Aziz Sancar'ın ailesinden ikinci başarı

Türkiye'nin gururu Nobel ödüllü bilim  adamı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın yeğeni Hakan Sancar, bitkileri ölümsüzleştirmek  için keşfettiği solüsyonla ailesini ve Türkiye'yi bir kez daha gururlandırdı.

03.03.2018 CumartesiGüncelleme : 03.03.2018-11:36 Cumartesi

AA

Türkiye'de ilk kez bitki stabilizasyonu için gerekli olan solüsyonu  keşfeden Sancar, AA muhabirine, solüsyonun hikayesinin konuyla ilgili okuduğu bir  makale ile başladığını anlattı.

Keşfettiği özel solüsyonla güneş, su ve topağa gerek kalmadan süs  bitkilerinden ağaçlara, yosunlara kadar her türlü bitkinin yıllarca yeşil kalması  sağlayan Sancar, bu işlem üzerine bir yıl boyunca araştırma yaptığını söyledi.

 

 

Hakan Sancar, 6 aya yakın sadece konuyla ilgili literatür taraması  gerçekleştirdiğini, araştırmalarının ardından dünyada sadece birkaç ülkede  uygulanan ama içeriği sır gibi saklanan solüsyon üzerinde deneysel aşamaya  geçtiğini vurguladı.

Gazeteci olmasına karşın bir kimyager gibi deneme yanılma yöntemiyle  uzun süre solüsyon için çaba harcadığını ifade eden Sancar, süreç içinde pek çok  kez başarısız olduğunu ama umudunu yitirmediğini aktardı.

Sancar, solüsyonu bitkinin biyolojik saatini dikkate alarak  uyguladığında doğru formüle ulaştığını dile getirdi.

''BİTKİYİ ÖLÜMSÜZ YAPTIK''

Başarılı sonuç elde edince bitkilere dayanıklılık testi yapmaya  başladığını ve bu etapta da olumlu sonuç alınca ürünün ticarileştirilmesine  geçtiklerini aktaran Sancar, "Bitkiyi ölümsüz yaptık dediğimizde kimse inanmadı  ve şaşkınlıkla karşılandı." dedi.

Dünyada bitki stabilizasyonunu gerçekleştiren birkaç firma olduğunu  Türkiye'de ise sadece kendi şirketleri Rainforest Natural Design'in bu konuda  faaliyete başladığını dile getiren Sancar, icadının özellikle yeşil bina  projelerinde çok tercih edildiğini vurguladı.

 

 

YEMYEŞİL METROLAR

Bitki stabilizasyonu sayesinde bitkilerin su, toprak ve güneşe  gereksinim duymadan canlı görünümünü yıllarca koruyabildiğinin altını çizen  Sancar, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan aldıkları resmi izinle bin 500 metre  yükseklikteki ormanlardan kara yosunu ve ağaçları tabiata zarar vermeden  topladıklarını belirtti.

Sancar, toplanan bitkilerin buldukları solüsyonla işlendiğini,  bitkilerin bu solüsyonu emme sürecinin 20-30 gün sürüdüğünü ardından peyzaj  çalışmaları için hazır hale geldiğini belirterek, bitkilere uyguladıkları sıvının  alerjik bir etkisinin de olmadığını vurguladı.

"Tüm ürünler organiktir, formülümüz ise farmakolojik yani ilaç  sanayisinin insan üzerinde kullandığı maddelerden oluşuyor. İçinde bir toksik  bulunmuyor. İç mekanlarda rahatlıkla kullanabilir." diyen Sancar, bu bitkilerin  özellikle yeşil bina projelerinde çok tercih edildiğini, dünyada etkileri oldukça  hissedilmeye başlayan küresel ısınmaya karşı bitki stabilizasyonun önemli bir  adım olduğunu dile getirdi.

 

Verilerin gelecekte su ihtiyacının daha da artacağını gösterdiğini,  böyle bir ortamda su tasarrufunun büyük önem taşıdığının altını çizen Sancar,  sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yaptığımız stabilizasyon ile suya ihtiyaç duyulmaması tasarrufa  önemli bir katkı sunuyor. Ayrıca Türkiye'de süs bitkilerinin büyük bir çoğunluğu  ithal, yani yurt dışından geliyor. Bu da cari açığa yansıyor. Türkiye'de kendi  coğrafyamızda toplamış olduğumuz bitkilerimizi, kendi bulduğumuz solüsyonla  stabilize ederek, ölümsüzleştiriyoruz. Sonra bu bitkileri, okullarda, evlerde,  hastanelerde, metro istasyonlarında ve havaalanlarında kısacası her türlü mekanda  uyguluyoruz. Ancak işlem yaptığımız mekanların ısısının oda sıcaklığında olması  lazım. İklimlendirme sağlıklı bir şekilde yapılırsa 10 yıla kadar bu bitkileri  yaşatmak mümkün. Ayrıca projemizde bize en büyük desteği iki ilaç patenti ve çok  mühim başka bilimsel çalışmaları olan ve gelecekte tüm dünyanın adını duyacağını  düşündüğümüz Eda Alemdar'ın biyokimyasal reaksiyonlar, biosaat ve enzimsel  aktiviteler konusunda büyük katkıları olmuştur."

 

Bitki stabilizasyonuyla enerji ve su tasarrufu da sağladıklarını ifade  eden Sancar, hiç güneş görmeyen alanlar olan metronun eksi 4 ve 5. katlarında  bile yemyeşil ortamlar oluşturduklarını, bitki yaşatılamayan yerlerin öncelikli  çalışma alanları olduğunu vurguladı.

Sancar, plastiğin velileri rahatsız ettiğini, bu nedenle özellikle ana  okullarından büyük talep aldıklarını ifade etti.

600 YAŞINDAKİ ZEYTİN AĞACI

Stabilize edilen bitkilerin bakımının sadece yılda bir kez  yapıldığını, Türkiye florasında dış mekan ağaçlarını, orman sarmaşığını,  okaliptüs, şimşir ağacı gibi birçok tür üzerinde stabilizasyon yaptıklarını  aktaran Sancar, şimdi tropik ağaçları ve çiçekleri stabilize etmek için denemeler  yaptıklarını söyledi.

Sancar, 600 yaşındaki bir zeytin ağacını da stabilize etmeyi  başardıklarını belirterek, "Bizim projemiz tamamen milli ve yerli. Kendi  ülkemizden elde ettiğimiz ürünlerle yapılıyor. Gelecekte ihracat yapmaya da  başlayacağız." ifadelerini kullandı.

''AMCAM BİZİMLE OYNAYIP STRES ATARDI''

Yaşamında hep amcası Prof. Dr. Aziz Sancar'ı kendine örnek aldığını  ifade eden Sancar, sözlerini şöyle tamamladı.

"Amcam her zaman bize bir enerji oldu. Ondan sonraki nesil hep  kendisini örnek aldı, bizim için bir rol modeldi. Amcamla çok yakındık kendisiyle  irtibatımı hiçbir zaman yitirmedim. O tıp fakültesinde okurken yazları Mardin'e  dedemin evine giderdik. Annemle çok iyi anlaşırlarmış, annemin bize anlattığına  göre, derse ara verdiğinde bizimle oynayarak stres atarmış. İstanbul'a geldiğinde  eşiyle birlikte bende kalır.

Amcam Nobel ödülü aldıktan sonra bilime çocukluğumdan beri var olan  ilgim daha da arttı. Çocukluğumdan beri hep onun çalışma azmini örnek aldım. Biz  ailece onun Nobel gibi büyük bir ödül alacağını hep tahmin ediyorduk. Zira amcam  Türkiye tanımadan ABD'de çok tanınan bir bilim adamıydı. Ailece bu başarısından  büyük gurur duyduk.  Bu solüsyonu keşfedince amcamla paylaştım, çok mutlu oldu  beni tebrik etti."

 

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact