Kudüs meselesinde Arap oyununa gelmeyelim!

KİM ne derse desin Kudüs, İsrail’in hayallerini süsleyen kutsal mekandır. Ancak bu kutsalı koruyamayan İslam ülkeleri, hep bahaneyle birbirlerini suçlarlarken... Güç birliği oluşturamadıkları için İsrail, ABD desteğiyle Kudüs’e giriverdi. Girdi girmesine de, “Ya bundan sonra ne olacak ki?..” sorusuna verilecek yanıt ise, her siyasinin düşünmesi gereken sorudur. Bizde de düşünceler hep sınır ötesi olayları yurt içi siyasete alet etme çabası peşinde olunduğu için, iktidar ile muhalefetin bir araya gelmesi hayal ötesi olarak görülüyor. İşte bu yüzdendir ki bir türlü dikiş tutmayan siyasi öngörüsüzlük Türkiye’nin gündeminden hiç çıkmıyor. Nasıl çıksın ki!.. Kudüs meselesi elbette bizim için çok önemli bir olay... Ama bu olayın üzerine gitmek için de güç birliği oluşturmak gerekiyor. Hatta şart. Fakat gelin görün ki bu konuda da yalnız kalıyorsunuz. Çünkü Suriye mültecileri meselesinde bile bir tane Suriyeli vatandaşı almayan komşu ve komşu olmayan Arap ülkeler, “Bugün Kudüs için nasıl bir araya gelecekler?..” diye de düşünmeye başlıyorsunuz. Eğer Arap ülkelerinin siyasi yöneticilerine güvenerek kolları sıvayıp işin içine girersek... Hatta hem ABD ve hem de İsrail ile karşı karşıya gelirsek (Ki bu kesin gözüküyor), bunun riskini bugünden hesap etmemiz gerekiyor. Neden mi?.. ABD ve İsrail’i karşımıza aldıktan ve işin içine girdikten sonra tüm diplomatik kanallar tıkanmadan önce, mutlaka arkamıza dönüp bakmalıyız. Çünkü bazı Arap ülkelerinin arkamızda ol(a)mayacağı şüphesini aklımızda tutmalıyız.

ARAPLAR OLDU – BİTTİ OSMANLI’YA GICIKTIR... BUNU GÖREMEYEN HÜKÜMETİN ECYAD KALESİNİ YERLE BİR EDEN SUUDİ ARABİSTAN’IN TÜRK DÜŞMANLIĞINI YAKIN TARİHTE GÖRMELİDİR... Arap ülkelerinin siyasi yöneticileri her zaman Osmanlı İmparatorluğu’na karşı sıcak bakmamıştır. Hele ki yüzyıllardır özgürce Osmanlı şemsiyesi altında yaşadıkları halde... Ama İngilizlerin ayak oyunlarına gelerek Osmanlı’ya karşı durmanın bedelini de çok ağır ödemişlerdir. Fakat her ne kadar, “Zamanında Osmanlı’ya başkaldırıp ihanet eden Filistinli yöneticiler, bugün bu ihanetini canıyla ve malıyla ödemektedir. Koskoca imparatorluk o dönem başta olan yöneticilerin basiretsizliği yüzünden sürekli küçülmüştür” denilse de, bugünün masum Filistinli halkı her türlü yardıma muhtaç olarak İslam aleminin yardımını ivedilikle (haklı olarak) beklemektedir. Ama ne olursa olsun Türk hükümeti, bazı Arap aleminin yöneticilerinin verdiği sözlerinin arkasında duracağından da emin olmamalıdır. Şüpheyle bakmalıdır. Çünkü Kudüs olayında Suudilerin ve birkaç Arap ülkesinin de parmağı olduğu söylenenler arasındadır. Zaten Suudilerin, Mekke’de Osmanlı dönemine ait olan kale duvarlarını yıkarak bunu göstermediler mi?.. Hatta, “...Ecyad Kalesi’nin yıkılmasından sonra, Mekke’de Kabe’deki Sultan Abdülaziz ve Abdülhamid tarafından inşa ettirilen revaklar dışında başka tek bir Türk eseri kalmadı. Suudi yönetimi, Kabe’deki diğer Türk eserlerinin tamamını daha önce yıkmış, bu arada Medine’de Hazreti Muhammed’in türbesinin etrafındaki tarihi Türk yapıları da yerle bir edildiği...” bilinimyor mu?.. İşte bunlar o zamanlarda haber olarak Türk medyasında yerini almıştı.

KUDÜS MESELESİ ÖNCESİ BAZI ARAP ÜLKELERİNİN YÖNETİCİLERİ TRUMP’LA GÖRÜŞMÜŞTÜ... BUNLAR HATIRLANARAK AYAĞIMIZI SAĞLAM ATMALIYIZ... TÜRKİYE’NİN HERHANGİ BİR MACERAYA DAYANABİLECEK EKONOMİSİ YOKTUR... Kudüs meselesi bugün dünyanın zirvesine oturmuşken... Geçmiş yıllara bakarak hemen bir durum analizi yapmalıyız. Örneğin Türk yetkililer geçmiş siyasi gelişmeleri araştırdığında, İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz’ın çeşitli Arap ükelerinin siyasi yöneticileriyle biz dizi görüşmeler yaptığını görecekler. Ürdün Kralı Abdullah ile Bahreyn Veliaht Prensi Selman bin Hamad el Halifa da aynı karede yer alması sürpriz değilken... Hatta “Bizi Arap ülkelerinin sessizliği cesaretlendiriyor” diyecek kadar kendinde cesaret bulan İsrailli bakanın, bugünün Kudüs şemasını taaaa geçmişten çizdiğini görmeyecek miyiz?.. Onun içindir ki Türkiye, mutlaka ama mutlaka çok dikkatli olmalıdır. Her ne kadar İslam Birliği’nden alınacak siyasi karar birliktelik olmayı gösterse de... Her an bizi tongoya oturtacaklarını düşünerek adımlarımızı dikkatli atmayı da unutmamalıyız..

 

 

 

 

 

 

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact