ABD’deki Türkler’den, Temsilciler Meclisi’nin “1915 Olayları” tasarısına tepki

ABD’de yaşayan Türk toplumunun önde gelenleri ABD Temsilciler Meclisi’nin 1915 olaylarını soykırım olarak geçirmesine tepki gösterdi

ABD’deki Türkler’den, Temsilciler Meclisi’nin “1915 Olayları” tasarısına tepki

1915 olaylarının “soykırım” olarak tanınmasını öngören karar tasarısı, bugün Temsilciler Meclisi Kurallar Komitesinden geçti. Tasarı bugün Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda oylanıyor.

9 sene önce yine getirmişlerdi

ABD Temsilciler Meclisi’ne benzer bir karar tasarısı 2010 yılında getirilmiş, Türkiye büyük tepki göstermişti. O dönemde ABD’deki Türk Büyükelçi geri çekilmiş, böyle bir tasarının Türkiye açısından “kabul edilemez” olduğu değişik yollarla ifade edilmişti. Tasarı, o dönem ABD Senatosundan geçememişti.

 

ABD Temsilciler Meclisi’nden Türkiye aleyhine skandal karar

 

 

Washington Büyükelçisi Kılıç’tan tepki

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç tasarıyla ilgili twitter hesabı üzerinden açıklama yaptı.

Büyükelçi Kılıç ‘’ yabancı ülke meclislerindeki vekillerin malum lobilerin etkisiyle aldıkları/alacakları, tarihi gerçeklerden uzak, tarafsız araştırma ve değerlendirmeye ve ilgili ülkelerin arşivlerinde yapılması gereken incelemeye dayanmayan vizyon yoksunu kararları, şanlı tarihimize leke süremez’’ ifadelerini kullandı.

 

Serdar KILIÇ✔@serdarkilic9

Yabancı ülke meclislerindeki vekillerin malum lobilerin etkisiyle aldıkları/alacakları,tarihi gerçeklerden uzak,tarafsız araştırma ve değerlendirmeye ve ilgili ülkelerin arşivlerinde yapılması gereken incelemeye dayanmayan vizyon yoksunu kararları şanlı tarihimize leke süremez

Resmi Twitter'da görüntüle

522

15:03 - 29 Eki 2019

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

‘’Hiçbir bağlayıcılığı yok’’

Günay Evinç – Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) Eş Başkanı

TASC Eş Başkanı Avukat Günay Evinç, ABD Temsilciler Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilmesi beklenen tasarının 9 sene önceki tasarıdan farklı olduğunu söyledi.

Evinç ‘’Bu tasarı başkana gitmeyecek. Çünkü tasarılar değil kanunlar başkana gider. Dolayısıyla bunun hiçbir bağlayıcılığı yok. Benim düşüncem bu tasarı çoğunlukla geçecek. ABD Başkanı ve ABD Dışişleri Bakanlığı ile ters düşecek çünkü onlar tanımıyor. Asıl amaç zaten onların da fikirlerini değiştirmeye çalışmak. Bu bir başlangıç ve bağlayıcı olmayan bir tasarıyı kanun gibi geçirmeye çalışıyorlar. Ermeni lobisinin Beyaz Saray ve ABD Dışişleri Bakanlığı’na uygulamaya çalıştığı baskı olarak görüyorum.

‘’ Cumhuriyet Bayramı’na denk getirdiler’’

Evinç, tasarının ABD’deki federal kurumlara baskı uygulayarak, Türkiye’den tazminat ve toprak talebinde bulunmak için olduğunu söyledi. Evinç ayrıca ‘’ 9 sene önce geçen farklı bir kanundu. Hem meclis hem de Senato’da geçmesi gerekiyordu. Fakat Senato’da geçemediği için kaldı. Son görüşülecek tasarının Senato’dan geçmesi gerekmiyor, bu farklı bi tasarı. Türkiye Ortadoğu’da bu kadar güçlü olmasaydı bu tasarı gündeme dahi gelmezdi. Türkiye güvenli bölge oluşturmak için operasyona başladıktan sonra ABD medyasında yalan haberler bile yapılmaya başlandı. Bunun sonucunda halk Türkiye’ye karşı öfkelendi ve halkı temsil eden meclis üyeleri de bunu gündemine aldı. Hatta oylamanın zamanlaması ile ilgili olarak da benim düşüncem Cumhuriyet Bayramı’na bilerek denk getirdiler.’’ dedi.

TASC Eş Başkanı Evinç bundan sonra Senatör ve Temsilciler Meclisi üyeleriyle ABD halkını bilgilendirmeye devam edeceklerini ve her zaman doğruları hatırlatacaklarını söyledi. ‘’ Tasarı, ön yargılı ve makul düşünce olmayan bir ortamda geçiyor. İstediği kadar geçsin biz bunu geçersiz sayıyoruz. Hukukun üstünlüğüne başvuracağız. Beyaz Saray, Birleşmiş Milletler gibi kurumlar bunu ‘soykırım’ olarak görmüyor. Hukukun doğrultusunda hep birlikte çalışacağız.’’ ifadelerini kullandı.

‘’ABD’deki tüm Türkler elini taşın altına koymalı’’

Ergün Kırlıkovalı – Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA) Eski Başkanı

41 yıldır California’da yaşayan ATAA’nın eski Başkanı Ergün Kırklıovalı Ermenilerin California eyaletinde çoğunlukta olduklarını ve siyasileri oy ve parayla kendilerine yakınlaştırdıklarını söyledi.

Kırlıkovalı ‘’Siyasilerin tarih ve bilgiyle alakası yok. Bu tasarı seçilmek ya da seçilmemek ile ilgili bir durum. Türklere fazla yanaşmak istemiyorlar çünkü çoğunluk Ermeniler’de olduğu için bizden yana olmuyorlar. 2013 ve 2015’te Avrupa’nın en büyük mahkemesi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 2 defa “bu bir soykırım değildir sadece fikirdir” kararını verdi. Bu çok önemli bir karardır. Siyasiler “biz bunları hiç duymadık, gerçekten öyle mi” diye şaşırıyorlar. Biz kendilerine herşeyi anlatınca şaşırıyorlar ama oy kaygısı yanlış karar verdiriyor. Sonunda bu iş senelerdir devam ediyor “ben seçilmeme bakayım” diyorlar.’’ açıklamasını yaptı.

‘’ Tarihi gerçeklerle Ermenilerin savları tamamen çürtülmüştür’’

Kırlıkovalı ‘’Kongre’nin Ermeni kozunu, Suriye konusunda Türkiye’yi cezalandırmak için kullanmak istemesi, politik olduğunu kanıtlıyor. Herkese anlatmamız lazım tarihi bir gerçeklik konusu değil sadece politik bir konudur. Tarihi gerçeklerde Ermenilerin savları tamamen çürütülmüştür. 1915 olayları geçici yerleştirmedir ve askeri önlemdir, asla soykırım değildir. Olay çığırından çıkarılıyor ve farklı olarak anlatılmaya çalışılıyor. “Büyükelçi uğraşsın, dernekler uğraşsın” diyen Türkler çok yanlış yapıyor. Vakit geç değil, herkes işin ucundan tutmalı, seçilmiş olan temsilcilerin ofisine gidin. Biz Türkler, “bu ülkede vergi veriyorum ve çalışıyorum” dese işler değişecek. ABD’deki her Türk uğraşmalı yoksa bu propaganda yangına döner ve onu da etkiler.’’ ifadelerini kullandı.

 

Ayhan Özmekik – MÜSİAD USA Başkanı

MÜSİAD USA Başkanı Özmekik de bu tasarının hiçbir geçerliliğinin olmadğını ve ABD’deki Türk-iş insanları olarak bu tasarıya karşı harekete geçtiklerini söyledi. Özmekik ‘’ABD’deki Türk kökenli iş insanları olarak önemli vergiler veriyoruz. Bizim temsilcilerimizin ABD meclisinde Türkiye’ye karşı sözde “soykırım” iddiaları asla kabul edilemez. 9 sene önce olduğu gibi yine geçersiz olması için ABD’deki Türkler birlik olacaktır’’ açıklamasını yaptı.

Erkan Demirağcı – California Orange County Türk Amerikan Derneği Başkanı

Ermeni nüfusunun yoğun olarak yaşadığı California eyaletinde Türk Amerikan Derneği Başkanlığını yürüten Erkan Demirağcı, “1915 Olayları”nın senelerdir kabul ettirilmeye çalışılan asılsız bir tasarı olduğunu söyledi.

Demirağcı ‘’Kesinlikle kabul edilir bir yanı yok. Türk – Amerikan toplumu olarak bunu asla kabul edemeyiz. Türkiye’yi cezanlandırıyorlar. Ne ABD demokrasisine ne de politikasına yakışır. Kesinlikle politik bir karar bunu kınıyoruz.’’ açıklamasını yaptı.


‘’Oy için kabul ediliyor’’

California Orange County Türk Amerikan Derneği Başkanı ayrıca tasarının kabul edilmemesi için kendilerini temsil eden siyasilere yılladır mektup gönderdiklerini söyledi ve ‘’Bizi temsil eden Senatör ve Temsilciler Meclisi Üyelerine mektup gönderdik ve sebebleriyle detaylı olarak açıkladık. Ermenilerin politika baskısıyla asılsız bir dava oy için kabul ediliyor. Dünyada soykırımın bu şekilde kabul edilmesi imkansız. Bir mahkeme tarafından kabul edilmeyen bir şeyi politikacılar nasıl olur da olmuş gibi kabul edebilirler?’’ dedi.

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact