Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /homepages/25/d199835659/htdocs/FloridaTurkGazetesi/includes/menu.inc).

E. Tuğamiral Türker Ertürk yazdı: O darbecileri çok yakından tanıyorum

Darbe; gerçekte Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) karşı yapıldı. Darbe girişimi başarılı olmadı ama, manipüle eden açısından hedeflerine ulaştı.

Darbe girişimi; planlamasından icrasında kadar, tamamen Gülen Cemaati’ninişiydi. Darbecilerin arasında, bir tek Atatürkçü bile yoktu. Zaten; Atatürkçü'leriaralarına istemiyorlardı da!

Darbe girişimi başladığında, Sahil Güvenlik Komutanlığı Karargah Komutanıtelevizyonlarda darbe başladığı haberini öğrenince, komutanı olan Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem’i arar ve “Komutanım, karargaha geleyim mi?” diye sorar. Yanıt çok nettir; “Sen bizden değilsin, gelme!”

Darbe tarihleri karşılaşılan tehditler ve sızmalar nedeniyle iki kere değiştirilmiş. En son olarak 15 Temmuz’da karar kılmışlar ve hafta başında bu tarihi kılcallarına kadar yayımlamışlar. Sıradan Cemaat üyelerini darbenin yapılacağı hafta sonu dışarıya çıkmamaları konusunda uyarmışlar bile! Ama MİT, bunlardan bihabermiş!

CIA TARAFINDAN MANİPÜLE EDİLMİŞLERDİ!

Darbenin biran önce yapılması konusunda, muhtemelen CIA tarafından manipüle edilmişler. Esasında; böyle bir darbeyi yapabilecek güce, ancak 6-7 yıl sonra ulaşacaklardı. Düğmeye erken bastılar veya bastırıldılar! Aynen, 17-25 Aralık operasyonunda olduğu gibi! Bu; ikinci defa yanlış yönlendirilmeleriydi.

Amerika; işin içinde hem vardı, hem yoktu! Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı devirmek maksatlı bir darbe istenseydi; Türk Silahlı Kuvvetleri’nin komuta kademesi manipüle edilir ve emir komuta zinciri içinde darbe yapılabilirdi. Ama bu istenmiyordu!

İTİBARSIZLAŞTIRDI VE DEVRE DIŞI BIRAKTI

Darbe; gerçekte Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) karşı yapıldı. Darbe girişimi başarılı olmadı ama, manipüle eden açısından hedeflerine ulaştı:  TSK; tamamen itibarsızlaştırıldı ve devre dışı bırakıldı. Artık; terörle mücadele ve emperyalist hedeflere yönelik “Suriye’de Kürt koridorunun inşası”na engel olabilmek, Türkiyeaçısından çok zorlaştı.

Emperyalizm; Türkiye’nin de dahil olduğu bölgede, Büyük Ortadoğu Projesi’ni (BOP) realize etmektedir. Bulunduğumuz bölgede, hegemonyaya direnebilecek potansiyel bölge güçleri istenmemektedir. Bölge; etnik, dinsel ve mezhepsel olarak, daha küçük siyasi yapılara doğru ayrıştırılmak istenmektedir. Türkiye de buna dahildir.

İLKİ ERGENEKON-BALYOZ, İKİNCİSİ 15 TEMMUZ

Türk Silahlı Kuvvetleri’ni bir şekilde yenmeden, BOP’un Türkiye’ye yönelik bacağını gerçekleştiremezsiniz. İşte bu nedenle; TSK’ya karşı ilk darbe Ergenekon ve Balyoz tipi kumpas operasyonlarıyla, ikincisi de geçtiğimiz Cuma yapılmıştır!

Her ikisinin de arkasında emperyalizm vardı. Her ikisinde de Cemaat taşeron olarak kullanıldı. Birincisinde; Cemaatin suç ortağı AKP İktidarı’ydı. İkincisini ise; tek başına kotardı ve kendisini büyük çapta imha etti. Emperyalizm tarafından kullanılıyor olmanın sonucudur bu! Tarihte, bunun sayısız örnekleri var.

35-40 YIL SONRA İKTİDARA GELECEĞİZ

Geçtiğimiz Cuma’ya kadar, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda, 53 amiral vardı.  Darbe girişiminden sonra, bunların sadece 19’u temiz çıktı. Darbecilerin yaptığı görevlendirmede ve atama planında 19 amirale görev verilmedi, kızağa alınacaktı!

Tabii ki; bu işler dün başlamadı. 1976’da, değerli sınıf arkadaşım Armağan Yavaşoğlu ile Moda’da bir kafede sohbet için oturmuştuk. İTÜ’de okuyan arkadaşım; “Üniversitede birileri var, Sızıntı dergisini dağıtıyorlar, Fethullah Gülen adında hocaları varmış, 35-40 yıl sonra iktidara geleceklerini söylüyorlar” diye anlatmıştı.

BİZ İSTEMEDEN GEMİLER KALKMAYACAK

1996’da ve Yarbay rütbesinde, Alçıtepe Muhribi’nin Komutanıydım. Akıllı ve uyanık bir Teğmenim, biraz da tesadüflerin yardımıyla, yakaladığı bir olayı bana rapor etti. Üzerine gittim; tam olarak 6 Astsubayı meslekten ihraç ettik. Ama o dönem Deniz Kuvvetleri Komutanı olan Oramiral Güven Erkaya olmasaydı, muhtemelen bu ihraçlar gerçekleşmezdi. Ama aynı anda, Harp Filosu Komutanlığı’nın diğer gemilerinde tık yoktu. Bunların hepsi, benim gemime toplanmış olamazlardı ya!

İhraç ettiğimiz Astsubaylardan biri, sorgulama sırasında; “Bir gün gelecek, buradan (Gölcük) biz istemeden gemi kalkmayacak” dedi. Sanırım 15 Temmuz 2016, o günlerden biriydi; Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele’yi derdest edip denize açıldılar ve darbe girişimine başladılar.

DOST ATEŞİNE MARUZ KALDIK

2008-2010 arasında, Deniz Harp Okulu KomutanıydımCemaat, tüm unsurları ile bize saldırıyordu. İmzasız ihbar mektupları havada uçuşuyordu. Komutanlarım, ahlaksız öğrencileri atmamı istiyordu. Halbuki; saldıranlar ahlaksızdı. Ne Genelkurmay’dan, ne de Deniz Kuvvetleri’nden destek alabiliyordum. Hatta; “Dost Ateşi”ne maruz kalıyordum.

Cemaat’le cephede savaşan bana sormadan, personelimi değiştiriyorlardı. Bu değişikliklerde, içimize daha çok hain sokuyorlardı. Darbe girişimi akşamı, Deniz Harp Okulu Komutanı Tümamiral Mesut Özel’i alıkoyan Dz. Kur. Bnb. Cüneyt Aydoğan; 2009’da, güvenilir personelimi alarak yerine verdikleri subaydı.  O zaman altımızı oyan bu şahıs, şimdiki darbeciydi. Daha başkaları da vardı. Varın, gerisini siz tahmin edin.

DARBE BİR TİYATRO DEĞİLDİ

2008-2010 arasında, bize karşı yapılan saldırılara karşı koyabilmek ve Cemaatçihainleri yakalayabilmek ve deşifre edebilmek için, elektronik takip imkanına ihtiyacım vardı. Ama alamıyorduk. Çünkü MİT; Hükümet’in emrindeydi ve Cemaat’le birlikte hareket ettiklerinden, vermiyordu. Askeri Savcılardan da alamıyorduk, çünkü katalog suçlara girdiğinden, dinleme gibi yetkileri yoktu. Cumhuriyet Savcılarından almak gerekiyordu. Ama onlar da Hükümet’in ve Cemaat’in emrindeydiler! İşte bu nedenlerle; sonunda istifa ettik ve mücadelemizi siyaseten, yazarak, konuşarak ve anlatarak vermeye çalıştık ve çalışıyoruz.

Darbe girişiminin bir tiyatro olduğu, arkasında Erdoğan ve AKP’nin olduğu, amatörce planlandığı ve zamanlamasının yanlış olduğu çokça yazılıyor. Bunların hiçbirisi doğru değil ve arkasında maddi veri yok. Darbenin daha geç saatte yapılmasını planlamışlar; Ankara’da hareketliliğin fark edilmesi üzerine, erkene almak zorunda kalmışlar. Erdoğan’ın Atatürk Havalimanı’nda yaptığı ilk konuşmanın videosunu izleyin; nasıl korku ve endişe içinde olduğunu, ellerinin titrediğini ve yüzünün tamamen çökmüş olduğunu göreceksiniz.

DARBEYİ TSK ENGELLEDİ!

Darbe girişiminin başarısızlığa uğratılmış olması, çok kısa dönemde Erdoğan’ı güçlendirmiş olması sizi yanıltmasın. Eğer aklımızı başımıza devşirmez, mücadelede taşın altına elimizi sokmaz ve hala birbirimize düşmanlık yapmaya devam edersek; ülkemizi ve bizi felaketler bekliyor, bilesiniz.

“Darbeye karşı destan yazıldığı ve demokrasi mücadelesi verildiği” doğru değil. Darbeyi, yine mazisi şan ve şerefle dolu kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri; ana gövdesiyle ve üst düzey komuta kadrosuyla, darbe girişimine katılmayarak engellemiştir. Ülkemizde halen demokrasiden, hukuktan ve adaletten bahsetmek, biraz komiklik olur. Halen iktidarda bulunan AKP; bu kavramları çok ama çok aşındırmıştır.  

DARBEYİ MARKSİST-LENİNİSTLER Mİ YAPTI?

Yargısız infaz, işkence ve insanlık onuru ile bağdaşmayacak davranış; ancak “kabile” ve “haydut” devletlerde olur. Ne yazık ki; darbecilere dayak atılmış, insanlık onuru ile bağdaşmayacak aşağılamalar yapılmıştır. Cemaat tarafından ağır şekilde mağdur edilmiş birisi olarak, bunu asla doğru bulmam. Ayrıca; o insanların taşıdıkları üniformalar nedeniyle, TSK yıpranmaktadır. Bu; bindiğimiz dalı kesmek ve güvenliğimize ateş etmek demektir.

Nedir bu; “Ya Allah, Ya Bismillah Allahu Ekber” sloganları vakitli vakitsiz ezanlar ve salâlar? Saygımız var, ama bunlar dini ve ruhani sözler. Sanırsınız ki; darbe girişimini Marksist-LeninistlerKomünistler veya Atatürkçüler yaptı! Darbeciler de Siyasal İslamcı ve başarsalardı aynı şeyleri, sizden daha iyi yaparlardı! O zaman, aranızdaki fark nedir? Bizim; demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, ulusal değerlerimizi, iç barışımızı ve birliğimizi pekiştiren sözlere, söylemlere, sloganlara ve davranışlara ihtiyacımız var!

Saygılar sunarım.

E. Tuğamiral Türker Ertürk

Odatv.com

 

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact