Komşuda felaket: Çocuklarına sarılmış, el ele 30 kişinin yanmış bedenleri bulundu

[Haber görseli]

Doğu Attika’da tarif edilemeyecek zarar veren orman yangınları binlerce dönümlük ormanlık araziyi, sayısız ev ve arabayı kül etmekle kalmadı, şimdiye kadar en az 74 yaşamını yitirmesine neden oldu.

Ulusal Sağlık İdare Merkezi'nden yapılan açıklamada aralarında 23 çocuğun da bulunduğu en az 187 kişinin yaralandığı bildirildi. Ölü sayısına bölgede yangından kurtulmak için kaçarken bir arazide birbirlerine sarılı halde bulunan 26 kişi daha eklendi.

Şiddetli rüzgar ve kavurucu sıcaklardan dolayı yangın söndürme çalışmalarının güçlükle yürütüldüğü olayda yüzlerce araç ve bina kullanılamaz hale geldi.

Meteoroloji uzmanları hava koşullarının değişmesini beklemediklerini söylüyor. Ekipler afet bölgesini tahliye etmek ve kayıpları bulmak için zamanla yarışıyor.

[Haber görseli]

Rafina Belediye Başkanı Evangelos Bournous, SKAI televizyonuna yaptığı açıklamada, elindeki bilgilere göre yangında yaşamını yitirenlerin sayısının 74'ü aştığını söyledi. 

Mati bölgesinin Argiri Akti yerleşim yeri alevlere sarılınca 26 kişinin arabalarıyla denize inmeye çalıştıkları, ancak başaramadıkları ve arabalarını terk edip koşarak denize doğru yönlenirken hayatlarını kaybettikleri açıklandı. Çocuklarına sarılmış, el ele bulunan 26 kişinin yanmış bedenleri denizden 15-20 metre mesafede bulundu.

ATTİKA'DA OHAL İLAN EDİLDİ

Başkent Atina'nın da içinde bulunduğu Attika bölgesinin bazı kesimlerinde olağanüstü hal ilan edildiği açıklandı. Attika Eyalet Başkanlığından yapılan açıklamada Vali Rena Duru'nun, yangınların devam ettiği doğu ve batı Attika'da olağanüstü hal ilan ettiği belirtildi.

ÜLKEDE 3 GÜNLÜK YAS

Bu arada ülkede üç günlük yas ilan edildi. 
Yunanistan Meclisi Başkanı Nikos Voutsis'in kararıyla yangın felaketi sebebiyle mecliste bayraklar yarıya indirilmişti.

ÇAVUŞOĞLU: BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile birlikte gerçekleştirdiği basın toplantısında, son yılların en büyük yangınıyla karşı karşıya kalan Yunanistan’a başsağlığı diledi. 

Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaret gerçekleştirdiği Kıbrıs’ta KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile birlikte gerçekleştirdiği basın toplantısında,onlarca kişinin hayatını kaybettiği ve henüz kontrol altına alınamamış Atina yangını dolayısıyla Yunanistan’a başsağlığı diledi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias’ı arayarak başsağlığı dileklerini ilettiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Yardım yapabileceğimizi kendisine söyledik, hazır olduğumuzu söyledik. Kendisi ilgili Bakanla da görüşerek şimdilik böyle bir yardıma ihtiyaç duymadıklarını söyledi ve teşekkür etti. Zaten yağmurun da başlayacağını söyledi. Biz yine de kendisine söyledik, hazırız. Şu anda yangınsöndürme uçaklarımız ve helikopterlerimiz ihtiyaç halinde hazırdır" ifadelerini kullandı. 

ERDOĞAN: YARDIMA HAZIRIZ

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, telefonda görüştüğü Yunanistan Başbakanı Çipras’a Atina yakınlarında yaşanan yangınfaciasındaki can kayıplarından derin üzüntü duyduğunu belirterek, Yunan halkına başsağlığı, yaralılara da acil şifa dileğinde bulundu. Yunan halkının acılarını paylaştığını ifade eden AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye olarak Yunanistan’a yardıma hazır olduklarını vurguladığı öğrenildi.

ASKERİ MEKANLAR SEFERBER EDİLDİ

Evsiz kalan insanların geçici olarak barınmaları için Otelciler Birliği tarafından otel odaları temin edildi, askeri mekânlar da seferber edildi.

15 DEĞİŞİK YERDE YANGIN

Gece yarısından sonra açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Dimitris Canakopulos, bölgede aynı anda 15 değişik yerde yangın çıktığını, şiddetli rüzgârın ise yangının kısa sürede kontrol dışına çıkmasına neden olduğunu söyledi.

AVRUPA'DAN YARDIM İSTENDİ

Yangına karadan 300'e yakın itfaiyeci, 100'ü aşkın itfaiye aracı, yaya birlikleri ve gönüllülerle, havadan ise 7 Canadair uçağı ve 10 helikopterlerle müdahale edildiğini açıklayan Canakopulos, Avrupa Sivil Savunma Mekanizması'ndan hava ve karadan yardım desteği talep edildiğini, Kıbrıs ve İspanya’nın olumlu yanıt verdiğini söyledi.

"MATİ BÖLGESİ ARTIK HARİTADAN SİLİNDİ"

Reuters’ın son dakika haberinde yangının yolları ve tren hattına zarar verdiği belirtilirken yapılan açıklamada bölgede yaşayan insanların evlerini terk etmeleri istendi. Yunanistan’ın Skai TV’sine konuşan bir kadın, “Mati bölgesi artık haritadan silindi. Evden kaçarken çok sayıda yanmış ceset gördüm ve arabalar cayır cayır yanıyordu. Hayatta olduğum için şanslıyım” dedi. Rafina bölgesinde yerel turistin gittiği ve ağırlıklı olarak kamp yapanlara rastlanan Mati bölgesi hakkında hükümet sözcüsü Dimitris Tzanakopoulos açıklamalarda bulundu. En az 88 yetişkin ve 16 çocuğun yaralı olarak tedavi altına alındığını açıkladı.

[Haber görseli]

ÇİPRAS: ŞÜPHE UYANDIRIYOR

Yapılan açıklamada felaketten hayatını kaybeden en genç kişinin 6 aylık bir bebek olduğu ve zehirli dumanlar yüzünden hayatını kaybettiği belirtildi. Saray Bosna temaslarını yarıda kesen Alexis Çipras , “Tamamen orantısız bir şeyle mücadele ediyoruz” derken Avrupa Birliği partnerlerinden kara ve havadan yardım istedi. Şu ana kadar Yunanistan’a yardım gönderen ülkeler ise İtalya, Almanya, Polonya ve Fransa.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras , ilgili bakan ve bürokratların bulunduğu acil durum toplantısına iştirak etti. Çipras , yaptığı açıklamada, yangına müdahale için tüm acil yardım ekiplerinin sevk edildiğini belirterek, “Attika'nın hem doğusunda hem batısında aynı anda çıkan yangınlar şüphe uyandırıyor.” dedi.

 

 

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1035354/Komsuda_felaket__En_az_74_kisi_hayatini_kaybetti.html

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact