siyasi yelpazede durduğu milliyetçiliğini mi?.. Kurduğu fabrikaları mı?.. Yokluktan varlığa sıfır bütçeyle nasıl ulaştığını mı?.. Osmanlı’nın borçlarını nasıl ve hangi şartlarda ve koşullarda ödeyebildiğini mi?.. Lozan Antlaşması’yla dünyayı nasıl dize getirdiğini mi?.. Okul ve müfredat uyumunu sağlamadaki fikiryatını mı?.. Harf devrimiyle bir ulusu nasıl çağdaşlaştırdığını mı?.. Komşu ilişkilerinde nasıl sıfır sorun yarattığını mı?.. Daha doğrusu Atatürk, hangi konuya el atmadı ki?..
Bütün mesele konuları harfiyen ve dürüstlükle yerine getirmek ve kurulacak yeni bir ülkenin taşlarını iyi döşemek... İşte burada ilk akla gelen elbette ki Atatürk’tür ve onun yaptığı büyük devrimlerdir.

Image may contain: text

Her nedense Atatürk’e saldırmak bugünlerde moda oldu. Önüne gelen Atatürk’e saldırıyor. O’nun düşüncelerindeki sağlam karaktere karşı gelmek için ellerinden ne geliyorsa onu yapmaya çalışıyor... Ama Atatürk’ün Batı fikrinin temelinde, “Türkiye Cumhuriyeti”nin kurulduğu andan itibaren kurtuluşu “Ekonomi”de, “İlim”de, “Bilim”de ve “Çağdaşlaşma”da ördüğünü... Bunu da büyük reformlar yaparak gerçekleştirdiğini görmezden geliyoruz. Ve inatla Osmanlı dedikçe, batıdan da - doğudan da koparak büyük ve derin bir çukurun içinde yuvarlandığımızı ulusça seyrederek devam ediyoruz.

Günümüz Türkiye’sinde yaşayanlarımızın bazıları bilinçsizce Atatürk’e saldırırken, O’nun düşüncelerini acaba hiç okudular mı?.. Nutuk kitabındaki tarihi gelişmeleri okuyarak Türk tarihine biraz olsun yaklaşmak istediler mi?.. Elbette hayır... Sadece günlük hayatlarını kurtarmak için kurucu devlet adamlarına hakaret etmeyi görev sandılar... Hatta bu, bazı kişiler için moda haline geliverdi. Kamu görevinde çalışanlar bile Atatürk’e saldırarak bir yerlere mesaj vermeye çalışıyor sanki. Türk milletini ırkçı olarak görüyor. Oysa Türk milleti 10 bin seneden beri var. Yok diyenler, Cumhurbaşkanlığı Forsu’na bir bakarlarsa, o yıldızların ne olduğunu, ne anlama geldiğini, neyi temsil ettiğini daha iyi anlamış olurlar. Ama bunları görmezden gelerek ve Türk kimliğine saldırarak Atatürk’ü yıpratacaklarını da sanmasınlar. Veya Atatürk’e saldırarak Türklüğün yıpratıldığını sanmasınlar. Çünkü bu her iki olay birbirine hem düşünceyle, hem tarihi geçmişiyle ve hem de kalbiye bağlıdır. Biri yıpratıldığı sanıldığında diğeri onu mutlaka kurtarır... Diğerine saldırıldığında da ona gönül verenler, tekrar onu kurtarır. Kısaca ne yapılırsa yapılsın, Atatürk’ün fikirleri her zaman bu ülkede varlığını sürdürecek. Çünkü O’nun muhteşem fikirleri... Devrimleri... Dış politikadaki evrensel birlikteliği... Milleti sevmesi nasıl unutulabilir?..

İnsanın tarihini bilmemesi kadar kötü daha ne olabilir?.. 10 Kasım, Türk tarihinin devamını sağlayan Atatürk’ün ölüm değil, doğum yıldönümüdür... Hem de Türk tarihinin devamını sağlayan ve Arap zihniyetinden bizi kurtaran Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet devrimlerine dört elle sarılmanın tarihi başlangıcı olmalıdır. Bir kez daha derin bilgilerle donatılmış olan Atatürk’e... O’nu bize kazandıran annesi Zübeyde Hanım’a binlerce teşekkürler... Tarih boyunca unutulmayan Atatürk, Türklüğün ve Cumhuriyetin en büyük simgesidir. Hatta deyim yerindeyse, kalesidir...
Hatta barış ve kardeşliğin de tek adresidir... Acı olanı ise, dünyanın hayranlıkla baktığı Atatürk’e, ülkemizde hakaretlerin yapılıyor olmasıdır... Üstelik bu da yetmiyormuş gibi, Arap zihniyeti şu güzelim çağdaş dünyada kelle kesmeye devam ederken... Atatürk’ün bizi, “Ortadoğu’yu cinayet düşüncesiyle  yönetenlerin zihniyetinden kurtararak bize bugünleri yaşatan ve çağdaş adımlarını görmeyenlere” yazıklar olsun...

Dunya durdukça büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’u anacağız, çizdiğin yolda gösterdiği hedeflere azimle yürüyeceğiz, unutanlara hatırlatacağız, unutturmak isteyenlerle mücadele edeğiz, ona layik olmak için kendi alanlarımızda başarıya ulaşacağız. Onun da istediği gibi heryerde herzaman gururla Türk olduğumuzu söyleyeceğiz. Ne Mutlu Türküm Diyene!

 

Fuat Ornarlı

 

 

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact