Siyaset öngörü işidir, efelenmeye gelmez

AFRİN olayında dünya Ortadoğu’ya kilitlenirken... Bizde de durum bundan geri kalmıyordu. Ama nedense Afrin meselesi yüzünden Ankara’daki beylerin düşünceleri siyasal çekişmeler eşliğinde havalarda uçuşuyordu. Taa ki Amerikan Dışişleri Bakanı Tillerson’ın Türkiye ziyareti öncesi ve sonrasındaki değerlendirmelerin siyaset arenasına oturmasına kadar. Nasıl mı?.. Örneğin iktidar, “Terör örgütünü besleyeceksin, binlerce TIR dolusu silahlara boğacaksın... Sonra da Türkiye’ye posta koyacaksın...” diyerek Afrin’e mutlaka gireceğimizi defalarca haykırırken... Tillerson, Türkiye’ye gelerek ikili iyi ilişkiler bazında görüşmeleri daha derinlere götürerek normalleştirme peşine düşmüştü. Ama Ankara kulisleri bunun imkansızlığını göstermişti göstermesine de, nedense saçma sapan bir açıklama ile gündeme şu yayımlanan başlıkla son verildi: “Stratejik ortaklık”...

STRATEJİK ORTAKLIK DİYE BİR ŞEY OLMAMALI... ESAS STRATEJİK ORTAKLIK SURİYE, IRAK VE İRAN HÜKÜMETLERİ İLE YAPILMALI... Tillerson ile Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun yaptığı basın toplantısından pek bir şey çıkmamıştı. Hatta ortada hiçbir anlaşma yoktu. Ama daha sonraları ortaya atılan şu ifade hepimizin beyninde soru işaretleri oluşturdu. Neydi o ifade?: “Stratejik ortaklık...” Bu başlık çok yanlış ve aynı zamanda da Türkiye’nin Suriye meselesinde (Hele ki Afrin meselesinde) bir nevi teslimiyet anlamını taşıyordu. Türk hükümeti bu stratejik kelimesinden derhal uzaklaşmalıdır. Çünkü nasıl ki NATO üyesi olan her iki ülkenin birbirlerine olan sorumlulukları varsa... Aynı şekilde NATO müttefikliği gereği Amerika’yla Afrin meselesi üzerine herhangi bir mutabakat veya bir tasarının altına imza dahi atılmamalıdır. Çünkü ortada Türkiye’nin teröristlerle çatışması olayı var. Ortada, Amerikan çıkarları uğruna Türkiye’nin ileriki tarihlerde parçalanma olasılığı var. Artık bu gidişata dur demenin zamanı gelmedi mi?.. Eğer ortada bir anlaşma olması gerekiyorsa bunun cevabını İran, Irak ve Suriye devletlerinde aranmalıdır. Çünkü herkes biliyor ki Amerika, İran’a olağanüstü gıcık ve bir o kadar da şeytani planları var. Bu açıdan bakıldığında, Amerikan çıkarları uğruna Türkiye asla mahkûm edilemez. Daha bunu görmüyor musunuz?..

AFRİN MESELESİNDEN ÖNCE, AMERİKA DAHA BU İŞİ AĞZINA DİLİNE DOLADIĞINDA TÜRK HÜKÜMETİ SURİYE İLE EL SIKIŞACAK VE SINIR GÜVENLİĞİNİ ALACAKTI... Gelelim Afrin meselesine... Bu konu birkaç haftalık veya birkaç aylık değil ki... Bu konu 80 sene öncesinden bugüne kadar gelen bir konu. Hele ki işin içinde yer altı kaynaklarının zenginliği gözönüne alındığında... Hele ki İsrail hükümetinin Ortadoğu’ya çöreklenmesi bilindiğinde... Hele ki Yahudi lobisinin dünya zenginler kulübü başkanlığını yürüttüğünden beri dünya ülkelerine bela oldukları biliniyorken... Nasıl olur da bugünler, yıllar öncesinden öngörülmez?.. Daha Amerika Kıbrıs meselesinden beri Türkiye’ye ters duruyorken... İncirlik Üssü meselesinde Ecevit duvarına çarparken... Şu anda bile “Türkiye’ye ambargo uygulanmalıdır” sesleri Washington’da yükselirken... Nasıl olur da halâ “Amerika stratejik ortağımızdır” başlığı konuşulur?.. Hiç böyle saçma sapan bir anlaşma olur mu?.. Türkiye, sınır ötesi operasyonlarda nasıl ki Birleşmiş Milletler kararlarının 52. ve 53. Maddelerini kullanarak savunma hakkını kullanıyorsa... Aynı şekilde kırmızı çizgilerini Cumhuriyet Türkiye’sinin devamı olarak koruyabilmeliydi. Hatta bugünleri yıllar öncesinden tahmin etmenin pek zor olmadığı da biliniyorken...

HAVUZ MEDYASININ GEREKSİZ YALAKALIĞI OLDUKÇA, BU ÜLKEDE DOĞRU İŞLER YANLIŞ, YANLIŞLAR DA DOĞRU OLARAK SÜREKLİ MİLLETE POMPALANIR... Gelelim bizim meşhur görsel ve yazılı basına... Gün geçmiyor ki iktidara yalakalık yapayım diye bir şeyler yazmasınlar... Gün geçmiyor ki Afrin olayında Mehmetçik’in nereden nereye geçeceğini... Neler yaptığını söylemesinler... İlk başta şunu söylememiz gerekiyor, bu olay hem siyasi ve hem de askeri bir olaydır. Siyasi olay askeri kaynakları gizleyerek... “Yok şuradan geliyoruz”... Yok “Buradan giriyoruz”... Yok “Yarın Mehmetçik orada” gibisinden başlıklarla sayfalarını süsleyen yazılı ve görsel medyaya malzeme vermemelidir. Ayrıca siyasilerin, Mehmetçik’in canını düşünerek... Askeri gizlilik meselesine saygı duyarak ne sınır ötesini... Ne de sınır içindeki hareketliliği sayfalarına taşıyan medyaya, “Hop hop... Ne yapıyorsunuz siz?.. Mehmetçik’in canını ve güvenliğini nasıl olur da böyle manşetlerle tehlikeye atarsınız?..” demelidir. Çünkü Kıbrıs harekâtında bile, “Şu saatte geliyoruz”, “Şu saatte Kıbrıs’tayız” ve “Barış Harekâtı’na şu saatten sonra başlamış olacağız”, “Şu ve şu şehirleri ele geçireceğiz” denildi mi?.. Hayır, denilmedi. Neden?..Çünkü askeri gizlilik diye bir olay vardır. Hatta Türkiye Cumhuriyeti’ne düşman gözüyle bakan dış güçler vardır. Onlara tarihi ve siyasi yönden askeri fırsatlar verilmemelidir. Şu yalaka basına ve siyasi gözlemcilere dur denilmezse eğer, Türkiye’nin ileride nasıl siyasi kararlar alacağının tehlikesini şimdiden dış dünyaya vermiş olacaktır. Eeeeee buna da yalakalık değil, tam tersine ne kadar gizli olması gereken konular varsa hepsini aptalca ortaya dökmek denir. Bu basına birileri dur demeli... Yoksa bugün “Doğru” dediklerine yarın, “Yanlış” diyerek gülünç hale düştüklerini herkes biliyor... Hatta dalgasını bile geçiyor. Ama eğer bu gerçekler görülmezse... Siyasal gerilimler ülke içinde yine sandığa gömülürse... Kusura bakmayın ama “Böyle siyasetin hiç mi öngörüsü olmaz?” diye de suçlamalar yapılır, eleştiriler de... Tıpkı bugün, dünkü Amerika’nın bugün neler yapmak istediğini Ankara’nın öngörememesi gibi... Siyasette öngörün olmazsa, işte bugünlere düşersin... Ve çok sayıda Mehmetçik’i şehit verirsin.

 

 

 

 

 

 

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact