KULİS… Kritik Toplantıda Trump’la Cumhuriyetçi Senatör Arasında Sert Türkiye Tartışması

KULİS… Kritik Toplantıda Trump’la Cumhuriyetçi Senatör Arasında Sert Türkiye Tartışması

Washington Post'un haberine göre dün Trump ile kendi partisinden Cumhuriyetçi senatörler arasında Beyaz Saray'da yapılan toplantıda ciddi ve sert tartışmalar yaşanmış.

Amerikan Washington Postgazetesine göre; toplantıda Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı ’in başında bulunduğu Cumhuriyetçi heyet, Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi satın aldığı için Türkiye’yi zorunlu yaptırımlardan muaf tutmaması yolunda Trump’a baskı yaptı.

Toplantıda yer alan yetkililere dayandırılan haberde, Trump sert yaptırımlar yerine Türkiye ile müzakere edilmesini destekledi. Başkan Trump’ın bu tutumu toplantıda gerilime yol açtı ve Risch ile Başkan tartışmaya başladı.

James E. Risch’in sözcüsü Suzanne Wrasse toplantı sonrası yaptığı açıklamada, “Odadaki herkes elde birçok James E. Rischseçeneğin olduğunu biliyordu ve meselenin tüm taraflarında ateşli ve çetin tartışmalar yaşandı” ifadesini kullandı.

 

Bu senatör aslında diğer konularda Trump’ın müttefiki… İş Demokrat senatörlere kalırsa, ki onlar bu kapalı toplantıya dahil edilmemişlerdi- daha sert bir tutum gözleniyor Türkiye’ye karşı. O kesim 2017 yılında çıkarılan ve Rusya silah sanayi ile iş yapanlara yaptırım uygulanmasını gerektiren kanunun derhal Türkiye’ye karşı uygulanmasını istiyor.

Buna karşılık içeriden sızan bilgilere göre Trump toplantıda bu konuya değinmek yerine iç politikayla ilgili hususlara yoğunlaşmak istemiş. Senatör Risch, doğrudan bir soru ile konuyu Türkiye’ye olası yaptırımlara getirince de durumdan hoşlanmamış.

The Washington Post’un haberine göre toplantıdan sonra konu hakkında konuşan bir diğer senatör, Senatör John Hoeven Trump’ın yaptırım koyup cezalandırmak yerine Erdoğan’la  pazarlık yapmak niyetini belli etmiş. Bu konuda Trump’ı destekleyen bir diğer Cumhuriyetçi senatör olan David Perdue ise yaptırım yerine Türkiye’ye o ülkenin önemli gördüğü bir serbest ticaret anlaşması teklif etmenin daha iyi olacağı düşünülebilir. Perdue, “ABD tüm dünyada müttefiklerini arttırmaya çalışıyor” diye ekliyor.

The Washington Post’a bakılırsa Trump benzer bir tavrı Rusya için de düşünüyor. Nitekim Rusya 2014’te Kırım’ı ilhakından sonra kendisine konan ABD yaptırımlarının kaldırılması için epeydir uğraşıyor. Fakat böyle bir girişim Trump için Kongre’yi ikna etmeden imkansız.

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact