Yazar Nermin Bezmen Türkevi'nde söyleşi ve kitap imza günü gerçekleştirdi

Florida Türk Amerikan Derneği’nin  (FTAA) Dünya kadınlar günü kutlaması etkinlikleri kapsamında 10 Mart Pazar günü tanınmış  ve sevilen Türk yazarlarından Nermin Bezmen ile üyelerimiz arasında bir söyleşi gerçekleştirilmiştir. 

Image may contain: 1 person, standing and indoor

Kadının tarihsel süreçte önceliklerinin değiştiğini belirterek feodal düzenle birlikte geri plana itildiğini ve herşeye yeniden başladıklarını belirtti. Kadın haklarının çeşitli ve farklı  kültürlerde bazı dönemlerde yeniden sıfırlandığını ve bu nedenle kadının haklarınızla baştan  arama mücadelesi verdiklerinden bahsederek değişik ve esprili örnekler verdi.

Aslında Kadın haklarının bir Demokrasi ve Laiklik konusu olduğunu belirterek ülkemizde Atatürk’ün kurduğu  Cumhuriyet ile birlikte Türk Kadınının üstün haklara kavuştuğunu ve kadınlarımızın bunun bilincinde olarak haklarını koruması ve geliştirmesi gerektiğini söyledi. Fakat ülkemizde maalesef giderek artan bir şekilde bu hakların törpülendiğini anlatarak özellikle kız ve erkek çocuklarının cinsel tacize ve saldırılara maruz kaldığını söyledi. Söz konusu cinsel saldırılara sesi çıkamayan kız ve erkek çocuklarını düşünerek ve bir tepki ortaya koymak için Havva’nın Cezası isimli kitabını yazdığını belirtti. 

Image may contain: 4 people, people smiling, people standing and indoor

Image may contain: 6 people, including Umran Alpınar Akgöz, people smiling, people standing and indoor

Image may contain: 2 people, people smiling, people standing

Konuşmasının ilerleyen bölümlerinde ülkemize ilişkin çeşitli istatistiki bilgiler Verdi. Buna göre

- Türkiye toplumsal eşitsizlik sıralamasında 144 ülke içinde 131. olmuştur.

- 2018 yılı içinde ülkemizde 440 Kadın cinayete kurban gitmiştir.

- 2018 yılında ülkemizde 317 kadına cinsel şiddet uygulanmıştır.

- 2018 Kasım ayı itibariyle 660,000 çocuk cinsel tacize uğramıştır.

- Ülkemizdeki hapishanelerde  toplam 2,206 çocuk yaşta mahkum bulunmakta.

- Ülkemizde ÇOCUK GELİN sayısı 181,000 dir. Ayrıca 18 yaş altı hamile kalan kız çocuklarının sayısı 21,597 dir.

- Ülkemizde kitap okuma oranı yüzde 1, kültürel ve sanatsal etkinliklere katılma oranı yüzde 1, Müzeleri ziyaret etme oranı ONBİNDE 1, TVlerde Belgesel izleme oranı yüzde 1, 

- Diğer yandan TVlerde DİZİ seyretme oranı yüzde 37, EVLİLİK programlarını izleme oranı yüzde 76.1' lerde olduğunu bahsetti. 

Nermin Bezmen Kadın ve  Çocuk haklarının korunması için sivil toplum örgütlerine büyük iş düştüğünden bahisle kendisinin de bu çaba içinde olduğunu belirtti. Son olarak Havva’nın Cezası ile Kurt Seyit& Shura isimli kitaplarını üyelerimiz için imzaladı. Üyelerimizden Sn. Chris Miyovski porselen tabak üzerine elle yazılan biçimde SEVGİ dolu sözlerin yer aldığı bir ANI tabağını Nermin Bezmen’e bir törenle hediye ettik. Katılan üyelerimizle yaptığım görüşmelerde oldukça olumlu, sevgi ve övgü  dolu görüşler ve izlenimi alındı. 

Etkinlik sonrası üyelerimiz tarafından evlerde yapılıp getirilen çok lezzetli tatlı tuzlu kuru yiyecekler katılanlara ikram edildi 

Nermin Bezmen Türk Evi'nde ve daha sonra  Coral Gables’da  Books & Books’ taki KİTAP İMZA programına katılarak programını tamamlamıştır.

Image may contain: 2 people, people smiling, people standing

Image may contain: 2 people, including Aslı Şekeroğlu Yeniyol, people smiling

 

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact