Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /homepages/25/d199835659/htdocs/FloridaTurkGazetesi/includes/menu.inc).

Brexit: Daha Gelişen Piyasalarda jeton düşmedi

Yatırımcılar daha başlarına gelecek felaketi çözememiş olabilirler.

Brexit:  Daha Gelişen Piyasalarda jeton düşmedi

 Biliyorum, biliyorum, herkes altın, dolar, Borsa yazmamı istiyor.  Hükümetin Rusya ile barışma çabaları hakkında şöyle okkalı ve sitayiş dolu bir köşe döşenmemi bekliyor. Ama acelem yok. Size istediğinizi değil, ihtiyacınız olanı vereceğim. Türkiye’de gündem artık günden güne değil, saatten saate değişiyor. Brexit’in Gelişmekte Olan Piyasalar’a (GOP, Ülkeler = GOÜ) izdüşümlerini unuttuk, İsrail’le barışma geldi, ardından RTE’in Putin’e mektubu.

Özür mi diledi yoksa “izvinite” kelimesini mi kullandı? Dostoyevski izvinite kelimesini nasıl kullanmıştı acaba? Ya da Doktor Jivago sevgilisine izvinite demiş miydi?  Siz kendi aranızda geyik yapın, BEN,  21ci Yüzyılın yetiştirdiği en harbi delikanlı Türk düşünürü FÖŞ, kafası çalışan insanların Brexit sonrası dünyayı nasıl tahayyül ettiğini çözmekle meşgulum. Bu soruya cevap bulmadan Türkiye ile ilgili sorulara da cevap veremezsiniz. Beyler ve çok daha kıymetli bayanlar, ve bittabi ki canım kadar sevdiğim güzel LGBTİ kardeşlerim, senede 200 milyar dolar F/X finansman çevirmek ya da bulmak zorunda olan bir ekonomi hakkında Brexit GOP’u nasıl etkileyecek sorusuna cevap aramadan tek bir keime yazarsanız, cahil olursunuz. Varlık Barışıymış,  son  barışta toplam 10.5 milyar TL para geldi, onun ne kadarının Türkiye’de kaldığını kimse bilmiyor. Bunlar bizi kurtarmaz.

Şu sonuçlara vardım. Brexit dünya ekonomisini uzun süre hırpalayacak bir vaka olarak nitelendiriliyor artık. Ama GOP uzmanları iki zıt kampa bölünmüş durumda. Bir yanda Nomura, UBS, JP Morgan, CLSA gibi “kesinlikle en ufak bir etkisi olmaz, hatta faydalı bile olur” diyenler var. Neden faydalı olur?  Çünkü Fed uzun süre faiz artırmayacak ve diğer rezerv para merkez bankaları da ek QE yapmaya devam edecek. GOÜ’ler de bol paradan nasiplenecek, daha hızlı büyüyecek. Öte yanda ise Merrill Lynch ve Deutsche  gibi   “poponuzu koruyun, yakında şemsiye açılacak” kehanetini yatırımcılara pazarlayan kurumlar var. Gerçek nedir dostlar?

Bence Merill Lynch ve diğer karanlık  tarafta  yaşayanlar haklı ve MSCI GOP Hisse Endeksi ve GOÜ F/X’de gözlenen gerilemeye karşın, daha GOP’da Brexit jetonu düşmedi. Şimdi niye böyle düşündüğümü anlatayım.

Bir kez, GOÜ firmalarının dolar borçları “çok yüksek”, rakamlar trilyonlarla ölçülüyor. Merrill Lynch’e göre AB’de büyüme %1.6’dan %1.1’e düşebilir. GOÜ’in AB’ye ihracatı toplamın sadece %4’ü, ama bu %4 kar marjının yapıldığı yer. AB’de yavaşlama, özellikle ABD ve  Japonya’ya yayılırsa GOÜ’i ticaret ve yatırım yoluya fena vurur. Böyle olacağına dair işaretler de var, çünkü dolar ve yen Pound ve Euro’ya karşı değer kazanıyor. Doların değer kazanması Fed’in faiz artırımını geciktirir, bu iyi haber, ama aynı zamanda ABD’de finansal koşulları sıkılaştırarak ekonomiyi de frenler. Dolarda her %10 değer kazancı, ekonomiye 2 senede %0.75 puan GSYIH kaybına maloluyor. İşte GOÜ bu talep kaybını göğüsleyemez. Ayrıca doların değer kazancı emtia fiyatlarını da baskılayarak, Brezilya, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Rusya gibi ülkelerde resesyonist baskıların da ağırlaşmasına neden oluyor.

Bir de, Fed faiz artırmayacak, AMB, BoJ para basacak, GOÜ daha hızlı büyüyecek diyenlere hakkaten gülüyorum: Kardeşim, zaten son 5 yldır ibadullah likidite ortamında yaşamıyor muyuz? Daha düne kadar MB’ı artık ekonomiye katkı yapamıyor diye bağıran siz değil miydiniz? Büyk MB’ı biraz daha fazla para bassa ne olacak, Keynes 85 yıl önce problemin adını koymuş: Likidite Tuzağı, güvensizliğin artması paranın ekonomiye yayılmasını engeliyor. GOÜ’in Brexit’ten etkilenmeyeceğini düşünenler, Likidite Tuzağı’nı hiçe sayıyor.

Gelelim ikinci pürüze, Brexit kargaşasından istifade eden Çin MB PBoC yine aptalca bir adımla yuan’ın dolara karşı değerini düşürmeye başladı. Belki geçici bir adımdır, belki de ihracatına teşvik vermeye çalışıyor, ama çok riskli. Bir kez burnuna kadar dolar borca batan KİT’ler için ”altın vuruş” olabilir. İkincisi yuan-dolar arbitrajı yüzünden Çin’den sermaye kaçışı hızlanabilir, ekonomide finansal koşullar bir kez daha sıkılaşar ve devaluasyon etkisi bertaraf olru. PBoC’nin niyetini anlayıncaya kadar GOP varlıklarına yaklaşmam ben.

Ve gelelim en endişe verici gelişmeye. Banka hisseleri ağır  dayak yiyor, daha da kötüsü banka CDS primleri de yükseliyor. Başta Türkiye, koflaşan GOÜ’i ayakta tutan banka kredileri. Bankalar piyasa değerlerinin düşmesinden endişelenerek, ya da hangi denetim rejimine tabii olacaklarını bilmediklerinden dolayı kredileri kısabilirler. Bu trend zaten 4Ç2015’de başgöstermişti. Şimdi daha da hızlanabilir ve çok borçlu GOÜ firmaları vadesi gelen F/X borçlarını ödemeye zorlanır, GOP’dan sermaye çıkışı sıcak para değil, kredi tarafında gerçekleşebilir. Bu durumda GOÜ büyümesi iyice ivme kaybeder, ve kimse de o varlıklara yatırım yapmaz, ayrıca dünya bir kez daha resesyon eşiğine yuvarlanır.

Brexit’i “Big Bang” yani Kainat’ı oluşturan Büyük Patlama olarak modellemek doğru değil, daha çok kare kare seyrettiğimiz bir tren kazası olarak görmek lazım. Bahsettiğim gelişmeler ancak haftalar içinde gözlenir, ya da tezlerimin yanlış olduğu ortaya çıkar.

Sabırlı olun, piyasa hareketlerine değil, dip dalgaların uğultusuna kulak verin.

FÖŞ

Facebook sayfalarımı ziyaret edin,  tarikatıma katılın

https://www.facebook.com/ayesilada

Twitter: @AtillaYesilada1

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact