Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /homepages/25/d199835659/htdocs/FloridaTurkGazetesi/includes/menu.inc).

REFLÜ KANSERE YOL AÇABİLİR

Body: 

Bütün dünyada hızla yaygınlaşan ve Türkiye'de her beş kişiden birinde görülen reflü hastalığı, insanın hayat kalitesini bozan ve yaşam boyu süren bir hastalık.
Normalde yediklerimiz mideye ulaştıktan sonra asit salgısıyla sindirim başlıyor, ancak mide girişindeki kaçışı engelleyici mekanizma görev yapmıyorsa reflü oluşuyor.
Reflü, genellikle göğüs kemiği arkasında, bazen sırt ve midede yanmayla ortaya çıkıyor. Mideden gelen asidin yemek borusunda oluşturduğu iltihap, yemek yerken yanma ve yutkunma gibi sıkıntılara yol açıyor. Ağızda ekşime, acı-ekşi su ve yiyeceklerin ağza gelmesi, boğazda takılma hissi, yutmada güçlük, göğüste baskı hissi, boğularak uyanma gibi şikayetler ekleniyor. Uzun süren boğaz enfeksiyonları, ses kısıklığı ve çatallanma, kuru inatçı öksürük gece ortaya çıkan astım krizleri ve aşırı horlamanın asıl sorumlusu da reflü olabiliyor.
Çok uzun seneler tedavi görmemiş, özellikle 45 yaş üstündeki erkeklerde daha sık olmak üzere, reflü kronikleşerek yemek borusunda hücresel değişimlere yol açmak suretiyle yemek borusu kanseri riskini normalin 40 ila 120 katı arttırdığından, reflü hastalığı mutlaka tedavi edilmeli.
Kanser gelişmesinde en önemli risk faktörü ise obezite.
Dünyada yemek borusu kanseri sayısı yıllar içinde azalırken, reflünün sebep olduğu kanser vakalarında artış gözleniyor. Reflünün kansere yol açmadan hızla tedavi edilmesi çok önemli.
Yağlı yemeklerden ve kızartmalardan, asitli içeceklerden uzak durmak, peş peşe çay-kahve içmemek, sigara kullanmamak, yemekten sonra hemen yatağa gitmemek, yatarken başucunu kaldırmak gibi önlemler faydalı, ancak sürekli uygulanmaz sa yeterli olmuyor.
Sonraki adım olarak ilaçla tedavi uygulanıyor. Ancak reflünün mekaniksel bir mekanizması olduğu için, ilaçlar çoğu defa sadece belirtileri tedavi edebiliyor, hastalığı ortadan kaldırmıyor. Öte yandan mide asidini azaltan bu tür ilaçların uzun süreli kullanımı, mide duvarının incelmesine, B12 vitamin eksikliğine, midede iyi huylu polip oluşumuna sebep olduğundan ve osteoporoza yol açarak kalça kırığı riskini artırdığından, reflü tedavisinde endoskopik yöntemler giderek önem kazanıyor.
Reflü sadece yetişkinlerde görülmüyor. Çocukluk çağı reflüsü ciddi sağlık sorunlarına yada gelişme geriliğine yol açabiliyor. İlaç kullanımının yanıt vermediği yada bebeğin büyümesi ile düzelmesi beklenmeyen durumlarda endoskopik yada cerrahi sağaltım yapılarak iyi sonuçlar alınabiliniyor.
AMAN DİKKAT:
Sigarayı bırakınız. Sigara reflüyü tetiklemektedir.
Kızartmalardan, yağlı yiyeceklerden, gaz yapan (lahana, pırasa, soğan, salatalık), nane, dereotu, maydanoz gibi gıdalardan uzak durunuz.
Kırmızı et, tereyağı, çikolata, peynir ve yumurta reflüyü artırabilir. Özellikle akşamları alınan alkollü içecekler reflü nedeni olabilir. Kafeinli, karbonatlı, nane ve sodalı içeceklerden kaçınınız.
Hızlı ve seyrek aralıklarla yemek alışkanlığı terk ediniz.
Akşam yemeklerinde aşırıya kaçmayınız.
Yemekten sonra hemen yatmayınız ve yatmadan önceki 3 saat gıda almayınız.
Bel etrafını sıkıca saran korse, kazak ve benzeri giysiler giymeyiniz.
Ayrıntılı testler sonucu tanınız kesinleşirse, olası bir kötü hastalıktan korunma adına gerekli ve kalıcı tedavinizi yaptırınız.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact