Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /homepages/25/d199835659/htdocs/FloridaTurkGazetesi/includes/menu.inc).

YİNE Mİ KALDI VUSLAT BAŞKA BAHARA?

YİNE Mİ KALDI VUSLAT BAŞKA BAHARA?

 

        Çocukken annemin, ama en çok ta anneanemin anlattığı masalları hatırlıyorum. Bütün masallar hep “Develer tellal iken, pireler berber iken…” diye başlardı ve ben her defasında, bu  ezberlediğim girizgahı, develerin tellal, pirelerin berber olduğu bir dünyayı, böyle bir dünyada olabilecek hayat biçimini düşünürken masalın aslını kaçırır, yalvar yakar tekrar başlamalarını isterdim.

Olmayacak duaya amin demek hiç olmaz ama yurdumuz için, hadi işi biraz daha geniş tutalım, Dünya’mız için demokrasi istemek, adalet istemek, eşitlik istemek, insanca, hakoa bir düzen istemek, insanların mutlu olduğu, kötülüklerin ayıplanıp erdemin yüceltildiği bir yaşam istemek ne yazık ki hala masalların girişinde tekrarlanan, o kafdağının ardındaki kadar uzak biz insanoğluna…

Çok mu bedbin bir giriş oldu, çok mu karamsar bir anımda mı yazıyor gibi görünüyorum, pek ayırımında değilim. Yine de gerçeklerden kaçmamak, her şeyi olduğu gibi, çıplak görmek en iyisi olmalı.

Çok mu ayıp insanca yaşanacak bir yeryüzü hayal etmek? Çok mu cüretkar bir talep beni, sizi yönetecek insanları seçerken bir oldu-bittiyle karşılaşmak istememek? Çok mu utopik bir istek herkesle eşit, ayırımcısız bir Dünya, itilip kakılmaların olmadığı; fırsatların, doğal kaynakların hakça paylaşıldığı; birlikte yaşamanın asgari gereklerini yerine getirmenin hassasiyetle korunup kollandığı, tüm canlı haklarının öncelikli değer olduğu bir yaşam beklentisi içinde olmak?

Ne olur hemen hayır demeyin, itiraz etmeyin yada ince eleyip sık dokumadan “iyi ama…” diye başlayıp mazeretler sıralamayın.

Çünkü iyi bir Dünya’yı hak ediyoruz.

Çünkü kuzeyiyle güneyiyle, zenginiyle fakiriyle, yakınıyla uzağıyla bu yerkürede yaşayan tüm insanlar gülmek istiyor; acı çekmek, hak etmedikleri muamelelere muhatap olmak istemiyorlar;  yanlış, yetersiz, eğitimsiz cahil ama cüretkar ve insanlıktan nasibini almamış yöneticilerin elinde ziyan olmak istemiyorlar. 

Peki nasıl olacak böyle bir yeni düzen? İmkanı var mı bu sosyal toplumun kurulmasına? Nasıl kavuşulacak böyle bir yaşamın dingin huzuruna? 

Samimi olarak hemen söylemeliyim ki bu sorunun cevabı yok, varsa da bilmiyorum; ancak şunu biliyorum ki hepimizin düşlediği bu tür, yaşanası bir Dünya’ya kavuşmak; silahların hakim olduğu, savaş, darbe, kışkırtma, ayaklanma, katliam, tecavüz ve soykırımların sistematik olarak fütursuzca hüküm sürdüğü bu toplumsal yapıda, şimdiye kadar süregelen mevcut uygulamalarla mümkün değil. 

Hale bakın, Amerika gibi tüm Dünya toplumlarına önderlik etme iddiasındaki, çağımızın en ileri toplumunda bile, demokrasi kavramının gözünü çıkarırcasına, 350 milyonluk ülkede bu işi yapmaya ehil başka kimse yokmuş gibi, sandık başındaki seçmenlere biri yakın tarihte başkanlık yapmış birinin eşi ve diğeri ise malum özelliklere ve kapasiteye sahip bir işadamı dışında başka alternatif bırakmayan bir sistemin dayatılmasının gayet normal karşılanıyor olması nasıl bir demokrasi seviyesidir? Üstelik bu, bir-iki seçim önce, babası Amerika Başkanı olan birini, hem de iki defa üst üste başkan seçen bir ülkede insanlara reva görülüp dayatılıyor. Duble bingo…

Nitekim henüz ilk 100 gün dolmadan karşılaşılan bunca olumsuzluk, ciddi ciddi gündeme getirilen çağ dışı konular, seviyesi yerlerde sürünen tartışma ortamları ve dayatılan inanılması güç zorbalıklar...

Bu mudur diğer toplumların örnek alacağı gelişmişlik? Bu mudur bu kadar uygar bu topluma reva görülen  demokrasi anlayışı? Bu mudur cici demokrasi kavramının günümüzdeki uygulaması?

        O meşhur şarkıda  söylendiği gibi , yine kaldı demokrasi, pardon vuslat başka bahara…Belki başka asıra…

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact