Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /homepages/25/d199835659/htdocs/FloridaTurkGazetesi/includes/menu.inc).

Ekonomi sandıkta boğulacak

AKP’nin eşsiz cesaretine alkış tutmaktan başka bir çare bulamıyorum doğrusu. Önce tüm anketler sonuç değişmeyecek demesine rağmnen, bir avuç ekstra sandalye uğruna ülkeyi bu kaotik ortamda erken seçime götürme kararı aldı, ardından da tek başına Seçim Hükümeti kurarak önümüzdeki 60 günde tüm olan-bitenin sorumluluğunu üstlendi. Güvendiğim bir yatırım kuruluşunun derlemesine göre, Ağustos anketleri sonucunda AKP’nin ortalama oy oranı, %41.9, çıkartacağı MP sayıs ise 263. Bu ekonomi açısından en kötü senaryo olur, çünkü RTE bir kez daha seçim ister vallahim.

Ama merak etmeyin, sandıkta seçmen 3 soruya cevap verecek ve AKP oylarının 7 Haziran’ın da gerisine düşmesi çok olası. O sorular şunlar:

-RTE’in başkan olmasını ister misiniz?: Şaka mı bu?
-AKP’nin yönettiği ekonomiden memnun musunuz?: Sen deli misin kardeşim, açlıktan nefesimiz koktu.
-AKP’nin terörle mücadele performansını nasıl değerlendiriyorsunuz?: Çok beğeniyoruz, bu yüzden şehit cenazelerinde yuhalıyoruz.

Bu makalede ekonominin içine düştüğü acıklı duruma değineceğim, çünkü seçim nihayetinde vatandaşa ekonomik refah sunularak kazanılır. AKP, gözünü ekonomiden kısır politik çekişmelere çevrdiği Gezi’den bu yana cumhurbaşkanlığı seçimleri haricinde düzenli oy kaybetti. Ekonomiden gelen taze veriler darboğaza girdiğimizin çok kesin bir kanıtı. İleriye dönük projeksiyonlarım ise işlerin çok daha kötüye gideceği yönünde.

Takvim olarak en eski veriyle girişelim işe: Nisan-Mayıs-Haziran istihdam verisinde mevsimsel olarak düzeltilmiş işsizlikteki keskin sıçramayı not edelim. Seçim belirsizliği başlamış bile. Yaz aylarında inşaat ve turizmin çökmesi, Ağustos’da buna sanayinin katılması ile işsizlik iyice yükselecek ve AKP’nin oylarının altını oyacak:

İnşaat sektöründe daralmayı ise son TUIK verilerinden görüyoruz, konut satışları 5 aydır geriliyor:

Sanayi üretimi yaz başında patlama yapıp, yıllık tempo %5.5’e erişmişti, ama Ağustos kapasite kullanım oranında bunun da hayal olduğunu gözledik:

Salı günü de PMI’ın bir kez daha 50 sınırının altına gerilediğini, yani daralmanın öncü verilerde de teyid edildiğini göreceğiz muhtemelen.
Bu ekonomiyi ihracat kurtarabilir mi? Yok canım, nerde, TL ne kadar değer yitirirse yitirsin, dünya ticaretinde tüm ülkeleri etkisi altına alan bir yavaşlama var. İran, Rusya ve Irak ise düşen petrol gelirinden muzdarip. AB cephesinde biraz talep artsa da, net dış talep bu sene ekonomiye olumlu katkı yapmaz.

İç talepdeki felaket durumu önce kredilerle arz edeyim size. TCMB’nin meşhur ettiği 13 haftalık hareketli ortalama kredi hacminin seyrine bir bakın hele:

Kredi kullanım hızı Ağustos’da çok hızlı düşmüş. Son veride ufak sıçramayı Eylül’de patlayacak zam furyası öncesi alışveriş olarak yorumluyorum. Bu tabloda dikkat çeken bir nokta daha var. Krediyi bir tek kamu bankaları veriyor, belki de emir aldılar. Eğer durum buysa, seçimden sonra kamu bankalarının kredi portföyünde ciddi bir araştırma yapılması gerekir. Ayrıca, hiç yatırım yapmayan şirketlerin kredi kullanım hizının NİYE senede %25 temposunda seyrettiğini de merak ediyorum. Yok, merak etmiyorum, cevabını çok iyi biliyorum: Artık F/X borcun faizlerini ödeyecek kadar nakit akımı üretemiyorlar.

Bunlar geçmişe yönelik veriler, bakın tüketici ve işdünyası güveni nasıl sendeliyor:

Tüketici bitmiş, dostlar. Tüketici seçmen demek. Bu kişiler kimden hesap soracak? AKP’den tabii, CHP lideri Kılıçdaroğlu’na hükümeti kurma görevi dahi verilmedi, onu ya da Bahçeli’yi ekonomide kötü gidişattan sorumlu tutma çabaları abestir.

Bir de ekonominin tüm kesitlerinde güveni ölçen Karma Ekonomik Güven Endeksi var ki, o da Allah’lık:

Zeybekçi hala “ekonomi harkulade!” diye zırvalasın, seçmen cebine giren paraya, dükkana gelen müşteriye bakar. Ekonomi durgun, işler daha da kötüye gidecek üstelik. Nedenlerini de hemencecik sıralayıvereyim size.

Cuma akşamı Kabine’nin kurulması ile ağzı azıcık laf eden, yatırımcılar ve işdünyasına güven verebilen tek isim Ali Babacan da sahneye veda etti. Yerini Zeybekçi ve son 2 yılda sadece 26.5 cümle eden Cevdet Yılmaz dolduracak. Onların da tek bildiği cümle var “Faiz artırmayın”.

Okur görmez ve bilmez, ama PKK barajlara ve boru hatlarına saldırıyor. Doğu ve Güneydoğu’da ekonomik güven mafiş. AKP, Cemat’in okullarına ve hayır kurumlarına saldırıyor, Anadolu’da işdünyasında güven sıfır. Çok daha komik bir unsur var. Havuz Medyası AKP seçmenini mazlum ve mağdur RTE’nin Muhalefet, Cemaat, PKK, DHKP-C, ABD, İsrail, Doğan Medya ve TUSIAD’dan oluşan bir Fesat Çemberi tarafından kuşatıldığına ikna etti. AKP seçimi yitirirse bunlar RTE’ciğin ümüğünü sıkacak. Bu ortamda AKP’li işinsanı da yatırım yapmaz, çünkü 2 ay sonra “düşmanlar herşeye el koyabilir”.

Cuma akşamı Fed başkan yardımcısı Fisher Eylül’de faiz artırımının hala masada olduğunu söyledi. Pazartesi’den başlayarak Gelişmekte Olan Piyasalar yine hop oturup hop kalkacak, TL değer kaybedecek ve yıl başından bu yana 5.5 milyar doları aşan sıcak para kaçışı katlanarak sürecek.

Hem Fitch hem de Moody’s nazikçe süregelen siyasi belirsizliğin kredi notu indirgeme riskini yükselttiğini işaret ettiler. Eğer Kasım’da sandıktan tek parti iktidarı ya da akıllı-uslu bir AKP-CHP koalisyonu çıkmazsa Aralık’da yatırım yapılır notunu da kaybedeceğiz.

IŞİD, yeniden Türkiye sınırına saldırırken, PKK Doğu ve Güneydoğu’da en az 12 ilçeyi fiilen kontrol ediyor. Her an ekonomik güveni yıkacak terör olayları yaşanacak.

Bu ortamda içtalep ekonomiyi kurtaramaz. 2015’in kalan aylarında TL değer kaybedecek, büyüme sıfırlanacak ve TÜFE yıl sonuna doğru %9’u aşacak. Tek çare TCMB’nin faizleri artırarak hükümetin iktidarsız kaldığı noktada sorumluluğu üstlenmesi. Bakalım becerebilecek mi? Ama becerse de, bedeli ekonominin daha da ağır bir darbe alması olacak.

Her siyasi çekişmenin altında ekonomik menfaatler yatar. AKP, kendisini iktidara getiren ekonomik sınıflara en büyük ihaneti erken seçime giderek yaptı. Sandıkta önce ekonomi boğulacak, ardından da AKP.

FÖŞ,
Gamlı Baykuş
Twitter: @AtillaYesilada1

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact