Cami Kundaklandı

Diyanet’in kundaklanan camisinde 500 bin dolarlık hasar

Diyanet’in kundaklanan camisinde 500 bin dolarlık hasar

Amerika Birleşik Devletleri’nin Connecticut eyaletinde Türk Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yaptırılan ve halen inşaatı devam eden camide dün çıkan yangının kundaklama sonucu meydana geldiği açıklandı

 

Connecticut eyaletinin New Haven kentinde yerel Polis Yetkilileri, FBI v İtfaiye Teşkilatının ayrıntılı yürüttüğü çalışma ile camide gerçekleştirilen soruşturma sonucunda Connecticut Eyalet Valisi Ned Lamont, New Haven İtfaiye Şefi John A, Alston ve Yerel Polis Şefi Otoniel Reyes yaptıkları basın açıklamasında kundaklama sonucu yangının meydana geldiğini ve fail ya da faillerin yakalanması ile ilgili çalışmaların sürdürülmekte olduğunu, fail ya da faillerin yakalanması için para ödülü konulduğunu ifade edildi.


New Haven İtfaiye Şefi John Alston, yangının sabotaj nedeniyle çıktığını belirterek, “Bu kasıtlı olarak çıkarılmış bir yangın” açıklamasını yaptı.

Alston, “Amerika’nın herhangi bir yerinde, herhangi bir dine ait ibadet evinde böyle bir olay meydana geldiğinde, FBI, eyalet ve yerel (soruşturma) yetkilileri harekete geçer. Burada da olan bu” diye konuştu. Alston, devam eden soruşturmanın niteliğinin değiştiğini, yangın acil durum soruşturmasından cezai soruşturmaya dönüştüğünü belirtti.

 

Caminin giriş kısmında sundurmanın altında yerden 1 metre yükseklikte kundaklama sonucu başlayıp dış cepheden üçüncü kata kadar ulaşan yangında herhangi bir can kaybı ve yaralanma söz konusu olmadı. Ancak 500 bin dolarlık maddi hasar olduğu tespit edildi. Özellikle yangın söndürülmesi esnasında kullanılan tonlarca su nedeniyle binanın yanmayan büyük bölümünde buna bağlı hasarlar meydana geldi.

Connecticut Valisi Diyanet camisine yapılan İslamofobik saldırıyı kınadı

 

“Artan İslam düşmanlığının yeni örneği”

Konuyla ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “ABD’nin New Haven şehrinde Diyanet Camisi’nin ramazan ayında kundaklanması, dünyada artan İslam düşmanlığının yeni örneği.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact