Politikanın yanlışlarını Mehmetcik canıyla ödüyor

ORTADOĞU tam anlamıyla kaynayan bir kazan. Kim o bölge için “Çare aramaya geldim. Yaraya merhem olmaya geldim” dese, kendini anında terör belasının merkezinde buluveriyor. Bu dün de böyleydi. Bugün de böyle. Yarın da böyle olacak. Yarın neden böyle olacak biliyor musunuz?.. Çünkü dünün kalıplaşmış terör bölgesi olarak kabul edilen Ortadoğu’nun, bugünün teröristlerinin durağı olduğu kadar... Yarının bölgesel barışın olabileceği alan olarak bir türlü kabul görmediği için... Neden?.. O bölgedeki gelişmelerin yarattığı krizler ve askeri manevralar, bizlere bugünleri ve yarınları gözler önüne seriyor da ondan. Hatta, bazı gözler, bugünden itibaren yarına taşınmak istenen terörizmin hortlatılmasını göremeyecek kadar körleşmişler. Ankara’nın yetkili ve etkili siyasi adamları, son Amerikan turlarını uçakla atarlarken... Biz gazeteciler, “Gitmeyin... Amerika çıkarcı bir ülkedir. Size (Tabii, siz büyüksünüz. Siz abimsiniz) der, ama siz sırtınızı döndüğünüzde anında sizi satar. Çünkü Amerika Otadoğu’da bir İsrail devletinin kurulmasını istiyor. Bu istekleri yüz yılı aşkındır devam ediyor” diyoruz.

ATATÜRK, EMPERYAL GÜÇLERİN ORTADOĞU’DA CİRİT ATMASINI ÖNLEMİŞTİ... AMERİKALILAR ELBETTE ATATÜRK’Ü TAKDİR EDERLER, AMA BİR O KADAR DA SEVMEZLER... Amerika’nın Ortadoğu hevesini hortlatan ve “İllaki biz Ortadoğu’da bir İsrail devletinin kurulmasını istiyoruz” diyen (aslında) gerçek Amerikalılar değil. O bölgenin özlenen (Büyük) İsrail olmasını büyük umutlarla bekleyen Yahudi lobisidir. Çünkü Yahudiler, Amerikan yönetiminin tam merkezine oturmuş gizli bir güçtür. Bizde nasıl ki bir dönem başbakanlık yapmış olan solun gerçek lideri Bülent Ecevit “Derin devlet, kontrgerilladır” gerçeğini söylediyse... Amerika’da da derin devletin merkezi Yahudi lobisinin tam kendisidir. Zaten şu sıralarda Trump yönetimini bozguna uğratmak... Trump’ı görevinden bir an önce alabilmek için büyük çalışmalar yapanlar, “Amerika’nın derin devleti” değil mi?.. İşte Atatürk’ün büyüklüğü burada karşımıza çıkmaktadır. Nasıl çıkmasın ki?.. 7 düveli Türkiye’nin topraklarından kovan... “Geldikleri gibi giderler” diyerek kurtuluş meşalesini ilk ateşleyen... Ortadoğu bölgesindeki sakıncaları tek tek bildiğinden dolayı, tarihi sözlerinin bugün de geçerliliğini koruduğu şu günlerde Atatürk’e hak vermemek elde mi?.. Zaten hatılatmazsak vicdanımız sızlar. Bakın Atatürk, Amerikalı gazeteci Marcosson’a verdiği röportajda ne demişti. Hatırlatalım: “Bir gün, cihan harbinden sonra Ortadoğu’da kurulan suni devletlerin halkları ayaklanacaktır. O gün geldiğinde, yeni kurduğumuz cumhuriyetimizin yöneticileri, bu halkların değil emperyalist güçlerin yanında yer alırsa aynı akıbete kendileri uğrayacaktır ve Kurtuluş Savaşı’nda yedi düvele haddini bildiren Türk halkı onların da hakkından gelecektir…” Atatürk, bu sözlerle de kalmıyor, peşinden şu önemli açıklamalarda da bulunuyordu: “Şimdi kendimize kafi derecede güvenip ve kudretimizi bildiğimiz için İslamiyet'in mukaddes yerlerinin Museviler’in ve Hristiyanlar'ın nüfuzunun altına girmesine mani olacağız. Buraların Avrupa emperyalizminin oyun sahası olmasına müsaade etmeyeceğiz.” Soruyoruz Binali Yıldırım’a... Soruyoruz AKP’nin yıldızlı pekiyi almış elemanlarına: “Atatürk’ün bu açıklamaları bugün tam manasıyla yaşanmıyor mu?.. Yaşanıyor. O halde neden Atatürk’ün diplomasi zekasının ışığından bir şeyler öğrenerek Türkiye’nin kaderini (Amerika’nın atacağı adımlara) bırakıyorsunuz?..”

ORTADOĞU’DA YAPILAN YANLIŞ ADIMLARIN BEDELİNİ MEHMETÇİK KANIYLA, CANIYLA ÖDÜYOR... AMA BU KİMSENİN UMURUNDA BİLE DEĞİL... YAZIK... Atatürk’ün 100 yıl önce yaptığı bu açıklamalar, bugünün de tarihini gösteriyor. Ama ne bu sözleri hatırlatan devlet erkanımız var... Ne de askeri erkanımız... Sürekli gündeme oturtulan Amerikan oyunlarına karşı PYD’nin ABD askeri oluşu üzerinden yapılan bir siyaset... Ama PYD üzerinden yapılan Amerikan siyasetinin de çok cılız olduğu bir gerçek. Çünkü nasıl ki Pentagon yetkilisi, “PYD, Amerikan askeridir. Onlar bizim askerimiz” diyebiliyorsa... Biz de onlara, “Bu sözü söyleyen bir de NATO üyesi. Hem de bana (müttefikim) diyen bir ülke. Hiç böyle saçma sapan bir ülke politikası olur mu?..” diyebilmeliydik. Ama diyemedik. Adamlar, “Teröristler benim askerim” diyor... Hatta onlara verdiği bedava silahlar, yarın – öbürgün bize döneceği kabak gibi görünüyorken... Bizim Ankara’nın yetkilileri, halâ bunu görmezden gelerek Ortadoğu politikasını değiştirmiyor. Hayır, böyle politika olmaz. Hatta olmamalı.

MEHMETÇİĞİ DÜŞÜNEN YETKİLİLER, AMERİKAN VE İSRAİL OYUNLARINI ORTADOĞU’DA BOZMAK İÇİN, SURİYE REJİMİNE DESTEK VERMEYİ DÜŞÜNMÜYOR. BU YAPILMIYOR. NEDEN?.. Suriye meselesi basit bir politikayla anında rahat eder. Ortadoğu kaynayan kazan olmaktan kurtulur. Örneğin Türkiye, Suriye’de, Esad rejimine askeri alanda yardım ederse... Mühimmat konusunda destek sağlarsa... Lojistik desteğini Suriye’den Irak’a kadar yaymayı planlarsa... Siz bırakın Amerika’yı... Avrupa’nın da foyası ortaya çıkar... Birleşmiş Milletler’in de. Hatta ve hatta NATO’nun da... Ama nedense bu yapılmıyor. Düşünün, Türkiye Cumhuriyeti böyle bir atak yapsa, ortada ne PYD ve onun uzantıları, ve de ne PKK kalır. Hatta Kandil dağına bile operasyon yapmak istediğimizde Amerika’dan müsaade istememiş olacağız.

BİR ZAMANLARIN GENELKURMAY BAŞKANI BÜYÜKANIT PAŞA, BÜYÜK OPERASYONLA KANDİL’E HAREKET ETMİŞTİ. FAKAT ARADAN BİR GÜN SONRA TÜRK ORDUSU GERİSİN GERİYE DÖN(DÜRÜL)DÜ. NEDEN?.. Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt Paşa döneminde Kuzey Irak'a yapılan başarılı operasyonun görüntüsü vardı. Ama geri çekilme kararını etkili biçimde vermesiyle izlenen politikanın derininde şu yatıyordu: “Türk askeri oradan çekilsin" açıklamasını yapan Amerika’ya karşı cılız politika izleyen Türk siyaseti, her zaman Amerikan politikasına karşı bir şey yapamama durumuna düşmüştü. Bunu anılarında anlatan Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, Paşa’ya yaptığı bir ziyarette bizlere göstermişti. Bu Amerikan politikası Yaşar Büyükanıt Paşa zamanında da böyle oldu. Bugün de böyle olmaya devam ediyor.

ATATÜRK’ÜN KIYMETİ VE POLİTİKASININ ÜSTÜNLÜĞÜ İŞTE BURADA KARŞIMIZA ÇIKMAKTA. ATATÜRK GİBİ EMPERYALİZME KARŞI DURABİLECEK BİR BABAYİĞİT VAR MI?.. Tüm bu olumsuz gelişmelerden sonra bir de Atatürk’ü düşünün. Atamızın Ortadoğu politikasının tarihi gerçeklerini 100 yıl önceden görebildiğini... Bugünün siyaset adamlarının neden göremediğini düşündükçe insan deli oluyor. Ama gelin görün ki Atatürk’ün ölümünden sonra ne bir kalıcı Türk politikasının dünya literatürüne girdiğini görebildik... Ne de Ortadoğu’daki olumsuz yansımalara karşı kırmızı çizgilerimizin kaldığını... Hal böyle olurken bugün Mehmetçiği Ortadoğu’da kurtarıcı göstererek yanlış politikalar uygulayan Ankara’nın yetkilileri, halâ Atatürk’ü muhalefet olarak gördüğü müddetçe, bu; Mehmetcik hataların bedelini canıyla öder (ödüyor)... Emperyalistlerin ekmeğine de yağ sürer. (Zaten sürmeye devam ediyor)...

 

 

 

 

 

 

HT Mansetler

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact