Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /homepages/25/d199835659/htdocs/FloridaTurkGazetesi/includes/menu.inc).

Parti tabanı kazandı ve aday Muharrem İnce

CHP için en rizikolu seçim: Cumhurbaşkanlığı adayı belirleme seçimiydi... Bugüne kadar bir ismin belirlenememesi üzerine sürümcemede bırakılan Cumhurbaşkanlığı adayı seçiminde belirsizlik devam ederken... Aniden alınan kulis bilgileri her şeyi ters yüz etmiş ve kuvvetli aday olarak Muharrem İnce’nin ismini öne çıkarmıştı. Buraya kadar çok güzel ve en doğru olanı da budur... Ancak, neden bu kadar uzatıldı da, sonuç olarak Muharrem İnce’de karar kılındı?.. Bunun ince ayrıntıları nelerdi?.. Muharrem İnce üzerinde uzlaşı olmanın nedenleri nelerdi?.. İnsan hem merak ediyor, hem de çıkan sonuç üzerinde zihin jimnastiği yapıveriyordu. Biz de bunun aynısını yaptık ve karşımıza çıkan akıl kurcalayıcı olayları arka arkaya sıralayıverdik.

MUHARREM İNCE ÖNE ÇIKAN İSİM KİM OLURSA OLSUN DESTEKLERİM DEDİĞİNDE, YAPTIĞI KONUŞMALAR PARTİ TABANINDA OLDUKÇA SES GETİRMİŞTİ... BUNUN ETKİSİ DE, DÜN VE BUGÜN ADAY İSMİ OLARAK OKLARI KENDİSİNE YÖNLENDİRDİ... Muharrem ince parti tabanının en kuvvetli adayıydı. Ayrıca Muharrem İnce’nin şu sözleri adaylığının ağırlığını koyması açısından da çok önemliydi... Neydi o açıklama?.. Evet, o açıklama şuydu: “Partim beni aday yaparsa sırtımdaki teri hiç soğutmayacağım. Yorulmak bilmeyeceğim. Faşizmden, baskıdan, zulümden, adaletsizlikten, kurtuluşu kolektif bir ruhla memleketin her zerre toprağında hiçbir ayrım yapmadan gece gündüz örgütleyeceğiz...” Bu sözleri isminin ön plana çıkarıldığında yapacakları ile ilgili söz verişleriydi. Bir de “Kim aday olursa olsun, onun için çalışırım” sözlerinin basına yansıması oldukça ses getirmişti. Bakın o konuda da İnce, şunları söylemişti: “Bu mücadele, isimleri aşan bir mücadele. Partimin adayı kimse, Genel Başkanımız kimi aday gösteriyorsa benim de adayım odur. Sanki kendim adaymışım gibi çalışmaya devam edeceğim...” Bu açıklamalar parti içinde tabana yönelik bir hayli ses getirmiş ve adresin kendisine yönelmesine neden olmuştu.

MUHARREM İNCE ÖNE ÇIKMALIYKEN, NEDEN ABDULAH GÜL’ÜN ÜZERİNDE ISRARLA DURULDU?.. PEKİ ŞİMDİ İNCE DENİLDİĞİNDE SEÇMEN SİZİ HİÇ SUÇLAMAYACAK MI?.. Buradan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na şunu söylememiz gerekiyor: 1– Neden Abdulah Gül’ü sürekli zikrederek inatlaştın?.. 2– Bütün dünya Abdullah Gül’ü Erdoğan’ın en yakın arkadaşı (ve ondan ayrılmayan ikinci kardeş) olarak kabul ederken, CHP’nin çatı adayı olarak sunulduğunda onun da her an sizi aldatacağını düşünemediniz mi?.. 3– Gül’ü ikna turuna çıkan iktidarın düşüncelerinin ağırlığı Gül’de çekimserlik adına netlik kazanırken siz bu günleri düşünemediniz mi?.. 4– Ve Meral Akşener bile “Ben seçmenime söz verdim ve asla çatı adayını desteklemem. Ben cumhurbaşkanı adayıyım” derken... Siz neden bugüne kadar CHP’yi adına yaraşır şekilde yüceltmediniz?.. Öyle değil mi?.. Bunun yanında yine konuya dönecek olursak, kısaca şunu söylemek gerekiyor: Muharrem İnce’nin İlhan Kesici hakkındaki şu sözleri çok kayda değer bir açıklamaydı: “...Her şeyden önce kendi profiline uygun bir isim çıkarması lazım... Yüzde 26’yı elinde tutacak, üzerine koyabilecek bir isim...Bence bu isim Yalovalı, 54 yaşında ve fizik öğretmeni olmalı...” Burada kendisini tarif etmesi, genel başkanına karşı duruşunun bir belirtisiydi. İşte bu sözlerin devamında öne çıkarılan diğer aday İlhan Kesici için ise şu sözlerle konuya ağırlığını koymuştu: “İYİ Parti’ye 15 vekil vererek zaten sağ tabanı konsolide ettik... Bundan sonra soldan bir isim çıkarmalı CHP...” Bu sözleri esas söylemesi gereken Kemal Kılıçdaroğlu ve onun kurmay ekibiydi. Ama ne yazık ki Abdullah Gül etrafında adeta mekik dokudular ve sonuç olarak da kaybettiler. Seçmene şu anda ne diyebilecekler?.. Hiçbir şey. Sadece parti tabanına dönerek halkı kucaklamış oldular... Öyle de olası gerekir...

YANLIŞTAN DÖNEN CHP, MUHARREM İNCE DİYEREK YOLUNA DEVAM ETMEK İSTERKEN, GÜL’ÜN DE KENDİLERİNİ KANDIRDIĞINI GÖREMEYECEK KADAR GÖZLERİ GÖRMÜYORDU... CHP’nin (isteyerek yola çıktığı) çok önemli bir başarısı vardır. O da şudur: Sağdan kim aday olursa olsun, hemen onun etrafında dolaşır... Parti tabanına ve seçmenine hiçbir zaman kulak asmaz. Örneğin son olarak Abdullah Gül’ün etrafında dolanmadılar mı?.. Gül’ü “Mutlaka çatı adayı yapmalıyız” diyerek büyük bir inatla yola çıkmadılar mı?.. Bal gibi çıktılar. Peki bugün ne oldu?.. Abdullah Gül de hem CHP’yi – hem SP’yi kandırmadı mı?.. İktidardan gelen mesajlara kulak vererek Kılıçdaroğlu’nu ve Karamollaoğlu’nu kandıran Gül, sonuç olarak tekrar yuvasına dönmedi mi?.. (Gerçi partisine de çalım attığı için, onu kabul etmeleri pek mümkün görünmüyor)... Dönemese de, “Orası benim yuvam. Orası ne derse o olur” gibisinden bir davranışla AKP’ye sarılıverdi. Şimdi CHP seçmeni size, “Ne oldu da birden değiştiniz?.. Neden inatla Gül dediniz de şimdi ondan ayrıldınız?.. Özgür Özel, (Yeter artık, partimizde Gül adı asla olmayacak) sözünü daha önce neden söyleyemedi?.. Meral Akşener (Ben seçmenime söz verdim. Onun için çatı adayı falan anlamam. Ben cumhurbaşkanlığı adaylığımdan asla vazgeçmeyeceğim) dedikten sonra Özgür Özel, o sözleri neden aniden söyleyi’verdi?..” diye size soru sormaya hakları olmayacak mı?.. Elbette ki olacak. Ama sürekli iktidarı öngörüsüz olarak suçlarken, Gül’ün de kendilerine yönelik kaçamağını öngörememeleri büyük bir soru işareti olarak akıllarda kalacak...

MUHARREM İNCE YOLUNA DEVAM ETMELİ VE PARTİ TABANININ DA KENDİSİNE SAHİP ÇIKARAK GERİYE DEĞİL, İLERİ DÖNÜK HESAPLARLA TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KADERİNİ LAİKLİKLE TAÇLANDIRMALI... Bugün, dünden gelen büyük coşkunun mutluluğunu... CHP’nin tabanına yansıyan ve milli duruşa yaptığı katkıyı görmemek mümkün değil. Öyle değil mi?.. İlk başta CHP’liler büyük bir coşkuyla kutladıkları Muharrem İnce isminin üzerinde kenetlenmeli... Türkiye’nin kaderinin belirleneceği yeni oluşumlara karşı dikkatli olmalı. İktidarın sürekli paslarla Bahçeli’yi öne sürerek kendisini saklamasını bir an önce görmeli... İmza olaylarında oynanan oyunların farkına vararak, yeni komplolarla karşılaşacak olan sol partilerin hepsinin kucaklanması gerektiğinin bilincine varılmalı. Eğer varılmazsa bunun ucu CHP’ye de dokunur. Bunu görün artık. Bırakın koltuk hesabını... Bırakın kalıplaşmış inadı. Bakın, CHP içinden bir adayın çıkması nasıl partiyi yüceltiyorsa... Aynı şekilde parti tabanının da bu yücelmede olağanüstü payının olduğu unutulmasın. Ayrıca, CHP bugüne kadar hiç denemediği düşünceye ağırlık vererek ve Muharrem İnce üzerinde durarak partilerinin milli duruşunu göstermiş oldu... Buna alışmaları lazım... Ve bundan böyle çatı adayı zihniyetinden bir an önce uzaklaşmalılar... Çünkü bu düşünce hem Türkiye’ye ve hem de partiye zarar veriyor... Onun için vatanın geleceğine yönelik hesaplar yapmaya kendilerini alıştırırlarsa her şey farklı olur. CHP artık bunu görmeli. Muharrem İnce hayırlı olsun.

 

 

 

 

 

 

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact