KONUŞMACILAR KÖŞESİ

Meclis'te, dokunulmazlıkların kaldırılması yönünde verilen anayasa değişikliği teklifi, 376 oyla kabul edildi ve teklif referanduma gerek kalmadan onaylandı. Bu teklif esasında; Erdoğan'ın Meclis'i muhalefet partileri de dahil, dizayn etme ve başkanlık yolunda ilerlerken olabilecek engelleri, ele geçirdiği yargı yoluyla ortadan kaldırabilme stratejisi için gerekliydi.

 

“Dokunulmazlıkların kaldırılmasını onaylamakla; Meclis kendisini yok saymıştır” dersek, yanlış bir şey söylemiş olmayız. Demokrasinin en önemli ve vazgeçilemez unsuru; düşünce ve bunu ifade edebilme özgürlüğüdür. Hele bu halkın temsilcisi ise, yani milletvekili ise, daha da önem kazanır.

 

Aykırı Sesleri Ezmek İçin!

 

Yasama faaliyetinin, olmaz ise olmazıdır dokunulmazlıktır. Hiç bir milletvekili kullandığı oydan, Meclis kürsüsünde yaptığı konuşmalardan ve bu konuşmaları dışarıda da tekrar etmekten suçlanmamalı ve takibe uğramamalıdır. Yoksa; bunun adına demokrasi denmez, başka bir şey denir.

 

Erdoğan ve artık onun tamamen kulu ve kölesi haline gelen Hükümet, her türlü hile ve desise ile bu teklifi Meclis'ten geçirdiler. Bunu; demokrasi getirmek için değil, baskı, zulüm ve diktayı egemen kılmak ve aykırı sesleri ezmek için yaptılar.

 

Samimi Değiller!

 

Bir kere; dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda samimi değiller. Samimi olsalar, bunu çok önceden yaparlardı. 14 yıldır niçin beklediler? Çünkü; bu süre içinde yargıyı büyük ölçüde ele geçirdiler ve siyasallaştırdılar. Artık dokunulmazlıkları kaldırabilirlerdi. Yargıyı, Milletvekilleri üzerinde bir silah olarak kullanabilmek için. MHP Kurultayı’nı da bu silah ile engellediler.

 

İngiltere'nin başkenti Londra'nın ünlü parkı Hyde Park'da, kuzeydoğu ucunda; "Konuşmacılar Köşesi" (Speakers' Corner) vardır. Yaklaşık 150

yıllık geçmişi olan bu köşede bulunan kürsüde, isteyen herkes; politikadan dine, sanattan güncel yaşama ve tarihe kadar, istediği her konuda, istediği gibi konuşur. Asla polis takibatına uğramaz. 2000-2003 yılları arasında Londra görev yaparken, bana çok yakın olduğu için, yolum önünden geçerken veya parkta spor yaparken arada bir durur ve dinlerdim. Neler konuşulurdu neler… Kraliçe ve Başbakan dahil, kimlerin hakkında neler anlatılmazdı ki!

 

Hırsızlıkların Ve Yolsuzlukların Koruyucusu

 

Emperyalizme karşı ilk mücadeleyi veren, zafer kazanan ve Gazi unvanı alan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde artık düşünce ve ifade özgürlüğü; bırakın çağdaş ve uygar dünyanın meclislerini, Londra’daki Hyde Park’ta, sıradan insanlara tanınan özgürlüklerin bile çok altına düşmüştür.

Dokunulmazlıkların kaldırılması, adi suçlar işleyen milletvekillerinin yargılanması için değildir. Böyle bir beklentiniz varsa, boşunadır. Biliyorsunuz ki; geçtiğimiz 14 yıl içinde yapılan her türlü hırsızlık ve yolsuzlukların baş icracısı ve koruyucusu, iktidar olmuştur.

 

Sorunlar Çözülmez, Katmerleşir

 

Şu anda, ülke olarak yaşadığımız sorunların hiçbirisini, söylediklerinden hoşlanmasak bile, bazı milletvekillerini içeri atarak ve milletvekilliklerini düşürerek çözemeyiz. Hatta; sorunlarımız katmerleşir.

 

Esas sorun; Cumhuriyet rejimi ile, uygar ve çağdaş dünyanın ortak değerleriyle meselesi olan AKP iktidarıdır. AKP iktidardan düşürülürse sorunlarımız biter mi? Hayır, ama ilk ve ivedilikle yapılması gereken budur. Yoksa; geleceğimiz pek acılı ve kanlı olacak!

 

Saygılar sunarım.

HT Mansetler

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact