Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /homepages/25/d199835659/htdocs/FloridaTurkGazetesi/includes/menu.inc).

MİGREN

Yeryüzünde migren kadar sözü edilen, buna karşın iyi tanınmayan hastalık çok azdır.
Hem kadın ve hem erkeklerde sık raslanan bu hastalık, zaman zaman tekrarlayan nöbetlerle karakterizedir ve bu ataklar esnasında insanları bütün gündelik faaliyetlerden alıkoyabileceği gibi, ağrının olmadığı ara dönemlerde de yaşam kalitesini düşürerek sıkıntıya yol açabilmektedir.
Son yıllardaki tıbbi gelişmelerle, migren artık çok daha iyi bir şekilde tanımlanmış ve daha etkili tedavilerin uygulamaya girmesiyle, migreni olan milyonlarca kişi için yeni tedavi şekilleri ortaya çıkmıştır.

MİGREN ATAKLARININ TETİKLEYİCİLERİ
Migren atakları ortada bir sebep yokken başlayabilmekle birlikte, stres veya yoğun stres sonrası gevşeme dönemi, çok fazla veya çok az uyuma, kuvvetli ışık, çikolota, peynir, kahve, çay, kırmızı şarap, atmosferdeki basınç değişiklikleri, ve adet dönemleri gibi, migreni olan çoğu kişi tarafından net olarak tanımlanan bazı faktörlerin migren ataklarını tetiklediğine inanılır.
Bu konuda yapılmış çok sayıda bilimsel yayın ve tartışılan teori olmakla birlikte, bu tetikleyicilerin beyinde hangi mekanizmaları harekete geçirerek migren atağını başlattıkları, hala net değildir.

TİPİK MİGREN ATAĞI
Klasik olarak her bir migren atağı birbirini izleyen dört dönemden oluşur.
UYARI DÖNEMİ: Genellikle birkaç saat, bazen birkaç gün süren, yorgunluk, esneme, ruh halinde değişiklikler, bazı yiyeceklere karşı artmış iştah, ışık, ses ve kokulara aşırı hassasiyet gibi öncü belirtilerin ortaya çıktığı bu haberci dönem her on migren hastasının 6'sında görülmektedir.
AURA DÖNEMİ: Migren ağrısının başlamasından 20 dakika ile 1 saat öncesinde ortaya çıkan, görme ile ilgili, çakan ışıklar, zigzag çizgiler, görmenin grileşmesi, zihin bulanıklığı, işitme yada konuşma problemleri, yüzde veya bazı vücut bölgelerinde uyuşma, karıncalanma hissi gibi belirtilerdir. Aura çoğu defa başağrısı başlamadan önce kaybolur ancak bazen ağrılı döneme dek uzayabilir. Her on migren hastasının üçü bu dönemi yaşamaktadır.
BAŞAĞRISI DÖNEMİ: Genellikle migren atağının en kötü dönemi olarak tarif edilir. Çoğu defa zonklayıcı, başın bir yanında hissedilen, bazen diğer tarafa da geçen yada baştan itibaren iki yanlı olarak ortaya çıkan bir ağrıdır. Öksürme, ıkınma, yürüme, merdiven çıkma gibi aktiviteler ağrıyı şiddetlendirir.
Migren hastalarının bir kısmı aynı zamanda bulantı hisseder, bazıları da kusar. Hastaların çoğu bu dönemde karanlık, sessiz bir ortam ihtiyacı duyarlar.
Hiç tedavi edilmezse, migrenin bu dönemi tipik olarak 4 saat ile 3 gün arasında, genellikle 24 saat sürer.
AĞRININ GEÇME DÖNEMİ: Ağrılı dönem durduktan yada geçtikten sonra normale dönene kadar başka bazı sonlanma belirtileri görülür.

Migren atakları genellikle ayda 1 veya 2 kez olur. Atakların şiddeti her defasında değişiktir. Her atakta yukarıda tanımlanan 4 dönemin hepsi birden olmayabilir. Kişinin aktivitelerini engellemeyecek orta şiddette bir başağrısından, uzun, iş göremeyecek derecede şiddetli bir başağrısına kadar değişebilen karakterde olabilir.

MİGREN TEDAVİSİ
Migren tedavisi iki kanal üzerinden yapılır:
ATAK TEDAVİSİ: Basit ağrı kesicilerden, migren ataklarına karşı özel olarak üretilmiş ilaçlara kadar değişen ilaçlarla ataklar sonlandırılır.
ÖNLEME TEDAVİSİ: Atakların çok sık ve yaşam kalitesini bozacak kadar rahatsız edici olması halinde uygulanır. Ağrı olup olmadığına bakılmaksızın hergün alınan ilaçlarla atakların sıklığı ve şiddetinde iyilik hali hedeflenir.

AMAN DİKKAT
Öncelikle migren tetikleyicilerinden uzak durun.
Kişiden kişiye değişmekle birlikte, çikolata, peynir, nitrat içeren gıdalar, alkol, özellikle kırmızı şarap, kafein, tein içeren sıvılar, turunçgiller, aşırı gürültülü, aşırı parlak ışıklı, yoğun parfüm, kimyasal madde, tütün dumanı gibi koku içeren ortamlar migren atağınızı tetikleyecektir.
Endişe, heyecan, aşırı üzülme, sevinme, depresyon gibi duygusal stres durumlarından abartılı şekilde etkilenmemenin yollarını bulun; yapamıyorsanız, kendinizi psikolojik olarak hazırlayın.
Aşırı egzersiz, fiziksel ve zihinsel yorgunluk, günlük rutinde değişiklikler, çok fazla veya çok az uyku, çok sıcak duş veya banyo, seyahat, tütün kullanımından uzak durun.
Düzenli uyuyun, düzenli yemek yiyin.
Vücudu zorlamayan yürüyüş, yüzme, bisiklet gibi egzersizler yapın.
Hafta içi alışkanlıklarınızı hafta sonunda da sürdürün.
Migren ağrınız varsa, başağrısı günlüğü kullanarak doktorunuza atakların sıklığı, süresi ve şiddedi konusunda net bilgiler aktarın.

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact