Ha Erdoğan - Ha Gül... İkisi de aynı kafa

GÜN geçtiktçe aday isimleri muhalefet tarafından sıkı sıkıya gizleniyor olsa da, bugün bütün taraflar aslında hasımlarını belirlemiş durumdalar. Az çok insanlar isimleri biliyor... Ama mideler de bulanmıyor değil hani. Örneğin Saadet Partisi’nin adaylık üzerinde durduğu isim Abdullah Gül olduğu kadar... CHP’de de bu isim telafuz ediliyor. Hatta daha önce de telafuz edilmedi mi?.. Kim etmişti?.. Tabii ki Deniz Baykal. Ne demişti: Yüzde 48.5’uğun adayı Abdulah Gül olsun. Yardımcılarını da söylemişti: Ahmet Türk ve Meral Akşener... Şimdi bu söylem boşuna söylenmemiştir. Mutlaka bir bit yeniği vardır. Yoksa durup dururken bu söz asla söylenmez. Hele ki sosyal demokratların gönlünde Atatürkçü bir adayın belirlenmesi varken... Ama dönüp bugüne bakıyoruz ve yine aynı kuşku ve aynı söylemin bir kez daha çıtlatıldığını görüyoruz. Fakat bunun böyle gitmemesi gerektiğini yıllarca yazıp çiziyoruz.

ALLAH AŞKINA CHP CAMİASININ İÇİNDE BİR TANE CUMHURBAŞKANI ADAYI GÖSTERİLECEK KİŞİ YOK MU?.. CHP BU KADAR MI PASİF BİR PARTİ OLUVERDİ?.. CHP aklını başına almalıdır. Çünkü sürekli kendi partisinin dışında isimlerle yola çıkarsa, bunun sonu teslimiyet olur. CHP bugün şunu düşünmelidir: “AKP, siyaseten iflas etti. Çıkış yolu bulamıyor...” Daha önce meydanlarda “Erken seçimi istemek, vatan hainliğidir” diye kükrüyordu. Bugün ise erken seçime muhtaç durumda... Hatta hem kurtuluşu, hem kaçışı ve hem de hayat suyunu erken seçimde buluyor. Ama CHP’ye dönüp bakıyoruz. Ne yapıyor?.. CHP, “Ben hazırım. Yarın desinler, yarın seçime hazırım” diyerek Erdoğan’ın blöfüne blöfle yanıt veriyor. Ama asıl olan politika ise tam da burada yapılması gerekirken yapılmıyor. Yani siyaseten de olsa, insan biraz olsun AKP’ye asılır, meydanlara çıkar... AKP’nin dönme dolap gibi nasıl da döndüğünü meydanlarda haykırır. Kükrer ve karşısında konuşamayacak hale getirir. Öyle değil mi?.. Ama CHP ne bunu yapıyor, ne de bugüne kadar meydanlara çıktı. Sadece iktidar karar verecek, ondan sonra CHP meydanlara çıkacak. Oysa CHP bugüne kadar meydanlarda il il dolaşmış olsaydı, vatandaşları en az kendilerinin bildiği düşünceleri bilebilecekleri kadar uyarmış olurdu. Ama bu yapılmadı. Hatta yapılmak istenmedi. Bugün de sanki CHP köşeye sıkışmış gibi, ne cumhurbaşkanı adayını açıklıyor... Ne de siyasi duruşunu... Yahu siz neden korkuyorsunuz?.. Nedir bu ürkeklik?..

ABDULLAH GÜL’Ü ARTIK UNUTUN... EĞER SAADET BASTIRIRSA ONU DA TERK EDİN... SÜREKLİ SAĞA YAKIN OLAN BİRİ Mİ OLMALI?.. SADECE VE SADECE SEÇİMLERE VE YENİ CUMHURBAŞKANI İLE MEYDANLARA CUMHURİYET SEVERLERİ ÇIKARMAYI DÜŞÜNÜN... Yandaş medyanın yazarları, halkın sürekli sağa yakın isimlerle cumhurbaşkanlığına odaklanmasını istiyor. Sürekli Abdullah Gül diyerek Tayyip Erdoğan’ın daha da güçlenmesi yönünde tavır alıyor. Farkındaysanız, CHP de bu hataya az kaldı düştü düşecekti. Artık CHP kendine gelmeli. Abdullah Gül’ü unutmalı. Sürekli Gül muhabbeti yaparak yola çıkarsa eğer, bu sefer de Ekmeleddin vakasından yara almış Atatürkçü vatandaşlara büyük kazık atmış olur. Artık yeter. Bir kere denendi, çatı adayı ile yola çıkıldı... Denendi... Sonuç mu?.. Milletin suratı asıldı. Aynı düşünce yerel seçimlerde de çatı adayı aldatmacılığıyla yola devam edildi. Yine tutmadı... Bu kez bu olmaz. Olmamalı. Hatta Saadet Partisi de Gül diye bastırırsa, o da terk edilmeli. Bırakın nereye gidiyorsa gitsinler. Saadet’e göre de planlar yaparak meydanlarda onu alaşağı edebilirsiniz. Hiç mi bunu yapacak siyasi düşünceniz yok?.. Ayrıca sağa, yani illa ki muhafazakâr düşünceden yana olan bir adayı desteklemeniz şart mı?.. Bu nasıl bir kafa?.. Adamınız mı bitmiş?..

GÜL İLE KONUŞTUM DİYEREK ONU PİYASAYA POMPALAYANLAR KÖŞELERİNE HARARETLE KONDURUYOR... SAADET’E YAKIN DURUDUĞUNU SÖYLEYECEK DE, DİLLERİ VARMIYOR... HATTA CHP’DEN UZAK DURUYOR DİYEREK ZEMİN HAZIRLANIYOR... Bugün köşe yazarları eleştirel boyutlarda yazılarını yazarlarken, yine Gül faktörünü Erdoğan’ın karşısına oturtmaya çalışıyorlar. Eğer Gül CHP desteğiyle değil de, Saadet zincirinin desteğiyle cumhurbaşkanı adayı olarak ismi telafuz edilirse, bu sefer CHP avcunu yalar. Neden biliyor musunuz?: 1– Yandaş medya, “CHP de Gül’ün peşinden gidiyordu. Ama Gül, CHP’ye pas vermedi” diyerek Kılıçdaroğlu’na manevi kazık atmanın peşine düşecekler... Nede de olsa Gül de, yandaşlar da, yandaşın yandaşıdır... 2– CHP aday açıklamayı salıya bıraktığı için, o güne kadar CHP’nin üzerine gidilecekti ve bu da yapıldı... Şimdi de, “Erkeksen çık karşıma” diye meydan okumalar yapılmakta... 3– Neden Meclis dışında kalan Atatürkçü partilerle birleşme yapılmıyor da, illa ki Saadet zinciri ve diğerleri düşünülüyor?.. Bunlar ciddi durumlardır. Bugünler iyi hesap edilerek çok öncelerden hazırlıklı olunmalı ve Meclis dışındaki siyasi partilerin hepsinin gücü birleştirilmeliydi. Neden bu yapılmıyor?.. Niçin Atatürkçü bir tavır ortaya atılmıyor?.. Neden milli mutabakat hükümetinin kurulması için meydanlara çıkılmıyor?.. Neden “Mevzu vatan ise, gerisi teferuattır” sözünün aldatmaca olmadığı vurgulanamıyor?.. Ama nedense son saate kadar aday ismi açıklanmayarak adeta milleti fıtık etmenin zevkine varılmak isteniyor...Halâ şu ana kadar da isim söylenmiyor...İnat devam ediyor.

YARIN İSİM AÇIKLANACAK VE MİLLET YA RAHATLAYACAK... YA DA CHP’NİN KULAKLARI ÇINLAYACAK... AZ KALDI... Milletin CHP’den duymak istediği, Cumhuriyeti; Türk millliyetçiliğini gönülden telafuz eden partilerle birleşme kararıdır. Perinçek’li Vatan Partisi... Tantan’lı Yurt Partisi... Osman Pamukoğlu’lu HEPAR... Ve diğerleri... Bunlar esas alınmalıydı... Neden bunlar gibi değerli Atatürkçü’lerle milli hükümet kurulmak istenmiyor?.. Neden Türk milliyetçiliği öne çıkarılmak istenmiyor?.. Sadece cumhurbaşkanı adayının AKP’yi ikiye bölmesi düşünülerek yola çıkılacaksa eğer, bunu muhafazakâr bir adayla değil... Milli duruşa sahip olan... Milletin tanıdığı... Türk milliyetçisi olduğu... Gönüllere su serptiği bir aday olmalı... Yok mu böyle bir aday?.. Bir nefeste en az 10 tane saymak mümkün... Hatta bu aday, büyük bir öngörü zekasıyla aylar önce belirlenebilirdi. Sanki CHP’yi korkutan bir şey varmış gibi, sürekli diken üstünde durmalar... AKP’nin bütün hatalarına karşı CHP’nin aday ismini açıklamayarak sürekli işi yokuşa sürmeler... Bu düşüncelerden kaçınmadıkça, hatalar kendi kendine de gelecektir. Şimdi “Salı günü adayımızı açıklayacağız” sözü verildi. Bu aday mutlaka ya CHP içinden olmalı... Ya da sosyal demokrat anlayışa sahip olan... Atatürkçü düşünceden yana tavrını koyabilen... Çıktığı her TV kanalında bunu rahatlıkta ispat etmiş olan... Üstelik halkın tanıdığı ve içinin rahat edeceği düşünülen bir aday olmalıdır. İkinci Ekmeleddin vakası gibi bir hata yapılırsa eğer, bu hem CHP’nin ve hem de Cumhuriyet’in sonu olur... Ayrıca Baykal’vari hareketle Gül üzerinde halâ ısrar edilirse, bu Cumhuriyet’in değil, tek adamın padişahlığını ilan etmesinin kabulü demektir. Neden mi?.. Ha Erdoğan, ha Gül... Al birini vur diğerine... Her ikisi de Cumhuriyet’i istemeyen Atatürk düşmanları. İkisinin de birbirinden hiç farkı yoktur. Bundan derhal vazgeçilmelidir... Yoksa “Bu seçim son şansımız” diye diye halkı yıllarca uyutup Cumhuriyet’i asıl yıkan siz olacaksınız. Bunu sakın unutmayın.

SON DAKİKA HABERİ: CHP’Lİ 15 VEKİL İYİ PARTİ’YE GEÇEREK MECLİS’TE GRUP KURMASINI SAĞLADI... PEKİ DİĞERLERİ NE OLACAK?.. Şu anda demokrasinin taşıyıcı kolonu olarak Meclis’te görevini yapan CHP’nin bugüne kadar yaptığı bütün gelişmeler hep düşündürücüydü. Ancak bugün (dün) acil ve gizli bir kararla sürpriz niteliğinde açıkladığı haber Ankara kulislerine bomba etkisi yarattı. CHP’li 15 vekilin İyi Parti’ye katılımıyla Meclis’te grup kurmasını sağlaması demokrasi açısından elbette güzel bir haberdi. Çünkü İlçe Seçim Kurulu şartlarını... Yüksek Seçim Kurulu’nun İyi Parti’nin 6 ay sorumluluğunu yerine getirdiği halde kararını Pazartesi günü (bugün) açıklayacağını söylemesi, YSK’nın üzerinde iktidarın büyük baskısının olduğunu gösteriyordu. Bu da AKP’den ve MHP’den ciddi kopmalarla İyi Parti’ye kaymanın olacağı korkusunun belirtisiydi. CHP bu korkunun devamını sağlamak açısından... AKP’nin MHP tabanını ele geçirmesini önlemesi açısından baskın bir kararı alması oldukça önemliydi. Tabii sadece bu değil... CHP kendi bünyesinde İlhan Kesici ve Muharrem İnce ile... Meral Akşener’i cumhurbaşkanı adayı göstereceği duyumu bunun üstüne konuverdi. Ancak eğer bu üç kişinin dışında, 2. Turda aniden geri dönüş yapıp da Saadet’in tuzağına düşerek Abdullah Gül’ü işaret ederse, bu Cumhuriyet’in yıkımı olur. Umarız aynı duruşunu, 2. Turda da devam ettirir ve AKP’nin karşısına Cumhuriyetçi olan İlhan Kesici’yi resmen aday olarak destekler. Hatta ummaktan da öte, CHP”nin, “2. Tura da kalsak, İlhan Kesici adayımızdır” demesi ümit verir. Şu anda ve şimdilik beklenti bu yönde gelişmekte... Ama 15 vekilin Atatürkçü’lük adına diğer Atatürkçü partilere de verilerek büyük bir ittifak yelpazesi kurulabilseydi, ortalarda ne Erdoğan’ın AKP’si... Ne Gül’ün Saadet zinciri... Ne de Atlantik ötesinin destekleyeceği diğerleri bu ülkede nefes alabilir.

 

 

 

 

 

 

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact