Zarrab davasında 3 sır dosya

Duruşmada Hakim Richard Berman, Reza Zarrab’ın yüzüne yeni iddianameyi okuyacak. Zarrab davasında yeni bir sürece girilmesi, gözleri dava envanterinde yer alan üç sır dosyaya çevirdi.

 

Reza Zarrab’ın 1,5 yıldır New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde süren davası, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın da aralarında da bulunduğu dört yeni ismin sanık olarak eklenmesiyle yeni bir boyut kazandı.

 

Amerika’nın Sesi’nden Can Kamiloğlu’nun haberine göre; bugün öğle saatlerinde Manhattan Federal Mahkemesi’nde görülecek duruşmada Hakim Richard Berman, Reza Zarrab’ın yüzüne yeni iddianameyi okuyacak. Zarrab davasında yeni bir sürece girilmesi, gözleri dava envanterinde yer alan üç sır dosyaya çevirdi.

 

 

 

GİZLİLİK KARARI OLAN DOSYALAR

 

Zarrab davası New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nin davayla ilgili resmi kayıtlarına göre Türkiye’de gerçekleşen 17 Aralık 2013 rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun tam iki yıl sonrasında, 1 numaralı dosya sayısıyla açıldı.

 

1 numaralı dosyada Zarrab'ın aleyhine hazırlanan ve hakkında gizlilik kararı olan ilk iddianame vardı.19 Mart 2016 tarihinde Zarrab'ın Miami’de tutuklandıktan sonra, 21 Mart tarihinde mahkeme kararıyla gizlilik kararının kalkmasıyla birlikte ilk iddianame kamuoyuna açıklandı.

 

 

 

Zarrab davasının başından bugüne kadar 293 ayrı dosya işleme kondu. Bu dosyalardan kamuoyuna açıklanan 1 numaralı dosya dışında, üç ayrı dosyada halen gizlilik kararı var. 11 Aralık 2016 tarihinde 126, 3 Mart 2017 tarihinde 200 ve son olarak 21 Ağustos 2017 tarihinde 289 sıra numarasıyla davaya eklenen dosyalarda hala gizlilik kararı var. Bu dosyalarda ne tür bilgi ve belgelerin yer aldığı ise bilinmiyor. Gizlilik kararı olan dosyalar ya savunma ya da iddia makamının talebiyle, hakim tarafından istenirse kaldırılabiliyor.

 

Zarrab davasını başından beri izleyen New York Barosu avukatı Cahit Akbulut gizli dosyalarda yeni isimlerin ve bankaların da olabileceğini söyledi.

 

 

 

“KAMUOYUNUN BİLMESİ SAKINCALI GÖRÜLÜYOR”

 

Akbulut, “Gizli kararı olan belgeler savunma veya iddia makamının davanın gidişatına darbe vurabilecek belge ve bilgiler içeriyor olabilir. Bu yüzden kamuoyu tarafından bilinmesinde sakınca görüldüğü için açıklanmaz. Bu gizli belgelerde muhtemelen tutuklanması talep edilen isimler, davada adı geçen isimler olabilir. O isimlerin bu aşamada bilinmesinde sakınca görülmüş olabilir. Veya savunmanın bilinmesi halinde kendilerini engelleyeceğini düşündüğü bir belge olabilir. İddia makamının iddialarının geçerliliğini etkileyecek bilgi ve belgeler olabilir. Bu aşamada bilinmesi sakıncalı görülmüş olabilir. Zaman hassasiyeti olan bilgi ve belgelerdir. Bu belgelerin gizli kalmasında menfaat vardır diye mahkemeye sunulur. Mahkemenin de kabul etmesiyle dosyalar gizlilik altında saklanır” dedi.

 

“YENİ İSİMLER DE OLABİLİR”

 

Akbulut, “Bu durum bize ileride açıklandığı taktirde başka isimlerin, müesseselerin, şahsi ve tüzel kişilerin bu soruşturmaya dahil edilebileceğini izlenimini veriyor. Reza Zarrab ile beraber belirli aralarla bu davaya bazı kişilerin dahil edilmesi, bu soruşturmanın ilerde daha farklı isimlere uzayabileceğini gösteriyor. Bu belgelerde Zarrab davasıyla anılan başka kritik isimler yer alabilir. Başka bankalar yer alabilir. Bu üç gizlilik kararı olan dosyadaki bilgiler, kamuoyunun bilmesi halinde davanın gidişini olumsuz olarak etkileyeceği için hala gizlilik kararları kaldırılmamıştır. Gizlilik kararını sadece hakim kaldırabilir. Savunma ve iddia makamları gizlilik kararı olan bu belgelerle ilgili olarak bilgi veremez, yorum yapamaz. Burada verilen kararlar uluslararası bir nitelik kazandığı için adı dosyada olan kişilerin bilinmesi halinde bu durum Türkiye’yi de etkileyebilecektir. Dışişleri ve devletlerarası ilişkilerde bir zedelenme olmasın diye daha dikkatli davranmış olabilirler” ifadelerini kullandı.

 

 

 

“BAŞKA TÜRK BANKALARI DA VAR”

 

Akbulut, aralarında eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın da bulunduğu ek iddianamede diğer iddianamelerden farklı olarak yeni suçlamalar yer aldığını belirterek,“Suçun işleyiş yöntemleri daha açık anlatılıyor. Bazı yeni kanıtlar konmuş. Bu kanıtların Türkiye’de üstü kapatılan 17 Aralık soruşturmasından alındığını görüyoruz. Turkish bank 1 olarak bir banka adlandırılıyor anlaşılıyor ki bu işin içerisinde başka Türk bankaları da var” şeklinde konuştu.

 

95 YIL HAPİS İSTEMİ

 

New York savcılığı ise Zarrab'ın serbest bırakıldığını yalanlarken ABD medyası da  aralarında eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Reza Zarrab’ın da bulunduğu dokuz sanık için savcılık 95’şer yıl hapis cezası istediğine dikkat çekti.

 

SOSYAL MEDYAYI KARIŞTIRDI

 

Öte yandan İran asıllı iş adamı Reza Zarrab’ın, dün salıverildiğini gösteren kayıt sosyal medyayı karıştırdı.

 

Sosyal medyada dolaşan bir karede; ABD Federal Hapishane Bürosu’nun (BOP) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, 09135-104 kayıt numaralı 33 yaşındaki Zarrab önceki gün salıverildi.

 

Ancak Daily Sabah’ın Washington muhabiri Ragıp Soylu ise, yaşananların teknik bir hatadan kaynaklandığını söyledi.

 

“Avukatı, Reza Zarrab'ın serbest kaldığına dair ABD federal hapishane sistemine ait kaydı reddediyor. ‘Teknik hata, Reza hala içeride’ diyor” ifadelerini kullanan Soylu, hafta sonu mahkemelerin kapalı olduğunu belirterek mahkeme sisteminde de Zarrab’ın serbest kaldığına dair bir karar gözükmediğini aktardı.

 

CHP’nin ABD Temsilcisi Yurter Özcan da Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Güney New York Savcılığı Sözcüsü'nden aldığım bilgiye göre Zarrab'ın serbest bırakıldığı doğru değil” ifadelerini kullandı.

 

Özcan, Zarrab’ın Pazartesi günü (Bugün) New York’ta duruşması olduğunu anımsattı.

 

Avukat Fidel Okan da Twitter’da, “Reza Zarrab'ın serbest bırakıldığı iddiaları doğru değil. Zira yarın Türkiye saatiyle 17.00 de duruşması var. Cezaevi çıkış işlemleri rutin!” bilgisini paylaştı.

 

İşte sosyal medyayı karıştıran kare:

 

 

 

Odatv.com

----------
esas olan İslami jargonla ritüel ve şekli amel değil, niyet !

 

Bu ülke kurtuluş savaşımızda Amerikan mandacılığını savunan İslamcılarla, İngilizlerle beraber hareket etmeyi cihad gibi sunan İskilipli Atif gibi sözde evliyaları görmedi mi?

 

 

 

-- 
E-Turkiyeyiz Biz dagitim listesi Turkish Forum - Dunya Turkleri Birliginin yayin organidir ve web sitesi http//www.turkishnews.com ile birlikde calisir.. facebook siteleri ise https://www.facebook.com/TurkishForumPage ve https://www.facebook.com/turkishnewspageolarak secilmisdir
 
-- 
Genel UYARI!
Sayin Uyelerimiz,

Obekte cikan yazilarin sorumlulugu, ILGILI YAZININ SAHIBINE aittir. Obek kurucusu, moderatorler ve diger uyeler sorumlu tutulamazlar. Obege uye olanlar, uye olduklarinda yazilarindan sadece kendilerinin sorumlu olduklarini kabul etmislerdir.Bu ifadeler her iletinin altinda yer almaktadir, bu nedenle uyeler bu kosullarin varligindan haberdar olmadiklarini 

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact