İşte o gizli toplantının ‘non-paper’ notları – Suriye bölünecek! Rusya’nın önü kesilecek! Türkiye denetim altına alınacak! Soçi sabote edilecek!

İşte o gizli toplantının ‘non-paper’ notları

Suriye bölünecek! Rusya’nın önü kesilecek! Türkiye denetim altına alınacak! Soçi sabote edilecek! İşte o gizli toplantının “non-paper” notları

İngiliz diplomatın çektiği “gizli diplomatik” telgrafta ABD, İngiltere, Fransa ve Suudi Arabistan ile Ürdün’den temsilcilerin oluşturduğu “küçük grubun” 11 Ocak’ta Washington’da yaptıkları ilk toplantıda alınan kararlar vardı. Bu zabıtlar herhangi bir antet ve imzadan yoksun olduğu için diplomatik anlamda “non-paper” olarak adlandırılıyordu. Bu deyim, kamuoyuna açıklanması gerekmeyen yan anlaşmalar için kullanılan diplomatik bir tabirdi.

Ulusal Kanal işte o toplantının notlarına ulaştı.

 

Beş sayfalık bu gizli telgrafta Atlantik cephesinin Suriye özelinde başta Türkiye, Rusya ve İran olmak üzere bölgeye ilişkin plan ve hedefleri yer alıyordu. Telgrafın ekinde ise 8 sayfalık bir başka “non-paper” vardı. Bu belgede ise 23 Ocak’ta Paris’te yapılacak ikinci toplantı için bazı öneriler yer alıyordu. Paris’te yapılan bu toplantıda kimyasal silah kullanımı konusu ile Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’ya yapılacak öneriler ele alındı.

Telgrafı çeken isim Benjamin Norman İngiltere’nin Washington Büyükelçiliği’nde görevli. İsmi çok bilinmese de özel bir görevi var. İngiliz diplomat Benjamin Norman, büyükelçilikte Yakın ve Ortadoğu’dan sorumlu.

Gelelim telgrafın içeriğine… 12 Ocak’ta çekilen telgrafta 11 Ocak’ta Washington’da düzenlenen toplantıya katılan isimler şöyle sıralandı: Hugh Cleary (Dışişleri Bakanlığı Yakın ve Ortadoğu Bölüm Başkanı); Jérôme Bonnafont (Quai d’Orsay Kuzey Afrika ve Ortadoğu Bölümü); David Satterfield (Ortadoğu’dan sorumlu Yardımcı sekreter), Ürdünlü Nawaf Tell ve Suudi Jamal al-Aqeel.

Bundan sonrasını direkt telgraftan çeviriyoruz:

Amerikalı yetkili, oturumu ikinci toplantı Paris’te 23 Ocak’ta olacak diye anons ederek açtı.

David Satterfield, Başkan Trump’ın IŞİD’e karşı kazanılan zafere rağmen Suriye’de Amerikan askeri varlığını sürdürmeye karar verdiğini doğruladı. Bunun Amerika’ya maliyetinin ise yılda 4 milyar dolar olarak belirlendiğini söyledi. Bu stratejinin öncelikle “IŞİD’in yeniden doğuşunu engellemek” ve İran’ın bölgede kalıcı olamasını ve politik çözüm esnasında yer almasını engeleme amacı taşıdığını belirtti.

Küçük Grup’un ilk toplantısında “Cenevre sürecini pekiştirmek” için Staffan de Mistura’ya maddi ve siyasi destek sağlanacağını vurguladı. Bütün katılımcılar bu söylenenleri onayladı ve destek oldu.

Katılımcılar Rusya’nın Suriye krizine yönelik siyasi bir çözüm arayışında olduğunu ve Küçük Grub’un bunu amacına ulaşmak için kullanabileceği bir yol olduğunu belirttiler.”

Bir ay önce Guta’yı konuştular

İlk toplantıda Cenevre süreci tam bir başarısızlık olarak değerlendiriliyor. ABD’nin Astana’nın üzerine bir çizgi çekeceği belirtiliyor. 11 Ocak’ta yapılan bu ilk toplantıda Suriye’deki muhalefet ile ilişkiler de özellikle ele alınıyor. Şubat 2018’de çatışmaların tekrar alevlendiği Guta için nerdeyse 1 ay önce bu toplantıda ABD’li yetkili şu ifadeleri kullanılıyor: “Gerçek şu ki rejimin muhalefetin ceplerine girip Ghouta’nın, İdlib ve doğusunda kalmasını engelleme olanağımız yok…. Muhalefetti düzgün bir şekilde manipüle etmeliyiz”

 

Yine notlara dönelim… Bu arada tırnak içindeki ara başlıklar da notları tutan diplomata ait.

CENEVRE SÜRECİNİ SAĞLAMLAŞTIRMAK

Amerika Birleşik Devletleri, Astana toplantılarına artık katılmayacağını belirtti. Cenevre’ye olan bağlılıklarının altını çizmek için Astana’ya katılımlarını çok düşük bir düzeyde tutan Amerika; “Cenevre’ye odaklanmak için Astana üzerinde bir çizgi çekmeye” karar verdi.

Ardından Cenevre sürecinin Staffan de Mistura’nın gayretlerine rağmen büyük bir başarısızlık olduğunu belirtti. Cenevre görüşmelerinde ateşkese dâhil olma konusunda çok temkinli davrandıklarını belirten ABD’li yetkili “gerçek şu ki bizzat rejimin muhalefetin ceplerine girip Ghouta’nın, İdlib ve doğusunda kalmasını engelleme olanağımız yok” dedi.

ABD’li yetkili, Suriye’de muhalefette son bir kaç ay içinde büyük bir ilerleme kaydettiğini belirtti.

Ancak iktidarın Cenevre de masadan kalkmaması için daha fazla esnek olmaları gerektiğini bildirdi.

ABD’nin, BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 No’lu kararında öngördüğü kısa süreli geçiş hükümetli çözümüne hiç destek vermediğini söyledi. ABD’li yetkili “muhalefetin durmadan bu çözümü önermekten vazgeçmesi gerektiğini de not olarak ekledi ve “Muhalefetti düzgün bir şekilde manipüle etmeliyiz” dedi.”
 
Suriye seçimlerine müdahale edilecek

Gizli toplantıda Suriye’de yapılacak seçimlere nasıl müdahale edileceği de masaya yatırılıyor. Rusya’yı da hedef koyan Atlantik cephesi, “Güvenlik Konseyi baskısı ve geniş bir kamu algısı yaratarak Rusya’yı Esad’dan vazgeçmeye zorlamalıyız” diyor.

“Fransa temsilcisi Jérôme Bonnafont, Beşar Esad’ın gelecek seçimlere olası katılımı konusunu masaya yatırdı. David Satterfield, “Hedef, Esad’ın kazanamayacağı seçimleri sağlayacak koşulları ve kurumları yaratmak” dedi. Satterfield, Esad’ın aday gösterilmesini engellemenin çok mühim olmadığını ekledi. Bu koşullarda, daha çok Rusya’nın niyetlerinin test edilmesi gerektiğini belirten Satterfield, Suriye’de iktidarın Anayasa değişikliğine ikna edilmesini gerektiğini söyledi ve “Bu yeni anayasa daha özgür ve BM tarafından kontrol edilecek bir seçim sistemi ile daha uygun bir iklim yaratacak şekilde olmalıdır” dedi. “Küçük Grup” toplantısının tüm üyelerini bu öneriyi onayladı. “Lavrov‘un önerilerini daha iyi kullanmak, Moskova’yı baskı altına almak önemli” diyen David Satterfiel, “Güvenlik Konseyi baskısı ve geniş bir kamu algısı yaratarak Rusyayı Esad’tan vazgeçmeye zorlamalıyız, Putin’nin tekrar seçilme şansının yüksek olması Rus tarafını olumlu yönde etkiliyor.” dedi.”

Muhalifler parçalanabilir

“Küçük Grup”un hedefinde Türkiye, Rusya ve İran’ın Astana’nın ardından başlattığı Soçi sürecide var. Belgedeki ara başlık “SOCHİ’Yİ KULLANMAK VE SABOTE ETMEK”. Gizli toplantıya katılan Fransız yetkili Suriye muhalefetini bir arada tutmak için Soçi’ye savaş ilan etmeyelim diyor, Suudi Jamal al-Aqeel ise muhaliflerin parçalanma riskine dikkat çekiyor.

 

“ SOÇİ’Yİ KULLANMAK VE SABOTE ETMEK

“Küçük Grubun” ilk toplantısının sonuçlarından biri çok net! “Cenevre’yi yeniden canlandırarak Soçi’nin önemi ortadan kaldırmak”. Fransa, “Rusya’nın konumu hakkında şeffaflık” talep etti. Ancak Soçi’ye cephe savaşı ilan etmememiz gerekiyor” dedi. Soçi’nin, Suriye sivil toplumlarının önemli bir bölümünü toplama avantajı olduğunu belirten Fransa “Bu olumlu yanını Cenevre’ye taşımak ve Cenevre’nin önemini artırmalıyız” dedi. 
Suudiler “farklı muhalif grupların parçalanma riski” konusunda uyarıda bulunarak muhalefetin tutarlılığını korumak için yardım istedi. Satterfield, temsilcilerinin aldıkları yüksek maaşlar ile konakladı otellerde keyif sürmek yerine siyasi bir çözüm bulma konusunda daha fazla çalışmaları gerektiği söyledi. Fransa da “iletişim” vurgusu yaparak bu sözleri destekledi. Telgrafta İngiliz temsilci şu yorumu yapıyor: “Ne yazık ki, Beşinci Fransız Cumhuriyeti bu durumu finanse etmek çabasında bulunmadı”. İngiliz temsilci “muhalefetin iletişiminin büyük bir kısmının İngiltere tarafından finanse edildiğini” de hatırlıyor.”

Türk-Amerikan ilişkileri düzelmeyecek

ABD’li temsilci PYD’nin Cenevre’ye dahil olması gerektiğini söylüyor. Türkiye’nin bunu engellediği belirten ABD’li diplomat Türk-Amerikan ilişkilerinin zaten kötü olduğunu ve daha da iyiye gitmeyeceğinin kesin olduğunu söylüyor.

“David Satterfield, Türkiye’nin YPG’ye karşı çıkması, Kürtlerin Cenevre’ye katılmasını engellediğini, Ankara’nın tutumunu anladıklarını ancak Suriye’nin 1/3’ünü kontrol eden bir grubu görmezden gelemeyeceklerini belirtti. Ve, IŞİD’e karşı savaşta Kürtlerin büyük sorumluluk aldığını da ekledi. ABD’li diplomat, “Amerikalılar YPG’nin hegemonyasını sulandırmak için kuzeydoğu Suriye’de çok etnikli liderlik kurmak istiyorlardı” dedi. Öte yandan çoğunlukla Amerika kontrolü altında olan Kürtleri zorla da olsa Cenevre sürecine dâhil etmeleri gerektiğini söyledi. Notları tutan İngiliz diplomat şu yorumu ekliyor: “ABD’nin Suriye Demokratik Güçlerinin özel temsilcisi olarak eski ABD Bahreyn büyükelçisini görevlendireceğini tahmin ediyorum. Ancak takip etmeye devam etmek lazım. Fiona Hill ile olan bazı özel görüşmelerimizde, Türk ve Amerikan ilişkilerinin zaten kötü olduğunu ve daha iyiye gitmeyeceğinin kesin olduğu gözüyle bakılıyor. Amerika bu yüzden tek başına Suriye Demokratik Güçleri ve Türkiye ile olan süreci yürütemeyeceğini belirtiyor. Hedef olarak, Staffan de Mistura’yı zorlayıp Esad, SDG ve muhaleffeti Cenevre’ye dahil etmemiz gerekiyor.” Ayrıca, Dışişleri Bakan Yardımcısı, 23 Ocak’ta Paris’te gerçekleşen toplantı öncesinde “Cenevre’de Suriye Siyasal Yolunu Geri Getirmek” adlı yayının Staffan de Mistura’ya bildirileceğini belirtti. Bu belge şunları içermektedir: “Siyasi bir yol haritası, bir anayasa reformunun unsurları, BM seçim denetim yapısı ve barışçıl bir çevrenin kurulması için kılavuz ilkeler”.

“Tüm zamanların en gizli toplantısı”

Ürdünlü temsilcinin “bütün zamanların en gizli kamu toplantısı” olarak adlandırdığı ilk toplantıda Almanya, Mısır ve Türkiye’nin de bu gruba davet edilmesi tartışıyor. Sonuçta, davetler için fazla acele etmeme kararı alınıyor.

“Şu an için yalnızca Birleşik Devletler, İngiltere, Fransa, Suudi Arabistan ve Ürdün’den oluşan bir grup tutmalıyız. Davet edilecek sonraki ülkeler Mısır ve Almanya olmalı. Türkiye de gruba dâhil olmalı ancak onunla yapılan tartışmalar Kürt konusu yüzünden oldukça zor olacak. Bu nedenle son üç ülkeyi almakta acele etmemeliyiz.”

Umut Tezerer
ulusal.com.tr

Bunu paylaş:

 

 

 

 

 

 Beni sonraki yorumlar için e-posta ile bilgilendir.

 Beni yeni yazılarda e-posta ile bilgilendir.

 

Travel Insurance. Simple & Flexible.

Which countries or regions are you traveling to?

                   e.g. Thailand, Vietnam                                                Afghanistan                                                                       Africa                                                                       Aland Islands                                                                       Albania                                                                       Algeria                                                                       American Samoa                                                                       Andorra                                                                       Angola                                                                       Anguilla                                                                       Antarctic Flyover                                                                       Antarctica                                                                       Antigua and Barbuda                                                                       Arctic Circle                                                                       Argentina                                                                       Armenia                                                                       Aruba                                                                       Asia                                                                       Australia                                                                       Australian Waters                                                                       Austria                                                                       Azerbaijan                                                                       Bahrain                                                                       Bali                                                                       Bangladesh                                                                       Barbados                                                                       Belarus                                                                       Belgium                                                                       Belize                                                                       Benin                                                                       Bermuda                                                                       Bhutan                                                                       Bolivia                                                                       Bonaire, Sint Eustatius and Saba                                                                       Bosnia and Herzegovina                                                                       Botswana                                                                       Bouvet Island                                                                       Brazil                                                                       British Indian Ocean Territory                                                                       British Virgin Islands                                                                       Brunei                                                                       Bulgaria                                                                       Burkina Faso                                                                       Burundi                                                                       Cambodia                                                                       Cameroon                                                                       Canada                                                                       Cape Verde                                                                       Caribbean Islands                                                                       Caroline Islands                                                                       Cayman Islands                                                                       Central African Republic                                                                       Central America                                                                       Chad                                                                       Chile                                                                       China                                                                       Christmas Island                                                                       Cocos (Keeling) Islands                                                                       Colombia                                                                       Comoros                                                                       Congo                                                                       Cook Islands                                                                       Costa Rica                                                                       Cote d'Ivoire                                                                       Croatia                                                                       Cuba                                                                       Curacao                                                                       Cyprus                                                                       Czech Republic                                                                       Democratic Republic of the Congo                                                                       Denmark                                                                       Djibouti                                                                       Dominica                                                                       Dominican Republic                                                                       East Timor                                                                       Ecuador                                                                       Egypt                                                                       El Salvador                                                                       Equatorial Guinea                                                                       Eritrea                                                                       Estonia                                                                       Ethiopia                                                                       Europe                                                                       Falkland Islands                                                                        Faroe Islands                                                                       Fiji                                                                       Finland                                                                       France                                                                       French Guiana                                                                       French Polynesia                                                                       French Southern Territories                                                                       Gabon                                                                       Gambia                                                                       Georgia                                                                       Germany                                                                       Ghana                                                                       Gibraltar                                                                       Greece                                                                       Greenland                                                                       Grenada                                                                       Guadeloupe                                                                       Guam                                                                       Guatemala                                                                       Guernsey                                                                       Guinea                                                                       Guinea-Bissau                                                                       Guyana                                                                       Haiti                                                                       Heard Island and McDonald Islands                                                                       Holy See (Vatican City State)                                                                       Honduras                                                                       Hong Kong                                                                       Hungary                                                                       Iceland                                                                       India                                                                       Indonesia                                                                       Iran                                                                       Iraq                                                                       Ireland                                                                       Israel                                                                       Italy                                                                       Jamaica                                                                       Japan                                                                       Jersey                                                                       Jordan                                                                       Kazakhstan                                                                       Kenya                                                                       Kiribati                                                                       Kuwait                                                                       Kyrgyzstan                                                                       Laos                                                                       Latvia                                                                       Lebanon                                                                       Lesotho                                                                       Liberia                                                                       Libya                                                                       Liechtenstein                                                                       Lithuania                                                                       Luxembourg                                                                       Macao                                                                       Macedonia                                                                       Madagascar                                                                       Malawi                                                                       Malaysia                                                                       Maldives                                                                       Mali                                                                       Malta                                                                       Marshall Islands                                                                       Martinique                                                                       Mauritania                                                                       Mauritius                                                                       Mayotte                                                                       Mexico                                                                       Micronesia                                                                       Middle East                                                                       Moldova                                                                       Monaco                                                                       Mongolia                                                                       Montenegro                                                                       Montserrat                                                                       Morocco                                                                       Mozambique                                                                       Myanmar                                                                       Namibia                                                                       Nauru                                                                       Nepal                                                                       Netherlands                                                                       New Caledonia                                                                       New Zealand                                                                       Nicaragua                                                                       Niger                                                                       Nigeria                                                                       Niue                                                                       North Korea                                                                       Northern Mariana Islands                                                                       Norway                                                                       Oman                                                                       Pacific                                                                       Pakistan                                                                       Palau                                                                       Palestinian Territory, Occupied                                                                       Panama                                                                       Papua New Guinea                                                                       Paraguay                                                                       Peru                                                                       Philippines                                                                       Pitcairn                                                                       Poland                                                                       Portugal                                                                       Puerto Rico                                                                       Qatar                                                                       Reunion                                                                       Romania                                                                       Russia                                                                       Rwanda                                                                       Saint Barthelemy                                                                       Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha                                                                       Saint Kitts and Nevis                                                                       Saint Lucia                                                                       Saint Martin (French part)                                                                       Saint Pierre and Miquelon                                                                       Saint Vincent and the Grenadines                                                                       Samoa                                                                       San Marino                                                                       Sao Tome and Principe                                                                       Saudi Arabia                                                                       Senegal                                                                       Serbia                                                                       Seychelles                                                                       Sierra Leone                                                                       Singapore                                                                       Slovakia                                                                       Slovenia                                                                       Solomon Islands                                                                       Somalia                                                                       South Africa                                                                       South America                                                                       South Georgia and the South Sandwich Islands                                                                       South Korea                                                                       Spain                                                                       Sri Lanka                                                                       Sudan                                                                       Suriname                                                                       Svalbard and Jan Mayen                                                                       Swaziland                                                                                                             France                                                                               French Polynesia                                                                               Georgia                                                                               Germany                                                                               Gibraltar                                                                               Greece                                                                               Greenland                                                                               Guadeloupe                                                                               Guam                                                                               Guatemala                                                                               Honduras                                                                               Hong Kong                                                                               Hungary                                                                               Iceland                                                                               India                                                                               Indonesia                                                                               Ireland                                                                               Israel                                                                               Italy                                                                               Jamaica                                                                               Japan                                                                               Kazakhstan                                                                               Kenya                                                                               Kuwait                                                                               Kyrgyzstan                                                                               Laos                                                                               Latvia                                                                               Lebanon                                                                               Liechtenstein                                                                               Lithuania                                                                               Luxembourg                                                                               Macao                                                                               Macedonia                                                                               Madagascar                                                                               Malaysia                                                                               Maldives                                                                               Malta                                                                               Mauritius                                                                               Mexico                                                                               Moldova                                                                               Monaco                                                                               Mongolia                                                                               Montenegro                                                                               Morocco                                                                               Nepal                                                                               Netherlands                                                                               New Caledonia                                                                               New Zealand                                                                               Nicaragua                                                                               Norway                                                                               Oman                                                                               Pakistan                                                                               Palau                                                                               Panama                                                                               Papua New Guinea                                                                               Paraguay                                                                               Peru                                                                               Philippines                                                                               Poland                                                                               Portugal                                                                               Qatar                                                                               Romania                                                                               Russia                                                                               Samoa                                                                               San Marino                                                                               Saudi Arabia                                                                               Serbia                                                                               Singapore                                                                               Slovakia                                                                               Slovenia                                                                               Solomon Islands                                                                               South Africa                                                                               South Korea                                                                               Spain                                                                               Sri Lanka                                                                               Sweden                                                                               Switzerland                                                                               Taiwan                                                                               Tajikistan                                                                               Thailand                                                                               Tonga                                                                               Trinidad and Tobago                                                                               Tunisia                                                                               Turkey                                                                               Turkmenistan                                                                               Turks and Caicos Islands                                                                               Ukraine                                                                               United Arab Emirates                                                                               United Kingdom                                                                               Uruguay                                                                               United States                                                                               Uzbekistan                                                                               Vanuatu                                                                               Venezuela                                                                               Vietnam                                                                               British Virgin Islands                                         

  Start date

  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec 2018 2019 2020

  End dat

  Son Yazılar

   

   

  Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

  FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

  WebTrafik istatistikleri
  3000 aylık sayfa görüntüleme
  Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

  200x300 pixel banner: aylık $150
  Link: aylık $50

  Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
  http://www.floridaturkgazetesi.com/contact