ABD’de yaşayan ve sağlık sigortası olsun olmasın herkesin bu önerileri okuması gerekiyor

Sigortacı Berker Hazar’dan ABD’deki sağlık sigortası ile ilgili önemli öneriler

ABD’de yaşayan ve sağlık sigortası olsun olmasın herkesin bu önerileri okuması gerekiyor

ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz günlerde koronavirüs testinin ücretsiz olduğunu açıklamıştı ancak hastalığın tedavi ücreti dudak uçuklatıyor. Boston’da koronavirüs teşhisi konulan ve tedavi olan Danni Askini isimli vatandaş, tedavi sonrası kendisine 34 bin 927 dolarlık bir fatura geldiğini açıkladı.

Biz de koronavirüs sonrası artan sağlık sigortası taleplerini ve merak edilenleri Hazar Sigorta’nın sahibi Berker Hazar ile konuştuk.

 

Röportaj: Anıl Sural

 

 

ABD’de sağlık sigortalarının fiyatları malum, çok sayıda kişi aylık yüksek paralar vererek satin aldıkları sigorta paketlerine ragmen hastaneye gidip doktoru görmeye çekiniyor. Bunların yanı sıra bir de sağlık sigortası olmayanlar var. Korona gibi dünya genelinde ölümcül bir hastalığın etkisinde, özellikle sigortasını olmyanları ne bekliyor?

Virüse yakalananlar eğer işyerlerinde çalışırken yakalandılarsa kesin olmamakla birlikte şirketlerinin bağlı olduğu workers compensation planları masrafları ödeyebilir. Onun dışında koronavirüsünün belirtileri varsa devlet hastanelerini ya da devlete bağlı kliniklere gitmelerini tavsiye ederim. Özel hastaneler acil odalarına gidilmediği sürece hastaları kabul etmek zorunda değiller ve tedavi sonucunda çok yüksek rakamlar isteyebilirler.  Sigortası olmayan kişilerin acillere gitmediği sürece doktorların kabul etme zorunluluğu bulunmamaktadır. Özel hastanelerde sigortası olan kişileri olmayanlara göre daha önce servis de verilebilir. Sigorta taşımayanların yaşadıkları eyalete göre en kısa zamanda sigorta almasını ısrarla tavsiye ederim. Short-term alınan sigortalarda yani açık kayıt zamanı dışında alınan sigortalarda exclusion lar olabilir ve hastane masrafları ödenmeyebilir. Short-term sigorta alan kişilerin acentalarını arayarak sigorta kapsamlarını incelemeleri tavsiye ederim.  Açık kayıt zamanında alınan ve major sigorta şirketlerinden alınan sigortaların hemen hemen tamamı Koronavirüsü için hastaneye gidildiğinde bütün masrafları teminatları kadar karşılayacaktır.

Sağlık sigortaları 100 dolardan başlıyor

 

ABD’de en uygun sağlık sigortası ne kadar ve Koronavirüsü kapsiyor mu? Ayrıca genel ortalama fiyatlardan bahsedebilir misiniz? 

 

ABD’deki açık kayıt (Kasım 15-Aralık 15) zamanında major sigorta şirketlerinden alınan sigortalar koronavirüsünü karşılıyor. Kişisel sigorta fiyatları kişi başına aylık $100’dan başlayarak $1500’a kadar değişiyor.

 

Hastaneye gidince süreç nasıl işliyor onlar sigorta ile mi irtibata geçiyor. Yoksa biz ödüyoruz sigorta da bize mi ödüyor?

 

Hastaneye gidince sigortalıysanız ve kapsamlarınız iyiyse sizin hiçbirşey ödemenize gerek yok ya da sembolik co-pay ücreti ödeyebilirsiniz. Sigortadaki kapsamlarınıza göre evinize daha sonradan fatura yollayabilir.

 

Korona salgını sonrası geçici olarak dahi olsa sigorta yapılması söz konusu mu? Bu konuda nasıl bir süreç işliyor?

Şuanda bazı eyaletlerde sigorta kayıdını açtıkları için koronavirüsünüz olsa dahi sigorta alabilirsiniz ve sigorta şirketleri sigortanın başladığı tarihten itibaren sizin bütün hastane masraflarınızı öder. Şirketiniz varsa şirketiniz üzerindende istediğiniz zaman sigorta alabilirsiniz.

Koronavirüs tedavisi onbinlerce doları bulabilir

Koronavirüs’e virüs testleri bedava mı? Toplam ücret tedavi dahil ne kadarlık bir bütçe gerektiriyor?

 

Sigortasızsanız testlerin yapılması ve test sonuçlarında pozitif sonuca karşı hastane masraflarınız on binlerce doları bulabilir. Normalde kişisel sigortaya başvurma zamanı Kasım 15 ile Aralık 15 arasındadır ve kapsam Ocak 1 itibarı ile başlar. Şuanda bazı eyaletlerde sigortasız olanlar sigorta alsın diye sigorta baş vurularını açtılar. Sigorta alırsanız sigortanızın teminatına göre bu test bedava olabilir.

 

Kendilerine yollanan faturayı ödememe durumların nasıl bir süreç işler?

Kendilerine yollanan faturanın ödenmemesi halinde ve Amerika’da af çıkmadığı sürece collection işlemi başlar. Borçlarını ödemeyen kişilerin kredileri bozulur ve pazarlık yoluna gidilebilir. Pazarlık yolunda en azından geç ödenmesi durumunda olan faiz ve gecikme cezaları sildirilebilir ama bu arada kişi ev yada araba finansı almak istiyorsa yüksek faizlere maruz kalabilir.

 

Virüsler için özel bir sigorta çeşiti var mı?

Özel bir sigorta yok. Sigortalı olanlar hastanelerde bütün imkanlardan yararlanabiliyor.

Koronavirüs sonrası sağlık sigortalarına talep arttı mı?

Kesinlikle arttı. Hatta hayat sigortalarınada talepler arttı.

 

Koronavirüse özel sigorta çıktı mı?

Normalde kişisel sigortaya baş vurma zamanı Kasım 15 ile Aralık 15 arasındadır ve kapsam Ocak 1 itibarı ile başlar. Şuanda bazı eyaletlerde sigortasız olanlar sigorta alsın diye sigorta baş vurularını açtılar.

 

 

Yaşlılar daha büyük risk altında olduğu için sigorta fiyatlandırması yaş dışında başka hangi faktörlere göre yapılıyor?

Yaşlıların daha büyük risk altında olmasından dolayı sigorta şirketleri primleri bu pandemic dönemde arttırmıyor. Normalde Yaşın yanısıra yaşanan bölgeye ve cinsiyete göre de fiyat belirleniyor.

 

Şuanda içinde bulunduğumuz krizi göz önünde bulundurarak, sigorta şirketlerinin sunduğu özel imkanlar var mı?

En büyük özellik şuanda hasta dahi olsanız bazı eyaletlerde sigorta alabiliyor olabilmeniz. Bunu yeni başlattılar ve bugüne kadar böyle özel bir durum yapmamışlardı. Bunun ne kadar süreceğini bilmiyoruz ama sigortanız yoksa hemen almanızı tavsiye ediyoruz. Ödemede zorluk çekerseniz ve sigortaya ihtiyacınız olmadığınıda düşünüyorsanız bu olaylar geçtikten sonra iptal edebilirsiniz.

Son olarak Türkiye’den sigortası olup, yani uluslararası  sigortaya sahip olup ABD’de de Korona gibi bir hastalık tedavisi için hastaneye gidenleri ne bekliyor?

Türkiye’deki sigorta şirketlerinin bu olaya tam olarak nasıl cevap vereceğine emin olmamakla birlikte Türkiye’den sigortası olan kişilerin burada hastaneye gittiklerinde Türkiye’deki sigorta şirketlerinden teminatları kadar ödemeleri geri aldıklarını biliyorum. Koronavirüsünden dolayıda hastaneye giderlerse Türkiye’deki şirketlerin aynı şekilde onlara geri ödeme yapacağına inanıyorum.

 

 

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact