Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /homepages/25/d199835659/htdocs/FloridaTurkGazetesi/includes/menu.inc).

Ermeni Sözde Soykırım Yasa Tasarısı

Her yıl temcit pilavı gibi önümüze getirilen bu Soykırım tasarısı için bugün karşı tarafı suçlamayacağım, kendimizi suçlayacağım. Bizler, Ataturk'un talimatı ile düşmanlık yaratmayi engelleme amacıyla ders kitaplarindan kaldırma uygulaması yüzünden düşmanlarımızı bile tanıyamadık.Benim lise seviyesi tarih kitaplarında okuduğum "düşmanı 9 Eylul'de denize döktük" cümlesindeki "düşman" kelimesinin Yunan oldugunu bile yillarca sonra öğrendik. Iyi bir uygulamamıydı, bilemiyorum. ABD'ye geldigimizde Ermeni'lerin bize niye bu kadar dusman oldugunu once kavrayamamis, sonra da bu konuya egilip ogrenme gereksinimini hissetmistik. Simdi, acikca soyleyebilirim ki, bizler hala Turkiye'de yasayan Ermenileri ayri bir yere koyuyoruz, ve hatta burada (ABD'de) dusmanligi korukleyen diaspora temsilcilerine hala elimizi uzatmaya calisiyoruz. Karsilik alabiliyormuyuz? Hayir. Unlu yazar Sukru Server Aya Turk Evi'mize kitap imza gunune geldiginde ben sahsen tum Guney Florida'da yasayan Ermeni dostlari da davet ettim. Onlarin agzindan da bir seyler duymak, Server Aya beyin tarafsiz, belgelerle kuvvetlendirilmis cevaplarini da dinlemek isterdim.

Biliyorsunuz gectigimiz yil, Boca Raton'da mukim, ANCA Florida temsilcisi dunyanin parasini akitarak I-595 ve I-95 'daki dev bilboard'lara "Ermeni Soykirim Yasasını Kabul Eden Devletlere Teşekkür Ederiz" şeklinde bir ilan verdi.


Sun Sentinel bağımsız gazetecilik örneği vererek, o sirada FTAA baskani olmam nedeniyle bana "bu ilan siz Floridalı Türkleri rahatsiz ediyormu?" şeklinde bir soru yöneltmek nezaketinde bulundu. Ben de, dilimin elverdiği ölçüde bunun bir nefret söylemi (hatred) oldugunu soyledim. Rahatsizlik duyduğumuzu belirttim. Amerikan tarihçilerin kitaplarını referans olarak verdim;
Amerikan Tarihçisi Bruce Fein, "Not Genocide" http://armeniangenocideallegation.blogspot.com/2008/04/so-called-armenia...
Amerikan Tarihçisi Prof. Bernard Lewis ile yapılan röportaj: There Was No Genocide http://www.ataa.org/reference/karpel.html
Amerikan Tarihçisi Prof. Justin McCarthy The First Shot: http://www.ataa.org/reference/shot-carthy.html
Cep kitabı: http://armeniangenocideallegation.blogspot.com/2007/07/pocket-guide.html

Bizler 1975-1985 yılları arasında Los Angeles, Paris ve diğer dünya kentlerinde Ermeni teröristler tarafından suıkastlerle kurban verdiğimiz 41 d'plomatimizi unutmadik: http://armeniangenocideallegation.blogspot.com/2006/11/january-27-1973.html

Bakin Turkiye nefret söylemi sürdürseydi, Ermenistan'a dostluk elini uzatmazdı. Akdamar'da kiliseyi restore edip, Ermenilerin kullanımına acmazdı.

Şurası muhakkak ki, biz Türkler kadar "nefret" hisleri taşımayan başka bir millet bulunmaz. Umarım birgun Ermeni gencliği yaptigi hatayi anlar. Dostluk icinde yasamak ancak iki tarafin katkisiyla olur. Bızım tek hatamız kendımızı yeterınce bılınclendırememız, gerektiginde ayafga kalkip konusamamizdir. Biz en az Ermeni Diasporasi kadar cesaretli olmadikca, gerektiginde elimizi cebimize atmadikca daha cok onumuze surecekler bu tasariyi. Hele hele gelecek yil 100'uncu yilinda bunu patlama noktasina getirecekler.

Neyin davasi veriliyor? Ingiltere soykirim yapmakla sucladigi Talat beyi, Cemal beyi, Enver pasayi Maltada yargiladi. Bir delil bulamadi. Beraat ettiler.
Yetmedi, Ermenilerin actigi tazminat davasini San Fransisco mahkemesi esastan bozdu.

San Francisco’daki 9′uncu Temyiz Mahkemesi, California eyaletinde 11 yıl önce kabul edilen ve 1915 olaylarında ölen Ermenilerin mirasçılarına, sigorta şirketlerine karşı dava açma yetkisini veren yasayı bozdu. AA
ABD Federal Temyiz Mahkemesi, 1915 olaylarında ölen Ermenilerin mirasçılarının, kendilerine ödeme yapılması için sigorta şirketlerine dava açamayacağına hükmetti.
Mahkemedeki 11 kişilik yargıç heyeti, oy birliğiyle aldığı kararda, Alman sigorta şirketi Munich Re AG’ye Ermeniler tarafından açılan davayı düşürdü.
Mahkeme, kararın gerekçesi olarak, yabancı kuruluşları ABD mahkemeleri önüne çıkarma yetkisinin sadece federal hükümette olduğunu belirtti. Gerekçede, “Anayasa’nın, federal hükümete, dışişlerini idare etmede tek yetkiyi verdiği” kaydedilerek, “Dışişleri doktrinine göre, bu münhasır federal yetkiye müdahale eden eyalet yasaları etkisizdir” ifadesi kullanıldı.
“Yetki sahibi değil”
Kararda, federal hükümetin bir politika oluşturmadığı konularda bile, eyalet mahkemelerinin, dış ilişkileri etkileyebilecek meseleleri ele alma yetkisine sahip olmadığı belirtildi.
California Meclisi tarafından 2000′de kabul edilen yasa, ana hatlarıyla, hayat sigortası yaptırdıktan sonra 1915 olaylarında yaşamlarını yitiren Ermenilerin mirasçılarına, sigorta bedellerini almak için sigorta şirketlerine dava açma hakkını tanıyordu.
San Francisco 9′uncu Temyiz Mahkemesi, 2009′da bu yasayı iptal ederek, Ermenilere dava yolunu kapatmıştı. Ancak aynı mahkeme, 2010 yılı Aralık ayında, ani ve “nadir” görülen bir karar değişikliğiyle bu hükmünden çark ederek, 1915 olaylarında ölen Ermenilerin mirasçılarının, kendilerine ödeme yapılması için sigorta şirketlerine dava açabileceğini bildirmişti. Mahkeme, geçen Kasım ayında ise, bu hükmünü yeniden ele almayı kararlaştırmıştı.
Aynı davada üçüncü karar
Temyiz Mahkemesi’nin bu son kararı, mahkemenin aynı davadaki üçüncü kararı oldu.
Amerikan basınında çıkan yorumlarda, Yüksek Mahkeme konuyu ele almayı kabul etmediği müddetçe, Temyiz Mahkemesi’nin bu kararının meseleye son noktayı koyabileceği ve büyük olasılıkla, 1915 olaylarında ölen Ermenilerin mirasçılarının Alman sigorta şirketlerini kendilerine ödeme yapmaya zorlama çabalarına son verebileceği belirtiliyor.
Konu, doğrudan olmasa bile, 1915 yılı olaylarıyla ilgili diğer davaları da etkileme ve emsal gösterilme potansiyeli taşıdığından dolaylı olarak Türkiye açısından da önem taşıyor.

Fuat ORNARLI

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact