Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /homepages/25/d199835659/htdocs/FloridaTurkGazetesi/includes/menu.inc).

Ekonomi dibe vurunca faiz çözülüverdi, hayret

YILLARDIR inim inim inleyen Türk halkı, “Çare yok... Faizler artırılsın” denirken... Etkili ve yetkililerin “Yok kardeşim... Faiz – maiz artmayacak” inadı arasında sıkışıp kalmıştı. Son anda bir de ne görelim: “Faizler arttı...” Peki artıran kim Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası... Artırmaya itiraz etmeyen kim, “Faiz – maiz artmayacak” diyen AKP’nin kurmayları... Peki artmasını övgüyle bahseden kim? Hükümetin Başbakan Yardımcısı... Peki geçen yıllardan bugüne kadar “Faiz artmasın” diyerek inatla ayak süren kimdi?: Yine Mehmet Şimşek değil miydi?.. O halde bugün ne oldu da faizlerin artmasına yönelik hareketi övüyor?.. Ne oldu?..

“FAİZ ARTMASIN” DİYEREK, ÜLKENİN EKONOMİSİNİ DİBE İNDİREN HÜKÜMETİN SONUNDA FAİZLERİN ARTMASINA YEŞİL IŞIK YAKMASINI HANGİ KEFEYE KOYACAKSINIZ?.. Çok değil, daha birkaç gün önce “Yüksek faiz olmaz. Merkez Bankası faizleri nasıl yükseltir?..” diyen bu hükümet değil miydi?.. Ayrıca, “Merkez Bankası özgürdür” diyen hükümetin Maliye’si, bugün “Merkez Bankası geç de olsa bu doğru kararı aldı” derken, geçmişte söyledikleri hiç aklına gelmiyor mu?.. Örneğin Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne yüzde 40’lık zamma destek olarak, “İnanıyorum ki kısa süre içerisinde nasıl bir düzenleme olacak, bu açıklanacak. Hiçbir hükümet durup dururken vergileri artırmaz...” Sayın Bakan iyi güzel bunu söylüyorsunuz da... Petrole bir günde gelen zammın 1 ve 2 kere olması sizi hiç ürkütmüyor mu?.. Ayrıca bir bakanın bu konuda, “Zamları otomatiğe bağladık” sözü yutulur lokma mıdır?.. Zamlara karşı böyle açıklama yaparak tedbir mi alınır?.. Hiç böyle vurdum duymaz bir ekonomi anlayışı olur mu?.. Bu sözü söyleyen bakanlardan kim olursa olsun, o bakanı bence hemen görevden almanız gerekirdi. Ama sizler bunu yapmıyorsunuz. Hatta yapamıyorsunuz... Aksine, sus-pus olmuşsunuz... Kılınız dahi kıpırdamıyor... Üstelik böylesi hatalı demeçleri aylar (hatta) yıllarca vermeye devam ediyorsunuz... Bir günde birkaç kez değişen ve hiç ilgisi olmayan sözlerin ekonomi anlayışına yakıştırılarak demeç verilmesi ne derece doğru?.. Daha düne kadar asla faiz artırımı olmayacak diyerek sürekli Merkez Bankası’nı köşeye sıkıştıran siz ve hükümetiniz değil miydi?.. Bugün ne oldu da, aniden “Merkez Bankası’nın para politikası noktasında güçlü bir tepki verdiğini” söyleyiverdiniz?.. Bunu herkesin olduğu gibi siz de iyi biliyorsunuz ki, Merkez Bankası’nın faiz artırımını kıskaca alan siz değil miydiniz?..

DAHA DÜNE KADAR MERKEZ BANKASI’NIN FAİZ ARTIRIMINA KARŞI İNATLA “HAYIR” DİYEN BAŞBAKAN YARDIMCISI, İLAVE HARCAMALAR İÇİN DE HALÂ EK VERGİYİ DÜŞÜNÜRKEN, BUGÜNLERİN GELECEĞİNİ HİÇ TAHMİN EDEMEDİ Mİ?.. Başbakan Yardımcısı Şimşek diyor ki, “Merkez Bankası spekülatif saldırılara karşı eli kolu bağlı değildir. Banka, hükümetimizin tam desteğine sahiptir. Merkez Bankamız ne gerekiyorsa yapacaktır”... Evet yapacak da, faiz artırımı için sürekli uyarılarda bulunduğu halde onun elini – kolunu bağlayan iktidar değil miydi?.. Ayrıca, “Küresel kriz” diyerek de Türkiye’deki yapılan hatalı ekonomik anlayışa imzayı atan sizler değil misiniz?.. Ayrıca Şimşek bakın ne demişti: “Önümüzdeki sene sadece savunma harcamalarımız Milli Savunma Bakanlığı’na aktarılacak terörle mücadele için muhtemelen 17-18 milyar liralık ilave bir harcama yapacak. İki seçeneğimiz var ya, daha çok borçlanacağız... Biz bir tercih yaptık kamu ilave harcamalarını sağlıklı vergi gelirleriyle yapalım dedik...” Sayın Şimşek bu ifadesini kullanırken de halkın tepkisini... Aldıkları ekonomik kararlar altında inim inim inlemelerini neden görmezden gelir?..

KRİZ YÜZÜNDEN ESNAF KEPENK İNDİRİRKEN, TESK’İN VERİLERİ ÜRKÜTÜCÜ RAKAMLARI ORTAYA KOYUYORDU... Tekeller büyürken dört ayda 37 bin 743 esnaf kepenk indirdi... Çünkü başka çıkış yolu yoktu. 2017'nin ilk dört ayında 37 bin 743 esnafın kepen indirdiği ortaya çıktığı halde AKP hükümeti, pembe tablolar çizmeye halâ devam ediyordu. Ama şunu yok edemiyorlardı: “Kriz ekonomiyi çökertti...” Çünkü dövizdeki artışı asla durduramıyorlardı. Bu tehlike şu anda bile halâ devam etmekte. Hal böyleyken bir de buna Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) verilerini eklersek, inanın işin hiç de içinden çıkılacak gibi olmadığını görürsünüz. Bakın TESK verileri ne diyor: 1– Geçen yıl 164 bin 569 esnaf sicil değişikliğine giderken, bu yıl bu sayı yüzde 264 artarak 600 bin 969’a dayandı. 2– Yılın ilk dört ayında kapanan esnaf ve sanatkârların 8 bin 151 tanesi Marmara Bölgesi’ndeki illerde yer alıyor. 3– Yine aynı dönemde aralarında Ankara, İstanbul, İzmir’in de yer aldığı ilk büyük beş ilde kapanan esnaf sayısı ise 10 bine dayandı. Beş büyük ilde kapanan esnaf sayısı 9 bin 768 oldu. Sadece İstanbul’da dört ayda iflas bayrağını çeken esnaf sayısı 3 bin 256’yı buldu. Evet bunlar, bire bir TESK’in verdiği veriler. Hal bu durumdayken... Ülke kan ağlıyorken... İşsizlik tavan yaparken... TESK verileriyle ortaya çıkan bu ürkütücü rakamlar kafalarımıza kazılırken... Neden hükümet halâ “24 Haziran’dan sonra atılım yapacağız” diyerek milletle dalga geçiyor?.. Düşünün bozuk ve düzensiz giden ekonomiyi düzeltmek için hiç acele edilmeyecek... Oysa seçim arifesinde hangi parti “Bu ülkeyi kurtaracak reçete elimde” diyerek halkın karşısına çıkmaz?.. Demek ki iktidarda ne kurtuluş reçetesi var... Ne de ekonomik yapıyı kurtaracak bir çalışma... Onun için Türk milleti sürekli böylesi bozuk giden ekonomiyle içiçe yaşadığı için, iktidarların hatalarını yıllarca vergi ve borç yükünü sırtlayarak ödeyecek. Bu, asla Türk milletinin kaderi olamaz. Olmamalı da... Hele ki, daha düne kadar “Faizler asla yükselmeyecek” inadıyla Merkez Bankası’na baskı yapan AKP’nin, binlerce esnafın kepenk kapatmasını dahi dikkate almıyorsa, bunun cevabı “Millet kendi kendini idare ediyor. Kepenkler kapanıyor ama iktidarın kılı kıpırdamıyor” olur. Zaten durum onu göstermiyor mu?..

 

 

 

 

 

 

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact