Kayyum, yoksul öğrencilere verilen bursu 'kamu zararı' diyerek kesti, ödenen bursları geri istedi

Kayyum, yoksul öğrencilere verilen bursu 'kamu zararı' diyerek kesti, ödenen bursları geri istedi

Derik Belediyesi’ne atanan kayyum, belediye yönetimi tarafından dar gelirli öğrencilere verilmesi kararlaştırılan bursu durdurdu.Öğrencilerden verilen bursu faiziyle geri isteyen kayyum, bursla “kamu zararı” oluştuğunu iddia etti.

31 Mart seçimlerinde yüzde 69 oy ile HDP’nin kazandığı ve 16 Kasım 2019’da kayyum atanan Mardin’in Derik Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, öğrencilere yazı göndererek bursun durdurulduğunu ve verilen bursların da geri ödenmesini istedi.

Cumhuriyet'ten Mehmet Kızmaz'ın haberine göre, kayyum atandıktan 13 gün sonra İçişleri Bakanlığı’nın görevlendirdiği iki görevli tarafından hazırlanan denetim raporuna atıf yapılan kararda, “Öğrencilere toplam 5 bin 600 TL ödeme yapılarak kamu zararı oluşmuştur. Miktarı faiziyle birlikte belediye hesabına 1 ay içinde yatırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde hakkınızda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır” denildi.

"ŞAKASINI YAPTIK AMA GERÇEK OLDU"

İki aylık burs karşılığı aldığı 400 TL geri istenen Munzur Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerden Ömer Erol, ailesinin ekonomik durumu iyi olmadığı için burs aldığını belirterek “Kayyum atanır atanmaz bursu iptal ettiler. Arkadaşlarımızla, ‘Bari geri de almasınlar’ diye şakasını yaptık. Ama gerçek oldu. Öğrencilerin bir aylık aldığı bursun tümü kayyumun bir günlük harcaması bile yapmıyordur. Sanki zorla alıyormuşuz gibi göstermişler ve geri istiyorlar. Ya mezun olduktan sonra böyle bir işsizlik ortamında isteseydiler? Ucuz kurtuldum” dedi.

DİYARBAKIR’DA PARTİLİ VALİ

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, AKP’nin il, ilçe, gençlik ve kadın kolları ile belediye başkanlarının katıldığı toplantıya başkanlık etti. Görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Selçuk Mızraklı’nın yerine kayyum olarak atanan Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun AKP İl Başkanı Ömer Serdar Budak’la birlikte başkanlık ettiği toplantı, video konferans ile gerçekleştirdi.

Toplantı büyükşehir belediyesinin resmi Twitter hesabından da duyuruldu. Toplantıya ayrıca HDP’li Zeyyat Ceylan yerine atanan Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu da katıldı. Toplantının içeriği ile ilgili bilgi verilmedi

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact