Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /homepages/25/d199835659/htdocs/FloridaTurkGazetesi/includes/menu.inc).

BU NEYİN AFFI OLACAKTI?.. TABİİ Kİ ANKETLERİN...

GÜN geçmiyor ki siyasi çıkışlar halka yönelik ikramiyelerle dolu dolu geçmesin. Her geçen gün seçimin güzelliklerini yaşatmak ve milleti taraf olarak canlı tutmak için elinden geleni yapmaya çalışan siyasilerimiz, bu kez af konusunu gündeme getirmiş oldu. Getiren de MHP lideri Devlet Bahçeli. Neden mi?.. Tabii ki oyların rotasını sandıkta kendi parti amblemine gömmek için. Bunun başka çıkar yolu var mı?.. Elbette ki yok... Ama gelin görün ki yine bu konuyu uzattıkça uzatarak cılkını çıkaracaklar ve milletin gözünü boyalayarak seçim cinliklerinin arkasına saklanıp, güya “Politika değil, halkımızın (özellikle mahkûmlarımızın) kaderlerinin değişmesini sağlamak istiyoruz”la yola çıkmak isteyecekler. Hatta istiyorlar da... Peki bu yol doğru bir yol mu?.. Elbette değil.

BAHÇELİ’DEN ÖNCE BU AFFI GÜNDEME GETİREN YİĞİT BULUT, GENEL AF İLE İLGİLİ KONUŞARAK İKTİDARA BİR ÇIKIŞ YOLU GÖSTERMİŞ OLDU... Erdoğan’ın Başdanışmanı Yiğit Bulut, “Büyük Barış” diye yazdığı yazısında “Bazı suçlar hariç genel bir affı hayata geçirelim ve (her vatandaşa) suçsuz kabul edilerek yeniden doğmuş gibi bir şans verelim” demişti. Bu yazıdan sonra olacak ki, Bahçeli aniden fikir üzerine fikir üreterek bu düşünceyi gündeme oturtmaya çalıştı... Ve Bulut’un af konusuna destek niteliğinde bir çıkış yapıverdi... Tabii haliyle muhalefete de epey yüklendikten sonra af konusunda şu ifadeleri kullandı: “...Peki, ülkü ve ülke sevdalısı olan, davalarının gözü kara yiğitleri olarak bilinen mesela Alaattin Çakıcı, mesela Kürşat Yılmaz, 100 bin ülkücünün imzasıyla aday gösterilseydi, bu kahramanlarımız için de cezaevinden çıkarılmaları için bir kampanya yapılacak mıydı?.. Bu kardeşlerimizi taş duvarların ardında çürümeye terk etmek ne kadar adil ve adaletlidir?..” Geçmişte de bu af konusu olduğunda her parti kendi siyasi duruşuna yakın olanları koruma içgüdüsüyle konuşmasını yapar ve siyasi arenada farklı bir tartışma konusunu gündeme getirmeye çalışırdı... Bugün de aynısı yapılıyor ve yanlış olanın ne olduğu konusunda üzerinde durulmak istenmiyor. Asıl konunun rayına oturmamış bir siyaset olduğu... Rayına oturmayan bir hukuk düzeninin olduğu... Rayına oturmayan Anayasal hukuk ve düzenin mahkeme salonlarında her ne kadar hatırlatıcı cezalarla sağlamı yapılmak istense de... Bir siyasi partinin seçim uğruna böylesi affı gündeme taşıyarak kamuoyunun dikkatini çekme arzusunun, halâ bıkmak tükenmek bilmeyen isteğiyle canlanması sağlanıyordu.

AF KONUSU NEDEN GÜNDEME GELDİ DERSİNİZ?.. TABİİ Kİ İKTİDARIN VE ONUN YAVRU İTTFAKININ ANKETLERDEKİ DÜŞÜŞÜ GÖRDÜKLERİ İÇİN... Yandaş medyanın anketi öylesine havalarda uçuyordu ki, sormayın gitsin. Neredeyse her gün 2 puanın anketlerce iktidara yönelik artışta birleşildiğinin yazılması... Kendilerinin de bu yalana ve gerçek olmayan rakamlara inanmaları bizi oldukça şüphelendirmeye itiyordu. Nasıl mı?.. Örneğin Yandaş bir gazetenin seçimlerle ilgili yaptığı ankette, “Cumhur ittifakının oy oranı yüzde 55” diye açıklıyordu. Hatta öylesine düş kuruyorlardı ki, Erdoğan’ın ilk turda zaferle çıkacağından emin olarak manşetlerini süslüyorlardı. Bunu neye dayanarak söylüyorlardı dersiniz?.. Tabii ki MHP ile AKP’nin ittifakına dayanarak... Evet ama binlerce Ülkücünün MHP’yi terk ettiği şu günlerde nasıl olur da böylesi anket gerçekmiş gibi yansıtılabilir?.. Hatta “Seçimler ilk turda bitecek gibi...” iddiasıyla nasıl da böbürlenerek bu ifadeyi kullanabilir?.. İnsanın inanası gelmiyor. Düşünün, gazete olacaksınız... MHP’yi terk eden binlerce insanın İYİ Parti’ye katılımına şahit olacaksınız... Aynı şekilde SP’nin çıkışıyla AKP’nin tabanının rahatsızlığına şahit olacaksınız... Ve CHP’nin Millet İttifakı’yla şansını artırdığını gördüğünüz halde “MHP ile olan ittifak ilk turda bize mutluluk getirecek” ifadesiyle kendi kendinizi kandıracaksınız... Hiç böyle şey olur mu?..

PEKİ BU AF NEDEN GÜNDEME GELDİ?.. TABİİ Kİ ANKETLERİN İKTİDARA PEK DE ŞANS TANIMADIĞI İÇİN... İŞTE BU RAKAMLARI DEĞİŞTİREBİLMEK İÇİN HER TÜRLÜ ÇABASI YAPMAYA ÇALIŞAN İKTİDARIN UMUDU BU KEZ KIRILMIŞ GÖZÜKÜYOR... Şimdi gelelim asıl meseleye... Anketler iktidarın puanını çok kötü vermiş ki, Cumhur İttifakı bir türlü coşkuyla meydanlarda coşamıyor. Moralmen çöküntü içindeler. Bunun sebebini affa bağlamak ise çok net. Baksanıza her seçim öncesi anketler AKP’nin müthiş bir atak yaptığını yazarken... Bugün bu aynı anketler nedense bunu yapamıyor. Bazen ara sıra naylon hareket yaparak “Cumhur İttifakı tavan yapıyor” diye yazsa da... Bunun böyle olmadığını kendileri olduğu kadar, kamuoyunun da bildiğini çok iyi bilmekteler. Onun içindir ki af konusunu gündeme getirmiş oldular. İşte bu kötü gidişatı aşmak ve aşabilmek için ilk önce danışman Bulut’un konuyu açmasıyla... Devamında Bahçeli’nin de bu konuya asılmasıyla gündem yaratmaya çalışmaları yine ellerinde patlayacak gibi... Çünkü kamuoyunda hiçbir heyecan şu ana kadar yaşanmadı ve görülmedi. Tabii bu böyle olunca da iktidarın en yetkilisi “CHP şöyledir”, “CHP böyledir” diye ağza alınmayacak hakaretler yaparak kendini kamuoyunda güçlü göstermeye çalışması da, ne anketleri tarafına hareketlendirmiş oldu... Ne de kamuoyunu etkilemiş... Ne yaparsınız ki Türkiye’de siyaset küfür, hakaret ve dayılanmalarla devam ediyor. Sonuç olarak da anketlerin gidişatını değiştirmenin tek yolunun aftan geçtiğini sanmalarının hatasına düşmeleri Cumhur İttifakı’na puan kaybettirmeye devam ediyor.

 

 

 

 

 

 

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact