Bu Türkiye, meydanlara çık(a)mayan korkak CHP’nin eseridir

DÜN Meclis Genel Kurul salonunda büyük kavga çıkmıştı. Sözlü kavganın ana nedeni, “Uluslararası Anlaşmalarda Konuşma Süreleri”nin aşağı çekilmesiydi. Yani Meclis’te grup adına konuşma yapıldığında (eski süre 20 dakikayken) bugün 5 dakikaya... Şahısların tümü üzerinde ve maddelerdeki bütün konuşmaların süresi de (eski süre 5 dakikayken) bugün 3 dakikaya indirilmesiydi. Bu konu hakkında önergeyi veren AKP iktidarı, Meclis’te oldukça gergin anların yaşanmasına neden olmuştu. Bu maddeler üzerinde “Meclis’te görüşmelerin yapılmaması”yla yola çıkan iktidarın kendi siyasi anlayışına olan getirisi, büyük kavgaların çıkmasına neden oluvermişti. Ne kadar kavga edilse de, konuşma süreleri hakkında verilen önergeden dolayı çıkan ağız dalaşlarının sonucunda yine iktidarın isteğiyle “Komik dakikalara” geri çekilerek son şeklini alıverdi. Alındı alınmasına da, muhalefet partilerinin protestolarına ve salonu terk etmelerine rağmen, Meclis’te önergeler üzerinden oylamalar yapıldı ve MHP ile AKP’nin el kaldırmalarıyla kabul edildi.

NE OLURSA OLSUN, HÜKÜMETİN KONUYU BURAYA KADAR GETİRECEĞİ BELLİYDİ... AMA CHP BİR TÜRLÜ BU KONUDA UYANIK OLMAYI DÜŞÜNMEDİ VE BUGÜN BUNLARIN YAŞANMASINA NEDEN OLDU... 16 yıllık AKP iktidarlığında dünya kadar hata yapan... Büyük olaylar yaratan... Her sözünün arkasında Atatürk’e ve O’nun kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı yıkıcı politikalar izleyen iktidara karşı CHP bir türlü karşılık veremediği için, bugünleri yaşıyoruz. Düşünün, 16 yıllık bir AKP iktidarı... Sürekli hatalar yaparak iktidarda kalmayı başarabilen bir parti... Ve bunun karşısında ana muhalefet partisi CHP... O da bir türlü bu partiye karşı siyasi üstünlük sağlayamamanın ezikliğiyle AKP’yi 16 yıl başbakanlıkta ve cumhurbaşkanlığında tutan parti. Neden?.. Cılız ve gereksiz siyasetler peşinde koştuğu için. Bugünleri hesap edememenin hatasını tek tek Meclis’te yaşayan CHP, yarın (bilemediniz öbürgün) Meclis kürsüsünden yapabileceği konuşmanın süresinin AKP’yi iktidardan indirebileceğini düşünüyorsa eğer, bunu hiç düşünmesin. Çünkü düşmez ve yoluna aynen devam eder. Neden mi?..

MECLİS GENEL KURUL SALONU’NDAKİ KÜRSÜDE KONUŞMA SÜRELERİNİN GERİYE ÇEKİLMESİNİN İKTİDARI GÜÇLENDİRECEĞİNİ DEĞİL, CHP’NİN DAHA GÜÇLÜ OLMASI İÇİN DURUMU TERSİNE ÇEVİRMEYİ BİLECEK SİYASETLER ÜRETİLMELİYDİ... Meclis’teki söz hakkı kısıtlaması (grup adına 20 dakikadan 5’e... Şahıs adına da 5 dakikadan 3’e inmesi) her ne kadar haksızlık içeriyorsa... Bunu tam tersine çevirebilecek siyasetler üretilmeli ve bugünden itibaren de harıl harıl çalışılmalıdır. Ama nedense CHP bu çalışmayı sadece Meclis’te vermeyi inatla sürdürüyor ve hiçbir zaman da bu huyundan vazgeçmiyor. Oysa CHP siyasal çekişmelerin adresinin Genel Kurul Salonu’nda değil... Dev mitingler yaparak millete gitmenin doğru adres olacağını düşünmelidir. Bu konuya ağırlık verdiği sürece CHP, büyük bir fiyaka yaparak iktidarı da... MHP’yi de koltuğunda sallayabilir. Nasıl mı?.. GİDECEKSİN KİLİS iline... Orada gereksiz düüncelerle halkı inim inim inleten bir siyasi yapının yöre halkını nasıl da canından bezdirdiğini gözlerinle görecek... Dükkan dükkan... Mahalle mahalle dolaşarak insanları dinleyeceksin... Orada dev bir miting yapacaksın... Hemen akabinde HATAY’a.... REYHANLI’ya... GAZİANTEP ve ŞANLIURFA’YA... Hele hele KAHRAMANMARAŞ ve TUNCELİ, HAKKARİ VE DİYARBAKIR’a... Buralar tam Anadolu kokan yörelerimiz... O yörenin insanları seslerini bir türlü duyuramıyor. İktidarın baskı politikaları altında yalnızlığı yaşamalarına neden olan ilgisizlik durumuna son vermek için CHP adına oralara gitmelisiniz... Büyük ve dev mitingler yapmalısınız. Sadece salı günleri gerçekleştirilen grup toplantılarına saplanıp kalarak halka ulaşamazsınız. Çünkü çok komik kalıyorsunuz... Çünkü buraları kazanmak için HDP denen terörist bir partinin kıçına yapışıp gidiyorsunuz. Ama tahmin edemediğiniz ve hiçbir zaman prim dahi vermediğiniz VATAN PARTİSİ oralara gidiyor, Atatürkçü tavrını sergiliyor... TGB gençliği biber gazı yiyor... Atatürk’ün milli duruşuna sahip çıkıyor. Ama siz CHP olarak, Atatürk’ün kimliğine dahi sahip çıkamıyorsunuz. Hani, sizin gençliğiniz nerede?.. Bu hareketlerinizle de kimseyi kandıramazsınız. Neden mi? Çünkü Atatürk heykellerinin hepsi hangarlara çekildi. Kimileri de yıkılıp yok edildi... Sebebi de sizin gibi korkak politikacılar yüzünden...

MECLİS KONUŞMALARINI YAPAN MUHALEFET, İKTİDARIN HATALARINI TEK TEK SIRALADIĞINDA İKTİDARA BAĞLI TRT KANALLARI BUNU YAYINA ALIYOR MU?.. HAYIR... EEE... O HALDE BİZ NEYİ TARTIŞIYORUZ?.. Evet, doğrudur. Meclis’teki kürsü konuşmaları önemlidir. Evet ama bir de şöyle düşünün. Muhalefet temsilcileri, Meclis’teki kürsüden çok önemli konulara değinirken iktidar baskısında kalan TRT kanalları, muhalefetin bu konuşmalarını kendi televizyonlarında gösteriyor mu?.. Hayır... O halde konuşma süreleri 20 dakikadan 1 saate çıksa ne olacak?.. 5 dakikadan 20 dakikaya çıksa ne olacak?.. Önemli olan, Meclis içindeki ağır çekişmelerin haklılık paylarını halka iletebilmek. Bunu teknoloji ile yapamıyorsanız, tabana kuvvet diyeceksiniz ve halkın ayağına gideceksiniz. Başka hiçbir çareniz yok... Yani baştan şunu kabul etmelisiniz: HALKIN AYAĞINA GİDECEKSİNİZ... KÜRSÜ KONUŞMALARINA VERDİĞİNİZ ÖNEM KADAR, HALKA YAPACAĞINIZ DEV MİTİNGLERLE ONLARI BİLGİLENDİRMEYE DE ÖNEM VERECEKSİNİZ. BAŞKA ÇARENİZ YOK... Yoksa ülke, borçları kapatabilmenin ağır baskısıyla... Yüksek faiz ve kapalı enflasyonla halkı inim inim inleten bir politikanın, Anayasa hükümlerini ortadan kaldıracağını halâ görmüyor musunuz?.. Eğer muhalefet sert ve kesin politikalar üretebilseydi... AKP iktidarının yaptığı hataları halka çok iyi anlatabilseydi, durum buraya kadar gelmezdi. Şimdi bize, “Yahu AKP çok güçlü. Kimse ona karşı çıkamıyor. Hiçbir yargı organı ona bir söz söyleyemiyor. CHP ne yapsın?..” demesin... Neden mi?.. Çünkü, şu son Anayasa hükümlerine olan itirazlarına... Kürsü konuşmalarının sınırlandırılmasına... Meclis Başkanı’nın keyfi hareketlerine verilecek yanıt için yine salı günü beklenirse, iktidar politikasını daha da sertleştirecektir. Çünkü yapılan hataların anında cevap görmemesi, AKP kanadının elini kolunu rahatlatmaktadır. Daha bu politik gelişmenin sonucunu göremeyen CHP’li varsa, gitsin kafasını “Ya kuma” gömsün... Ya da, “Ağlayarak, sızlayarak Meclis kürsüsüne dört elle sarılsın” ve o alanda sıkışıp kalsın.

CHP OLARAK, “OLDU OLACAK, KÜRSÜ’YÜ DE KALDIRIN OLSUN BİTSİN...” DİYEREK İKTİDARI DERİN DÜŞÜNDÜRMELİSİNİZ... İKTİDARIN KÜRSÜ SÜRESİ İLE İLGİLİ TEHDİTLERİNE VE BU GELİŞMELERE CHP OLARAK BÜYÜK SİYASİ FIRSATLAR YARATMALI VE DEĞİŞİK POLİTİKALAR ÜRETMELİSİNİZ... CHP şu anda, “Oldu olacak kürsüyü de kaldırın, olsun bitsin” diyerek büyük bir karşı duruş sergilemeli... Bu sözün ardından, “Sizler ne kadar kürsüde konuşma hakkımızı kısıtlasanız da, bizler halkı uyarmanın yollarını çok iyi biliyoruz. Bizlere artık bu Meclis gerekmiyor. Zaten lazım da değil. Çünkü Meclis’te istediğiniz gibi at koşturabiliyorsunuz. Bizler artık bu işin burada bittiğini iyi biliyoruz. Alın Meclis ve kürsü sizin olsun. Hatta KÜRSÜYÜ DE KALDIRIN,OLSUN BİTSİN... Amacınız da zaten bu değil mi?..” diyerek HALKA GİTMELİSİNİZ... Bunu her zaman söylüyoruz. Neden biliyor musunuz?.. Siz hiç Atatürk’ü düşündünüz mü?.. Atatürk’ün verdiği mücadeleleri düşündünüz mü?.. Atatürk’ün yaşadığı zaman içinde telefonun ve iletişim ağlarının olmadığı dönemde o kadar milleti nasıl ikna ederek Türkiye’yi kurtardığını halâ tahmin edemeyecek kadar aptal mısınız?.. Siz bugün, nasıl ki teknolojiden mahrum kalarak cılız duruma düştüyseniz. Atatürk kendi zaman diliminde sizin durumunuzdan daha da gerideydi. Ama Atatürk bir tek şeyi kabul etmiyordu. O da yapılan baskıcı politikalar karşısında cılız kalmayı... Ve at üzerinde dağları, yaylaları ve köyleri, mezraları tek tek dolaşarak halka güven verdi. Kurtuluş umudu aşıladı. Ama CHP olarak siz ne yapıyorsunuz?.. Ben söyleyeyim: Teknoloji var, kullanmayı bilmiyorsunuz... Telefon var, konuşmuyorsunuz... Araç ve gereç var, kullanmıyorsunuz... Her şey emrinizde, emretmeyi bilmiyorsunuz... Millet sizi alanlarda bekliyor, siz milletten kaçıyorsunuz... Daha doğrusu politika yapmayı... Politika üretmeyi... Siyasetin A’sını dahi bilmiyorusunuz... Tek bildiğiniz şikayet, şikayet, şikayet. Artık bu şikayet cılızlığından kendinizi sıyırıp politika üretmenin güzelliklerini dev mitinglerde paylaşmalı ve meydanlara inmeli ve Türkiye’yi inletmelisiniz... Bunları yapmazsınız, “AKP iktidarı konuşma sürelerini 1 saate çıkarsa ne fark eder, 10 saate çıkarsa ne fark eder?..” Adamlar bildiğini okuyor. Önemli olan halkın sizi fark etmesi... Bunlara kafa yorun artık. Çıkın meydanlara korkaklar...

 

 

 

 

 

 

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact