Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /homepages/25/d199835659/htdocs/FloridaTurkGazetesi/includes/menu.inc).

CEM GÜRDENİZ NEREDEN KOŞUYOR ?..

Yeniçağ Gazetesi Yazarı Sn. Ahmet Takan tarafından 12 Haziran 2019 günü yayınlanan, “Yunan, Rum desteği nereden alıyor?..” başlıklı köşe yazısı ile ilgili olarak aynı gün akşam saatlerinde Aydınlık Gazetesinin internet sitesinde, “Mavi Vatan, bilgi kirliliği ve Yeniçağ Gazetesi’ne zorunlu bir açıklama” başlığı ile bir yazı yayınlandı. Ayrıca, Aydınlık Gazetesi’nin Twitter sayfasından da, “Amiral Gürdeniz’den Yeniçağ yazarı Ahmet Takan’a jeopolitik dersi” başlıklı yazı yayınlandı.
     Sn. Takan’ın yazısında, Gürdeniz’in ABD Vaşington’da bulunan Türk Miras Vakfı’nda (Turkish Heritage Organization), 08 Mayıs 2019’da yaptığı sunumda kullanılan haritaların yanlış olduğu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını yok saydığı eleştirisi yapılmıştır. Sn. Takan ve benim tarafımdan yapılan eleştirilerde anılan vakfın internet sitesinde yayınlanan video görüntüleri ve pdf formatında yayınlanan sunum yansıları kullanılmıştır. Eleştiri yazısında Gürdeniz’in Amerikan bayrağı önünde verdiği mesajlar eleştirilmiş, yazıda masalarda ve salonda Türk bayrağı yoktu gibi bir ifade kullanılmamıştır. Ayrıca basın ve haber ajansları ile paylaştığım dosyalarda, üzerinde Türk bayrağı olan resimlerde yayınlanmıştır.
LOZAN’A, ATATÜRK VE İNÖNÜ’YE İFTİRA ATAN GÜRDENİZ, BİZİ İFTİRA ATMAKLA SUÇLAYAMAZ !...
     Her konuya bir kılıf uydurmaya çalışan Gürdeniz, Aydınlık Gazetesi’nde 10 Mart 2019’da yayımlanan yazısına bir kılıf uyduramamış. Gürdeniz, anılan köşe yazısında, “Lozan’da iki ada dışında bütün Ege Adaları elden çıkarılmıştı” ifadesini kullandı. Halbuki Lozan Antlaşması ile Ege Denizi’nde 200 civarında ada, adacık ve kayalık Türk egemenliğinde kaldı. Karşı Devrimcilerden Kadir Mısıroğlu ile benzer söylemi kullanan Gürdeniz açık bir şekilde Lozan’a, Atatürk ve İnönü’ye iftira atmıştır. Gürdeniz, bu söylemi için Türk Milleti’nden özür dilemelidir.
 

     Gürdeniz’e yönelttiğimiz eleştiriler tamamen kendi kullandığı haritalar üzerinden yapılmış olup iftira değildir. Bizi iftira atmakla suçlayan Gürdeniz, önce sunumda kullandığı haritalarına baksın. Ege Denizi’nde toplam 14 Türk Adasını Yunan egemenliğinde gösteren Gürdeniz, anılan Türk adalarının karasularını da Yunan karasuları olarak göstermiş. Gürdeniz, hem adalarımızı hem de mavi vatanımızı Yunanistan’a terk etmiş. 1923 Lozan Antlaşması’nın 12. Maddesi ile Yunanistan’a Girit Adası’nın sadece dörtte biri verilmesine rağmen Gürdeniz, Girit Adası’nın tamamını Yunan egemenliğinde göstermiş.
 
     Ahmet Takan’a jeopolitik dersi vermeye kalkan Gürdeniz’e tekrar hatırlatalım. Taşoz-Ahikerya arasında bulunan toplam 9 Kuzey Ege Adası Türk toprağıdır. Yunanistan’a anılan adaların sadece kullanma hakkı verilmiş, egemenliği devredilmemiştir. Ecevit Hükümeti, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na 02 Temmuz 1974’te Kuzey Ege Denizi Türk Kıta Sahanlığında petrol arama ruhsatı verdi. TCG Çeşme Gemisi 13-17 Mart 2017 tarihleri arasında, TÜBİTAK Marmara Gemisi ise 13 Şubat -10 Mart 2019 tarihleri arasında Taşoz, Semadirek ve Limni adalarının kıta sahanlığı’nda araştırma yaptı. BM Deniz Hukuku Sözleşmesi Md. 77’ye göre kıta sahanlığı üzerinde araştırma yapma ve buranın doğal kaynaklarını işletme hakkı sahildar devlete yani egemen devlete aittir.     
 
     Gürdeniz’in sunumda kullandığı haritalar iddia ettiği gibi devletimizin ve Dışişlerinin kullandığı haritalar olmayıp devlet kadrolarının içine sızan Yunan Lobisi’nin uydurduğu haritalardır. Gürdeniz, EGAYDAAK Statüsünde bulunan Limoniye, Sıkliye, Gavdos, Gaidhouronisi ve Koufonisi adalarını Yunan egemenliğinde göstermiş. Gavdos’un 1997’de Türk adası olarak deklare edildiğini söyleyen Gürdeniz anılan adayı da harita da Yunan egemenliğinde göstermesini nasıl izah edecek?

FETÖ’CÜ GAZETECİLERİ BRÜKSEL’E GÖNDEREN AMİRAL, GÜRDENİZ’İN KADROSUNDA ÇALIŞIYOR !...
     Suçluların telaşı içinde saldırgan tutum sergileyen Gürdeniz, Sn. Takan ve benim yaptığım eleştirileri FETÖ gazetelerinin kurgularına benzetmiş. Gürdeniz’e ve açıklamalarını yayınlayan Aydınlık gazetesine hatırlatalım. Sn. Ahmet Takan’ın 04 Aralık 2013 tarihli köşe yazısında yayınlanan mektubumda, FETÖ’cü Zaman Gazetesi ve STV muhabirlerini Brüksel’e gönderen Korgeneral Ahmet Turmuş ve Tuğamiral Hakan Eraydın’ı eleştirmiştim. Anılan yazı bir gün sonra Aydınlık gazetesi ve Ulusal Kanal’da yayımlandı. Yazı nedeniyle dönemin Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in emriyle Adli Müşavir FETÖ’cü Muharrem Köse tarafından Sn. Takan ve benim hakkımda 10 Aralık 2013’te suç duyurusunda bulunuldu.  

 

      Suç duyurusunu inceleyen Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı 27 Mart 2014’te kovuşturmaya yer olmadığı kararı verdi. Konunun muhatapları olan Necdet Özel ile birlikte Ahmet Turmuş ve Hakan Eraydın karara itiraz etmeyerek suçlamaları kabul ettiler. FETÖ’cü Zaman Gazetesi ve STV muhabirlerini Brüksel’e gönderen Hakan Eraydın, Koç Üniversitesi’nde Gürdeniz’in kadrosunda danışman olarak çalışıyor. Gürdeniz bu durumu nasıl izah edecek?
 
ADALARIMIZ İŞGAL EDİLİRKEN GÜRDENİZ DENİZ KUVVETLERİNDE DAİRE BAŞKANIYDI !...
     Cem Gürdeniz ısrarla Ege Denizi’nde işgal edilen adaları ikinci plana atıyor, kendine göre değerlendirmeler yapıyor, masal anlatıyor. Türkiye’nin birinci önceliği toprak bütünlüğünü sağlamaktır. 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığında 5 binden fazla Yunan askeri, 13 Yunan Askeri Üssü ve ağır silahlar varken bu konuyu hafife almak kabul edilemez. Ayrıca, halihazırda Yunan işgali altında bulunan 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığı, Yunanistan’a ait 12 Ada Grubunu kuşatıyor ve Ege Denizi’ndeki kıta sahanlığımızı artırıyor. Adalarımız işgal altında olduğu için şu anda biz kuşatılmış durumdayız. Bu adaları geri almak için diplomatik yolları kullanmazsak Ege Denizi’nden çıkışımız Yunanistan tarafından engellenecektir. Ege Denizi’nden çıkamayan donanmanın Akdeniz’e ulaşması mümkün değildir.
 
      Gürdeniz, önce “Ege’de işgal edilen 152 adamız var” diyerek konuyu sulandırdı ve diğer amiraller ile birlikte toplumun kafasını karıştırdı. Şimdi de sayıyı 18’e indirdi. 
 
     Gürdeniz’in işgal edilen adalar konusunda ciddi anlamda bir sıkıntısı var. Ege’deki adalarımız 2004 yılı Ekim ve Kasım aylarında Yunan askerleri tarafından işgal edilirken Gürdeniz, Deniz Kuvvetleri Karargahı Plan Prensipler Başkanlığı’nda Tuğamiral rütbesi ile Strateji Daire Başkanı olarak görev yapıyordu. CHP Milletvekili Onur Öymen, 26 Kasım 2004’te adalarımıza Yunan bayrağı çekildiğini belirterek soru önergesi verirken, Gürdeniz’in “işgalden haberim yok” demesi mümkün değil. Ayrıca Gürdeniz, 2005-2007 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığı da yaptı. Yani işgalin ucu Cem Gürdeniz’e de dayanıyor.
GÜRDENİZ, SOROS’UN DAYATTIĞI KITA SAHANLIĞI SINIRINI DESTEKLİYOR !...
     Türk Dışişleri Bakanlığı, TBMM ve milli iradeyi yok sayarak 18 Mart 2019 tarihinde Birleşmiş Milletler’e gönderdiği resmi yazı ile Doğu Akdeniz Türk Kıta Sahanlığının sınırlarını ilan etti. Sahanın batı sınırı olarak 28 derece boylamını bildirdi. Anılan boylamın batısındaki kıta sahanlığımızı da gelecekte Yunanistan ile anlaşma konusu yapacağını belirtti. Bakanlık hukuk dışı bir skandala imza atarak  Girit Adası etrafında bulunan 5 Türk adası ile bu adalarımıza ait 92 bin kilometrekarelik kıta sahanlığımızı Yunanistan’a terk etti.
     Dışişleri Bakanlığı’nın deklare ettiği 28 derece boylamı, Amerikalı Spekülatör Soros’un  International Crisis Group örgütü tarafından 2012’de dayatılan sınır. Gürdeniz Dışişleri Bakanlığının 18 Mart 2019 tarihli yazısına sahip çıkarak Soros’un dayattığı kıta sahanlığı sınırını destekliyor.
MEİS - GAVDOS DENKLEMİ YANLIŞTIR !...
     Gürdeniz, Gavdos Adası’na kıta sahanlığı verilirse Meis Adası’na da kıta sahanlığı verilmesi gerektiğini iddia ediyor. Gürdeniz, hesap hatası yaparak Meis’in batısında bulunan Rodos, Kerpe ve Çoban adalarını görmezden geliyor. 

 
     Tarafımdan yayınlanan Doğu Akdeniz Türk Kıta Sahanlığı haritasında, Meis, Rodos, Kerpe ve Çoban adalarının kıta sahanlığına karşılık olarak Girit Adası’nın batısında bulunan 4 Türk adasının kıta sahanlığı Türk kıta sahanlığına dahil edilmemiştir.
YANLIŞLARI KABUL ETMEK ERDEM’DİR !...
     Gürdeniz’in sunumlarda kullandığı haritalarda yapılan yanlışları belgeleri ile ortaya koydum. Gürdeniz hem yanlışları kabul etmek istemiyor hem de yanlışlara cevap veremiyor. Yanlışları kabul etmek ve düzelterek ülkemizin egemenlik haklarına sahip çıkmak erdemdir.
     Tartışmaya son vermek Gürdeniz’in lehinedir. Gürdeniz tartışmayı sürdürürse daha da batacaktır. Benden söylemesi.
Ümit YALIM 
Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact