Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /homepages/25/d199835659/htdocs/FloridaTurkGazetesi/includes/menu.inc).

HER BEŞ KİŞİDEN BİRİ AKCİĞER HASTALIĞINDAN ÖLÜYOR

Dünya nüfusunu ilgilendiren önemli sağlık sorunlardan biri akciğer hastalıklarıdır. Büyük kısmı KOAH, astım, zatürre, tüberküloz, akciğer kanserinden oluşan bu hastalık grubu, sebep oldukları ölüm ve sakatlıkların yanı sıra toplum sağlığına da önemli maddi yükler getirmektedir.
Kronik obstrüktif (tıkayıcı) akciğer hastalığı kelimelerinin baş harflerinden oluşan KOAH, hava yollarının ilerleyici ve kalıcı tıkanıklığını ifade ediyor. Kronik bronşit ve amfizem gibi iki ayrı hastalığın bileşiminden oluşuyor ve gerek Dünya genelinde, gerekse ülkemizde ne yazık ki yeterince bilinmediği ve zamanında tanı konulamadığı için çoğu defa tedavisinde yetersiz kalınıyor.
KOAH'nın en önemli nedeni tütün kullanımıdır. Sigara dumanında bulunan zararlı gaz ve partiküllerin vücutta, özellikle akciğerlerde sebep olduğu reaksiyon havayollarında kalıcı daralma, artan balgam yapımı ve akciğer dokusunun harap olması ile sonuçlanır. Sigara içenlerde KOAH gelişme riski yüzde 20 gibi yüksek oranlara ulaşırken, pasif içicilik olarak tanımlanan sigara dumanına maruz kalınmasının da KOAH gelişme riskini arttırdığı bütün bilim insanları tarafından kabul ediliyor. Haftada 40 saatten fazla ve 5 yıldan uzun süreli sigara dumanına maruz kalan kişilerde KOAH gelişme riski yüzde 50 oranında artıyor.
Isınmak için odun, odun kömürü, yakılması sonucu çıkan zehirli gazların solunması, çevresel ve mesleki olarak çeşitli gaz ve dumana maruz kalmak, nadiren genetik olarak alfa1 antitripsin adı verilen bir enzimin yokluğu da KOAH’ya yol açabiliyor. Sonuç olarak KOAH'ın temel 3 belirtisi olan öksürük, nefes darlığı ve balgam çıkarma ortaya çıkıyor. Tedbir almakta ve tedavide geç kalınması halinde ise düşen akciğer kapasitesine bağlı olarak kalp yetmezliği gelişiyor ve hareket edince tıkanan, giderek yatağa bağımlı bir hasta profili yerleşiyor.

Akciğer kanserlerinin de yüzde 90'ı sigaraya bağlı. Sigara tiryakilerinin akciğer kanserinden ölüm riski sigara içme süresi ve günde içilen sigara sayısıyla orantılı olarak, sigara içmeyenlere göre 10-25 kat daha fazla. Sigara tiryakilerinin yüzde 10-15'i akciğer kanserinden ölüyor.

Tüberküloz, onyıllardır iyi tanınan tbc mikrobunun yol açtığı, aslında önlenebilir bir sistemik hastalık olmasına rağmen hala büyük kitlelerin ölümlere sebep olmakta, daha çok akciğerlerde olmak üzere bütün organları etkileyerek genç-yaşlı, zengin-yoksul, dünyanın bütün uluslarında hastalık yapmaktadır.
Tüberküloza en çok Güney-Doğu Asya ve Sahra Güneyi Afrika'da, çoğunlukla Hindistan, Çin ve Endonezya'da rastlanmakta; 22 ülkede, dünyadaki tüberküloz hastalarının yüzde 80'i bulunmaktadır. Hasta kayıt sistemleri yılda 9,2 milyon insanın bu hastalığa yakalandiğini ve bu hastların 1,6 milyonunun öldüğünü göstermektedir. Dünyadaki bütün hastalıkların yüzde 2,5'unu ve önlenebilir ölümlerin yüzde 26'sını hala tüberküloz oluşturmaktadır.

Dünya genelinde ölüm sebeplerinde kardiyolojik hastalıklar ve nörolojik hastalıklardan sonra üçüncü sırada yer alan akciğer hastalıkları her beş kişiden birinin ölümünden sorumlu tutuluyor.
Yeryüzünde, yılda yaklaşık 4 milyon kişinin KOAH, 3 milyon kişinin zatürre, 2 milyon kişi ise akciğer kanserinden öldüğü hesaplanmış olup 2025 yılı itibarıyla bu hastalıklara bağlı ölümlerin erkeklerde dört, kadın nüfusunda üç kat artacağı öngörülmektedir.
KOAH hastaları, tüm Dünya'daki yetişkin nüfusun yüzde 5-10'unu oluşturuyor. Bu hastalara astım, akciğer kanseri, zatürre, tüberküloz gibi geniş kitleleri ilgilendiren diğer akciğer hastalıkları ilave edildiğinde sadece Avrupa ülkelerinde her yıl 100 milyar Euro'nun üzerinde harcama yapılıyor ve her yıl katlanarak artıyor olması akciğer hastalıklarının önemini ortaya koymakta.
Özellikle kronik solunum hastalıklarının tedavisinde evde bakım hizmetlerinin verilmesinin bu maliyeti önemli ölçüde düşürdüğü görülüyor. Evde bakım ile bu hastalarda daha az sayıda hastane başvurusu ve yatışı yapılıyor ve bu hastalar daha erken taburcu edilebiliyor.

AMAN DİKKAT:
Akciğer hastası olmamak için:
Sigarayı bırakın, sigara dumanına maruz kalmaktan kaçının
Hava kirliliğine maruz kalmaktan kaçının, havanın kirli olduğu günlerde mümkün olduğunca dışarı çıkmayın.
Toksik maddelerle çalışırken, burnunuzu ve ağzınızı kaplayan, havayı filtre eden kaliteli bir koruyucu maske takın.
Soğuk havada ağız ve burnunuzu atkıyla kapayın.
Evin içinde kuruluğu engelleyin. Bunun için soba veya kaloriferin yanına su koyabilir veya nemlendirici cihazlar kullanabilirsiniz.
Banyo gibi yerlerde aşırı rutubet varsa veya sıkışıklık hissi gelişmişse aşırı sıcak sudan kaçının ve odanın kapısını açık tutun.
Dar kıyafetlerden kaçının. Önden düğmeli kıyafetleri ve bağcıksız ayakkabıları tercih edin.
Temiz ve açık havada, düzenli olarak sıkı yürüyüş, bisiklet ve yüzme gibi egzersizler yapın.

Dr. Şeref Barut
serefbarut@yahoo.com

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact