Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /homepages/25/d199835659/htdocs/FloridaTurkGazetesi/includes/menu.inc).

30 Ağustos Zafer Bayramı

Saygıdeğer Güney Floridali Türk Toplumu,

Bazen düşünüyom da acaba bizler burada böyle bayram kutlamaları yapıp, anma törenleri düzenleyip kendimiz söylüyoruz, kendimiz oynuyoruz, anavatandan uzak bu etkinliklerin acaba bir yararı oluyor mu diye. Sonra hemen kötümserlıği bir tarafa atıp bunun en azından çocuklarımızın üzerindeki olumlu etkisini irdeliyorum.

Nicelik değil, nitelik önemlidir. Atatürk de Anadolu’ya geçerken bir avuç insanla ne yapabilirim dememişti. İnancını hiç yitirmediği durmaksızın verdiği çaabalardan rahatça aanlayabiriz.

Birinci Dunya Savasi sona erdiginde Mondros Mutarekesi ve Sevr Antlasmasi imzalandi. Bu antlasmalara gore yurdumuz elimizden alinmis, kucucuk bir parca birakilmisti bize. Turk Halki bunu kabul etmedi. Mustafa Kemal’in onderliginde 19 Mayis 1919′ da Kurtulus Savasi basladi.

Halkın desteğiyle kendini daha güçlü hisseden Mustafa Kemal, Amasya, Sivas, Erzurum kongrelerini yaptı. 23 nisan 1920 de TBMM yi kurarak yonetimi halkın idaresine teslim etti. Doguda, batıda düşmanla savaşmaya baslandı. O ara Mustafa Kemal ordularına ”Hatti mudafaa yoktur, sathı mudafaa vardır, o satıh butun vatandır. Vatanin her kariş toprağı vatandasın kanıyla ıslanmadıkca terk olunamaz” demişti Yunanlılar yeniden saldırdığında…

23 Agustos /12 Eylul 1921 tarihleri arasinda gerçeklestirilen Sakarya Meydan Muharebesi’nin ardından büyük bir taarruzla dusmanı yok etme kararı alındı. 26 Agustos 1922 de düşmana saldırdılar. 30 Agustos da düşman çember icine alındı. Başkomutanlik Meydan Muharebesinin ardından 9 Eylül’de yunan denize dokuldu ve yurdumuz düşmanlardan temizlenmis oldu.

Ben Kurtuluş savaşını tetikleyen Yunan cizmelerin ilk ayak bastığı, uzun ve zorlu bir mücadele sonunda Yunanın denize döküldüğü o güzel şehirde dogdum … Bununla da hep gurur duydum. Cocuklugumda Yunan askerleri’nin, hamile kadinlarin karnını süngüyle deşip ”burdan mehmet cikacak “ diye nasıl katlettiklerini okuyarak, namusunu kürlettirmemek için diri diri yanma pahasına kendini kapattığı ahırdan Yunan askerlerinin karşısına çıkmayan kızımızın hikayelerini dinleyerek büyüdüm.

Benim aklım almıyor, biz bu kahramanliklari okuyarak buyuduk, Turk olusumuzla hep gurur duyduk. Neler oluyor benim ulkeme?
Gercekten her karış toprağı kanla sulanan bu ülkeden nasıl bu kadar kolay vazgeçiliyor. Sanki Iktidar ve Muhalefet elbirliği etmiş, gümüş tepsi içinde sunarak canım ülkemi, Sevr antlaşmasını gerceklestiriyorlar. Ülkemde hiç vatan evladı kalmadi mı! Nerde o kahraman Türk insanı… Halk ustune ölü toprağı serilmiscesine tepkisiz, uyusturucu verilmiscesine umursamaz, ulkenin parcalanmasina goz yumacak kadar alcak ve serefsiz mi oldu? Dün Tunceli’de karakola saldıran teroristleri oldüren güvenlik güçlerine saldirdı yöre halkı. Cizre’de dünden beri çatişma aralıksız sürüyor. İçsavaş maalesef başlamıştır.

Haydi iktidarin niyetini zaten biliyoruz. Adamlar once askerimizi bozdular…Baksaniza,ordunun basindaki adam ”safligima geldi, kandirildim” diyebildi…Efendi sen Ataturk’un askerisin, senin saf olma luksun yok. Dahili ve harici dusmanlarin oldugunu dusunup, daima uyanik olmak zorundasin. Polis zaten devletin pollisi olmaktan cikmis, iktidarin polisligini yapiyor.Iktidar kaybettigi oylarin acisini PKK ile birlik olup ulkeyi kan golune cevirerek” bakin bana oy vermezseniz boyle olur “diye halka gozdagi veriyor.

Kabul edelim ki, halka inmedik…sadece yazdik cizdik… Biz hakettik bunlari… Yıllardır halkin cahil kalmasini umursamadık, gemisini kurtaran kaptan, bana dokunmayan yılan bin yil yasasın atasozlerimiz var ya… Iste buyrun sonucu… MHP yüzünden yine defteri durulemedi bunlarin. Cok büyük bir fırsatı yine kaçırdık. Sandıkta iktidarın değişemeyeceğine kanaat getiren Türk insanı kendince kurnazlık yapıp güçlüden yanayı oynuyor. O nedenle 7 Haziranda iktidarın sallandığını gören halk bu erken seçimde eminim eski korkularını atacak ve daha çok silkeleyecek. İşte tam da bu noktada biz Atatürkü kendine şiar edinmiş Cumhuriyet aşıkları bu son fırsatı kaçırmamalılardır. Hiçbir gerekçe oy vermeye gitmeyişin bahanesi olmamalı. 10 Eylüle kadar isimlerinizi kontrol edip varsa yanlışlıkları düzeltmeniz gerekmektedir. Artık Miamide oy verebiliyoruz, bu bakımdan şanslıyız. Başkonsolosluk yetkilileri hafta sonu dahil hergün görev başındadır. 7 Haziranda oy verdik o nedenle ismim adresim doğrudur yanılgısına düşmeyin. Hangi şehirden ne kadar oyun kime çıktığı bilindiğine gore her türlü surprize karşı hazırlıklı olalım. YSK websitesinden adımızı adresimizi tekrar control edelim.

Bayramlar anlamını yitirdi diyecegimize, silkinip kendimize gelecegiz, hatalarimizi gozden gecirip bir öz elestiri yapacagiz once… Sonra da zararin neresinden dönülürse kardır diye sıvayacagiz kolları…Biz Atatürk’un cocuklarıyız, yakışmaz bize ah vah etmek, bos lafla peynir gemisi yurutmek… Genç, çalışkan, eğitimli insanlardan olusturacağimiz dinamik bir ekip kuracagiz once…

30 Agustos Zafer Bayramini, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramini, 23 Nisan Egemenlik Bayramini eskisinden daha coskuyla kutlayıp, ülkenin bir karış toprağının ne kadar pahalıya mal olacağını göstereceğiz eşe-dosta…

Önce Atatürk ve ardından Ugur Mumcu gibi nive aydınlar çok soyledi bizlere bu gunlerin gelecegini…Ama sizler rahat uyuyun, bu ulke sahipsiz degil…Bir avuc da kalsak,yine teslim etmeyeceğiz bu ülkeyi …Hep Atatürk’ün hayranı ve takipçisi oldum ve oyle de olecegim.

BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN…

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact