GÜÇLÜ TÜRKİYE İÇİN MENDERES MİSYONUNU HAREKETE GEÇİRECEĞİZ!

Fatih Kavaloğlu: "Güçlü, demokratik Türkiye; Menderes ve arkadaşlarının misyonunu, tekrar fiilen ve ruhen harekete geçirmekle gerçekleşir" Şehit Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşları, idam edilişlerinin 56. yılında Topkapı Anıt Mezar'da düzenlenen törenle anıldı. Adnan Mendere Federasyonu'nunun gayretleri ile düzenlenen ve İçişleri, Adalet bakanları, İstanbul Valisi, milletvekilleri, siyasi partiler, ADFED mensupları ve yüzlerce vatandaşın katıldığı görkemli anma töreni, saygı duruşu ve Kur'an tilaveti ile başladı.

İKİ BAKAN İKİ GERÇEK!.. Törenden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Menderes’in ahı ve ettiği beddua 15 Temmuz akşamı Menderes’i idam edenlerin torunlarından çıkmıştır” dedi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Darbeciliğini hakim cübbesi ile örtmüş olanlar Adnan Menderes ve arkadaşlarını idam sehpasına göndererek hukuk eliyle cinayet işlemişlerdir. Yassıada yargılamaları bir hukuk cinayetidir. Bu cinayet milletimizin vicdanında kapanmayan bir yara olarak hala sıcaklığını korumaktadır." dedi.

MENDERES MİSYONU PARTİLER ÜSTÜDÜR!. Adnan Menderes Federasyonu (ADFED) Genel Başkanı S. Fatih Kavaloğlu törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Merhum Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ın idam edilişlerinin 56.yılında saygı ve minnetle anıyoruz. Yakın tarihte Türk Siyasi hayatının, önemli simgesel isimlerinden olan güçlü ve karizmatik kişiliği ile gönül bağını, Türk halkı üzerinde uzun yıllar devam ettiren merhum Başbakan Menderes’in misyonunun, aslında ne kadar da “partiler üstü” bir özelliğe sahip olduğunu, ona karşı duyulan ve bitmeyen teveccühten idrak edebilmekteyiz. İşte bu noktada Menderes çizgisinin, Türkiye’de yaklaşık 50 yıldan bu yana genel anlamda toplumun büyük bir kısmını birleştiren bir etki yarattığına şahit olunmuştur.

VİZYON, MİSYON MENDERES Merhum Başbakan Adnan Menderes, Türkiye’de, liberal yaşamın, demokrasi anlayışının, özgürlüklerin Türk toplumuna ilk kez benimsetildiği bir dönemin karizmatik lider profiliydi. O dönem, Türkiye Cumhuriyeti devletinin içerisinde her türlü düşünceye sahip insanların, kendilerini din, dil ve ırk farkı gözetmeksizin çok rahat ifade edebildikleri bir dönem olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti içerisinde, bu ülkenin vazgeçilmezleri olan ve zengin mozağini oluşturan , gayrımüslim vatandaşlarımızın, dahi en rahat ve huzurlu dönemlerini geçirebildikleri, kendilerini hem vatandaş hem vekil olarak ifade edebildikleri bu dönemin, yaşanmasında şüphesiz ki, merhum Menderes in geniş bir vizyona sahip olması etkili olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, çağdaş ve laik dünyada saygın güçlü bir ülke oluşturma misyonunun, devamı olması hasebiyle de Menderes ve DP iktidarı, Türkiye’nin saygın bir yere gelmesine zemin hazırlamıştır. Şehit başvekilimizin başbakanlığı döneminde, büyük Atatürk’ün idealleri rehber edilinerek, sosyal, kültürel ,ekonomik, ve tarımsal alanlar da gerçekleştirilen kalkınma hamleleri sonucunda,ülkemiz de sosyal refah devleti yaratılmıştır. Menderes’ in siyasi ideali, Büyük Türk Milleti’ne hürriyeti ve demokrasiyi yaşatmak idi. Millete mal olmuş inkılapları muhafaza edeceğiz, millete mal olmamış inkılapları ise tasfiye edeceğiz..beyanı ile merhum Menderes Türk milletine olan sadakatını tescil ettirmiştir. Tarihin ve milletin şehadetiyle, El-hak merhum Menderes ,Merhum Hasan Polatkan ve merhum Fatin Rüşdü Zorlu, bu dünyada hayırla yâd edilmeyi hak etmişlerdir; bu öbür dünyada da hâyırla yâd edileceklerinin emâresi olmuştur... Ve daha da önemlisi, tarihin ve milletin şehadetiyle ,bir tek Yassıada’da değil, vicdanlarda da beraat etmişlerdir. Bundandır ki, “Babam şehittir” diyen merhum Aydın Menderes, “İnsanlar farklı şekillerde can verebilirler. Önemli olan, öbür dünyada akıbetinin ne olacağı ve bu dünyada hayırla yâd edilip edilemeyeceğidir. Bizim bu iki hususta hiçbir zaman hiçbir tereddüdümüz olmadı” kanaatini açıkça ifâde eder.

ADFED'İN MİSYONU ADFED Adnan Menderes Federasyonu olarak temel misyonumuz Türkiye’de her düşünceden kurum ve kuruluşları, Türk milletinin ortak duygusunda birleştirmektir. İdamından, yarım asrı aşkın bir zaman geçmesine rağmen, ona karşı olan teveccühün, merhum Menderes in ve onun fikirlerinin bu milletin ortak paydası olabileceğinin en önemli kanıtıdır. Merhum Menderes”i siyaset çizgisinin içerisine hapsetmeden Türkiye’deki tüm kesimlere ve özellikle Türkiye’nin yeni jenerasyonuna , gençliğimize, anlatmanın önemi vurgulanmalıdır. Güçlü, gelişmiş, demokratik ve özgürlüklerin en üst düzeye ulaştığı Türkiye yaratmanın, Menderes ve arkadaşlarının misyonunu, tekrar tüm Türkiye de fiilen ve ruhen harekete geçirmekle gerçekleşeceğine inanmaktayız. Atatürk’le başlayan Türkiye nin çağdaşlaşma süreci, Menderes ile her alanda önemli bir noktaya ulaşmıştır. Bu karizmatik liderin yapmış olduğu çağdaşlaşma hamleleri, maalesef 27 Mayıs 1960 askeri darbesi ile intikaya uğramış, Türk demokrasisi ve özgürlükleri, Yassı ada da Menderes ve arkadaşları ile birlikte idama mahkum olmuştur.Bir avuç eşkıya bozuntusunun gerçekleştirdiği,aslında Demokrat Parti’ye değil,tamamen Aziz Türk Milletine karşı yapılan bu eşkıya ayaklanmasını şiddetle kınıyoruz.

ATATÜRK VE MENDERES ORTAK PAYDASI Türkiye, Atatürk’ten sonra Türk milletinin büyük teveccüh gösterdiği bu büyük lidere, mahşeri vicdanda da, muhabbetini ve sevgisini eksiltmeden, siyasetin her döneminde akde vefasını göstererek sahip çıkmış ve çıkacaktır. Hükümetlerin darbeleri yargılama konusundaki iddialarının samimiyeti, 1960 darbesini sorgulamaktan geçer. Bu tezimizin gereği ortaya konduktan sonra, bizler ancak darbeler döneminin kapandığına inanacağız. ADFED olarak bizler öncelikle Anıtmezar'da bir araya getirmeye çalıştığımız Türkiye'deki farklı oluşum ve düşünceleri, ülkemizin birliği ve bütünlüğü açısından, tüm yurt sathında ATATÜRK ve MENDERES ortak paydasında birleştirmeyi hedeflemekteyiz. YAŞASIN TÜRK MİLLETİ YAŞASIN BÜYÜK TÜRKİYE CUMHURİYETİ

 

  

HT Mansetler

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact