DOĞU PERİNÇEK, İSVEÇ'te 'SOYKIRIM ANITI'nı DURDURDU

Vatan Partisi'nin girişimleriyle İsveç'te belediyeler sözde Ermeni Soykırımı anıtı dikemeyecek

İsveç Yüksek İdari Mahkemesi (Högsta Förvaltningsdomstolen) Norrköping Belediyesi'nin Norrköping kenti merkezindeki parkın ortasına bir sözde "Ermeni Soykırımı" heykeli dikme hakkı olmadığını onayladı. İtiraz edilemeyen Yüksek Mahkeme kararıyla İsveç'te hiç bir belediye soykırım anıtı dikemeyecek

BELEDİYE SOYKIRIM ANITI KARARI ALDI

Belediye Başkanı ve üyelerinin çoğunluğu Sosyal Demokrat olan Norrköping Belediye Meclisi 20 Nisan 2015’te anıt dikme kararı aldı.

Doğu Perinçek’in genel başkanı olduğu Vatan Partisi İsveç'te soykırım kararı alınması gündeme geldiğinden beri buna karşı mücadele ediyordu. Norrköping'de oturan Vatan Partisi üyesi Kenan Gündoğdu mahkemeye başvurarak karara itiraz etti.

Kenan Gündoğdu belediyenin uluslararası alanda tartışmalı bir konuda tavır almasının belediyeler yasasına aykırı olduğunu, böyle bir anıtın belediyedeki küçük bir azınlığı ilgilendirdiğini ve heykel için gösterilen yerin herkese ait bir kamu alanı olduğunu vurguladı.

Daha sonra Vatan Partisi Norrköping belediyesine yaptığı ziyaretlerden önce muhalefet partileriyle görüştü, kararın yanlışlığını anlatmaya çalıştı. Daha sonra Belediye Başkanı Lars Stjernkvist’i ziyaret ederek tarihi gerçekleri anlattı ve Ermenistan'ın ilk başbakanı olan Ovannes Kaçaznuni'nin "Taşnak Partisi'nin Yapacağı Bir Şey Yok" ve A. A. Lalayan'ın "Taşnak Partisi'nin Karşı Devrimci Rolü" kitapları hediye edildi.

Vatan Partisi’nin bütün girişimlerine rağmen Norrköping Belediyesi sözde ‘Ermeni Soykırımı’ için anıt dikilmesi kararını aldı.

VATAN PARTİSİ KARARI İPTAL ETTİRDİ

Vatan Partisi kararı Norrköping İdare Mahkemesi’ne taşıdı. İdare Mahkemesi Norrköping Belediyesi’nin 20 Nisan 2015 tarihinde almış olduğu anıt dikme kararını iptal etti. Belediye bu karara Yüksek İdare Mahkemesi'nde (Högsta Förvaltningsdomstolen) itiraz etti. Ancak bu kararın incelenmeye alınması için, içtihat açısından bir önemi olması gerekiyordu. Yüksek İdari Mahkeme (Högsta Förvaltningsdomstolen) kararı incelemeye bile almadan itirazı reddetti. Karar kesinleşti ve diğer belediyeler için de bağlayıcı hale geldi.

Böylece AİHM’nin Perinçek-İsviçre Davasında aldığı kararlar, Avrupa’da bağlayıcı içtihat olarak uygulanmaya başladı.

HABERİN KAYNAĞI :
https://www.aydinlik.com.tr/perincek-isvec-te-soykirim-anit…

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact