Kuran’ın meyvesi zeytine düşman olan dindarlar!..

FAKİRİN sofrasında her zaman dile getirilen menüyü kim bilmez ki... Hani, bazı zamanlarda aramızda deriz ya, “Peynir ekmek, zeytin, soframızın değişmez yemekleri” diye... İşte tarihe nam salmış bu yemeklerimiz, yetkili ve etkili hükümetimiz tarafından neredeyse yok ediliyor. Düşünün, dünya petrol kavgası yaparken... Petrolü olmayan ülkeler, petrol çıkaran ülkelerden daha medeni... Daha zengin... Daha hukuksal... Ve daha bireysel özgürlükleri yaşamakta. Hem de özgürlüğü dibine kadar yaşamaktayken... Türkiye de, düne kadar bu kategorideyken... Ne olduysa, hemen hemen her konuda haksızlık ve hukuksuzluk yaşandığı gibi... Zeytin olayında da aynı şey Türk çiftçisine, tarımcısına ve köylüsüne yaşatılıyor. Yaşatılmaya da devam ediliyor. Kafalar nereye gidiyor bilinmez ama... Bizim bildiğimiz çok şey var. Örneğin, zeytin düşmanlığı yapanlar, öyle böyle kişiler de değil. Hükümette, iktidarda... Yetkili olan kurumlarda görevli kişiler. Daha düne kadar zeytin konusunda Türkiye büyük zenginlikler yaşarken... Ne olduysa, aniden bir zeytin düşmanlığı hortladı. Ama bizce hortlatıldı. Düşünün zeytin için, “Bilim ve ilim gerektirmiyor” diyen zihniyet, yetkili oldukları günden bugüne kadar zeytin düşmanlığı yapmaktalar.

ZEYTİNE DÜŞMAN OLAN ZİHNİYETİN NE KURAN’DAN HABERİ VAR... NE DE TARIMI AYAKTA TUTMAYA ÇALIŞAN ÇİFTÇİ VE KÖYLÜNÜN ZOR ŞARTLARDA YAŞADIĞINDAN... Eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu da, zeytin konusunda adeta düşmanlık sergileyen sözler söyledi. Hem de ne sözler, biz bile duyunca hayretler içinde kaldık. Davutoğlu döneminde de zeytin konusu gündeme gelmişti. Bakın zamanında Davutoğlu, bu konuda ne demişti: – “Zeytin ağaçları yerine, İslam’a uygun helal ağaçlar dikilmelidir…” – “Zeytin yağıyla yapılan mezeler içki sofralarını süslüyor. Bu mezeler içki tüketimini artırıyor. Bu nedenlerle zeytin ağaçları sökülmeli…” – “Zeytin, Rumların Anadolu’ya truva atı olarak bıraktığı bir bitkidir. Fazla tüketenlerde kısırlaşmaya sebep oluyor…” Gel de bu sözlere muhalefet etme... Gel de bunu söyleyen kişinin İslam dinine sonuna kadar bağlı olduğuna inan... Bu sözleri söyleyen, zamanında bu ülkeye başbakanlık yapmış biri. İnsanın inanası gelmiyor. Yahu zeytini nasıl olur da Rumlaştırırsın?.. Nasıl olur da zeytin ağacının tarihini bilmeden uluorta atıp tutarsın. Bugün de tıpkı Davutoğlu gibi (sözde Müslümanım diye geçinen) aynı iktidarın aynı zihniyetleri, adeta zeytine düşman gözüyle bakmakta. Halbuki rant kapılarını açacak gibi görünen zeytin düşmanlığı, tam bir cahiliye dönemi gibi gelişmekte. Hem de hiç uslanmadan ve hiç durulmadan. Davutoğlu’nun inatla zeytin düşmanlığı yapması gibi... Bugünkü iktidarın da aynı kafayla zeytine olan bakışını çürütecek olan, yine Kur’an-ı Kerim değil midir?.. Bakın Kur’an-ı Kerim’de, zeytin konusunda 6 adet ayet yer almakta. Bunlardan NAHL (16)/11 ayeti, zeytini bakın nasıl anlatıyor: “Sema'dan ölçüyle su indirdik. Onu, yeryüzünde iskan ettik. Muhakkak biz, onu (suyu) gidermeye de kadiriz. Onunla, sizin için üzümden, hurmadan bahçeler inşa ettik. Orada, birçok ürünler vardır ve ondan yersiniz. Tur-i Sina'dan çıkan bir ağaç vardır. O (ağaç), yiyecek olanlar için, katık (zeytin yağı) verir.” Kuran açıp okumamış dindar Davutoğlu ve onun devamı olan bugünkü iktidar, hiç mi bu ayeti okumadınız?.. Zeytin hakkında yazılı olan 6 adet ayetin Rum ve meze artığı olmadığını hiç mi düşünemediniz?..

PEYGAMBERİMİZİN ZEYTİN İÇİN SÖYLEDİKLERİNE DÜŞMANLIK EDERCESİNE TEPKİ GÖSTERENLER, BUGÜN GELİP BANA MÜSLÜMANLIK BİLGİÇLİĞİ YAPMASIN... Ayrıca... Peygamberimizin, “Zeytinyağını yiyin ve sürünün çünkü o bereketli bir ağacın ürünüdür” diyerek övdüğü besinlerden biri olduğunu bilemeyecek kadar dindarlık taslayan zihniyet, bugün (yani dün) ne yaptı?.. Muhalefetle kavga etti. Neden kavga etti biliyor musunuz?.. Şunun için: “Zeytinlik alanlarla mera ve kıyıları imara açan ve sanayi yatırımlarına imkan sağlayan üretim reformu yasa tasarısını komisyondan geçirmek için...” Evet, dünkü kavga buydu. Çok şükür ki CHP’li milletvekilleri ve zeytin üreticilerinin yoğun eleştirileri karşısında fazla dayanamayan iktidar, tasarıyı geri çekti. Çekti çekmesine de, yarın – öbürgün tekrardan böyle bir yasa tasarısını baskın bir oylama ile tekrardan masaya yatırmayacağı garantisini kim verebilir?.. Bütün dünya tarım ürünleriyle diğer ülkelere havasını atarken... Bizim de üç tarafımız denizle çevrili nefis bir tarım alanlarımız varken... Siz gelin, “Zeytin Rum işi” deyin... “Yok efendim, zeytin mezelere giriyor” deyin... Daha da baskın çıkmak için, “Zeytin ve ağacı haramdır” diyecek kadar benzetmelerle açıklamalarda bulunun... Elin oğlu, siz bırakın zeytini – meytini, senin baklavana, lahmacununa ve diğer ürünlerine sahip çıkıyor. Hatta “Bu yemeklerin atası biziz. Bunlar bizim ülkemizden çıkıyor” diyerek neredeyse bize, bizim ürünlerimizi satacak kadar hava atmalarına aval aval bakacak duruma, yavaş yavaş getiriliyoruz. Bugün bütün bu olanlar meydana gelirken, iktidarın karşımıza çıkıp da, “Zeytin haramdır. Ülkemizde üretilemez” diyerek “Kuran’ın meyvesi zeytine düşmanlık” ederek bize dindarlık havası atması tam bir cahiliye düşünce...

 

 

 

 

 

 

HT Mansetler

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact