Ittifak mühürlü mü, mühürsüz mü olacak?

SİYASİ partiler, adeta aralarında bir şey olmamış gibi birbirlerine misafir olmakta... Biri diğerine giderken... Diğeri de “Acaba onunla ne konuştu?..” şüphesiyle cinliğin içine düşüyor. Parti binasına gelmek isteyenlerin düşüncelerini anlamak için, ister istemez basın yoluyla birkaç kelime konuşacak ve gelenlerin davranışlarını dünden itibaren yakalamaya çalışıyor... Cinlik ve hinlik bu... Ama bu yapılır mı?.. Yapılır... Burası Türkiye ise, yapılır. Yapılmayan tek şey, dürüst ve yasal seçimin yapılmayacağı ortamın adına “İttifak” denilerek siyasete kapıyı aralamak.

ŞU ANKİ SİYASET, ÇÜRÜK VE SAKAT BİR SEÇİMİ YASAL ZEMİNE OTURTMAK İÇİN YAPILAN SÖZDE YASAL İTTİFAK POLİTİKASINDAN GEÇMEKTE... Bu hafta içinde yaşanan siyaset epey hızlandı... Partilerarası trafik “İttifak”la isim bulurken... Sözde siyaset adına yapılan bir operasyon oluverdi. Neyin operasyonu?.. Elbette ki vatandaşın seçim sandıklarına vereceği oyların “Mühürsüz oyların geçerli olması” operasyonu... Aslında Anayasa hükümleri üzerinde operasyonlar yapılmakta. Seçim sandıklarının güvenliği... Verilen oyların mühürsüz olmasından dolayı kuşkunun olduğu izlenimini ortadan kaldırma girişimleri... Bunların hepsi iktidar tarafından yapılmakta. Hem de olmayacak işin olması gibi... Hiç bunlar akla dahi gelmezken, bugün akıllara kazınan mühürsüz oyların geçerliliğine karşı siyasi partiler sözde Cumhuriyetçiler ve Atatürk’çülerden tık yok... Denilecek ki, “Yahu iktidar çok güçlü. İstediği kararı alıyor ve istediği seçim projesini hayata geçirebiliyor. Bizim ise elimiz – kolumuz bağlı şekilde oturuyoruz. Çünkü Anayasa bizim için işlemiyor...” Evet doğru, mevcut yasalar yasa dışı konumuna geldi. Seçim ittifakı ise siyasi beklentisi olan iktidar için adeta can simidi oldu. Fakat sizin hiç mi yapacağınız bir şey yok?.. Hiç mi düşünebileceğiniz siyasal mekanizmalar olmayacak?.. Girmeyin Meclis’e... İttifak görüşmeleri ve dirsek temaslarıyla Türkiye’nin canına ot tıkıyacak alternatif cinliklere karşı girmeyin Meclis’e... Çıkın meydanlara ve halka gidin... Büyük ve dev mitingler yapın. Var mı muhalefette bunu yapacak bir babayiğit?..

MÜHÜRSÜZ OYLARIN GEÇERLİLİĞİ DEVAM EDECEK AMA YASAL ÇERÇEVEYE OTURTULMAK İSTENEN SEÇİM İTTİFAKININ MECLİS’TE YASALAŞMASI HALİNDE SİZİN GÜCÜNÜZ BİRLİKTE HAREKET ETMEK OLMAYACAK MI?.. Oyların “Mühürlü mü – mühürsüz mü?” olması tartışılacağına... Kendi kendinize öz eleştiri yaparak, “Acaba bana yakın... Düşüncelerime yakın... Veya mevzu vatansa getirisi teferuattır ifadesine yakın olanlarla birleşme kararı alırsam, ittifaktan daha baskın olarak seçimi kazanmış olmaz mıyım?..” neden düşünülmez?.. Bugüne kadar düşünülmedi... Hele ki mühürlü oylar zamanında bile ittifak değil, birleşme kararıyla çatı adayı ve partiyi değil, gerçek Cumhuriyetçi partiyi yaratmanın zemenini hazırlamama inadı işte size bugünleri yaşattı. Yaşatıyor da. Hiçbir zaman bugünkü seçim kararını suçlamayın... Çünkü bugünleri bizlere yaşatan sizlersiniz. Yani Meclis’teki pısırık ve korkak muhalefettir.

MÜHÜRSÜZ OYLARIN BUGÜNE SARKMASININ SEBEBİ YİNE SİZ DEĞİL MİSİNİZ?.. MUHALEFETİN KAYPAKLIĞI... PISIRIKLIĞI VE KORKAKLIĞI BİZLERE BUGÜNLERİ YAŞATMIYOR MU?.. Ne olursa olsun muhalefet öngörüsüz bir partidir. Çünkü bugünleri hesap edecek kadar beyin taşıdığına inanmıyorum. Neden mi?.. 1– Çatı adayı diye diye partilerarası cinliklerin esaretine bizleri düşürmediler mi?.. 2– Yerel seçimlerdeki aşırı güvenle yarını hesap edememenin acısını bugün bile anlamayan muhalefetin siyaseti halâ Türk milletine ters değil mi?.. 3– Biriken huzursuzluğun getirisi ancak ve ancak parti içi demokraside son bulacakken... Neden tüzük cinliğiyle seçime zarar verilmekte?.. İşte bunların hepsi birike birike bugünlerin bize yaşatılmasına neden oluverdi. Evet ama niçin geçmişte alınan yenilginin olumsuzluklarından halâ ders alınmıyor?.. Koltuğa zamkla yapıştınız da onun için, değil mi?..

SANDIKLARIN GÜVENLİĞİNİ HESAP EDERKEN, İTTİFAKIN ESAS AMACININ YARININ ESAS İTTİFAK İÇİNDE OLUNACAK BİR PARTİNİN ARAYIŞI DEĞİL MİDİR?.. İttifak anlayışında şunlar neden düşünülmüyor?.. 1– Bugün ittifak arayışları Meclis noterinde yasalaştığı andan itibaren yüzde 10 barajının getirisinin partiye (veya partilere) yansıyacağı sağlamlığı düşünülmüyor... 2– İttifak ederken, halka kulak verilmiyor... 3– Bölgesel ittifaklar yerine... Vatanın bütün bölge olduğu kabul edilerek Atatürk’çü çizgiden çıkılmaması durumu hiç kaale alınmıyor... İşte bunlar, muhalefetin ciddi olarak düşünmesi gereken maddeleri oluşturmakta. Diğer konular ise, sadece gündemi meşgul eden konuşmalardan ibaret. Örneğin “İttifak mühürsüz mü olacak, mühürlü mü?” derken, ittifakın gerçek sahiplerinin halk olduğu... Halkın sizlerden nelerin beklediğini ve ne gibi kararlar alındığında zarar göreceklerini görebilmektir önemli olan. Ama bu da öngörü istiyor. Yoksa mühürlü oylar atılmış, mühürsüz oylar da kabul edilmiş gibisinden çıkışlarla iktidara yüklenirken, mitinglerden ve sokaklardan uzaklaştıkça, iktidara paçanızı kaptırırsınız. Hele ki bu seçim için de, “Son şans” dedikçe, 8 seçimin son şansla halkı nasıl kandırdığınızı cin gibi biliyorsunuz. Onun için, ha bugün – ha yarın derken, gerçek seçimi halkı ikna ederek alacağınızı düşünmelisiniz. Seçim ve sandık güvenliği halkın büyük oranda vereceği oyların eritilmesine imkân tanımadığını da göz önüne almalısınız. Atatürk gibi, 100 sene sonrasının politikasını öngörerek partilerarası diyaloğun mühürlerden değil, halka yakın olmaktan geçtiğini de unutmamalısınız. Tabii birazcık beyin taşıyorsanız...

 

 

 

 

 

 

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact