Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /homepages/25/d199835659/htdocs/FloridaTurkGazetesi/includes/menu.inc).

ÇOCUKLARDA DEPRESYON

Body: 

Çocuklarda depresyon olmaz diye düşünmeyin. Onlar da yetişkin insanlar gibi ağır ruhsal sorunlar yaşayabilmektedirler. Rakamlar, çocukların %5'inin, ergenlerin ise %10'unun depresyonla mücadele ettiğini gösteriyor.
Depresyon, farklı ruhsal problemlere ek olarak, ikincil şekilde görülebildiği gibi, tek başına bir hastalık olarak ta gelişebiliyor. Çocuğun psikolojik yapısının kötümser, içe kapanık ve takıntılı olması da yine çocuk depresyonu olasılığını artırıyor.
Küçük yaşlarda görülen ruhsal problemler genellikle korkular ile ilgili olabilirken, ergenlik döneminde de yaşanan hormonal değişiklikler, ilerleyen yaşlarda ise yaşanan veya yaşanabilecek başarısızlıklar, onları bir yetişkin gibi etkileyebiliyor.
Küçük yaşlarda görülen depresyonlar genellikle anne, baba, kardeş ilişkilerinden ya da boşanma, ölüm gibi olağanüstü değişimlerinden kaynaklanıyor. Okulun ilk günleri, yeni bir kardeşin doğması, anne babanın ilgisinde meydana gelen değişimler, anne ve baba veya yakın çevreden kaynaklanan kötü muameleler de çocuğun içine kapanmasına, ilerleyen zamanda ağır depresyonlara neden olabiliyor.
Ailede depresyon veya depresyon benzeri ruhsal sorunlar yaşanması, çocuğun da depresyona girme olasılığını artıran önemli nedenlerden biri olup okul, kreş, bakıcılar ve arkadaş çevresi ve kontrolsuz internet ortamı ve olumsuz sanal arkadaşlıklar çocuğun ruh sağlığını etkileyebilmekte.
Erişkinler depresyon geçirdikleri dönemlerde içine kapanık bir hayatı tercih ederken, çocuklarda erişkinlere oranla daha farklı belirtiler görülebilir.
• İçe kapanma ya da hırçınlık,
• Sinirli, sabırsız ve doyumsuz olma,
• Her zaman keyif aldığı aktivitelerden mutlu olmama ve ilgisiz kalma,
• Ani ve uygunsuz reaksiyonlar,
• Ağlamaya eğilim,
• Önceden olmayan tiklerin gelişmesi,
• Aşırı uyuma ya da uykusuzluk,
• Artan başarısızlıklar,
• Arkadaş ilişkilerinin bozulması,
• Gece korkuları, altını ıslatma veya yanlız uyuma korkusu
çocuk depresyonu belirtileridir.
Anne ve babanın çocuklarının davranışlarında bu tarz değişimleri gözlemlediklerinde bir uzmandan yardım almaya yönlenmeleri önemlidir. Çocuğun davranışlarını yakından izleyip, davranış değişikliklerinin farkında olmak, kabullenmek ve çözüm arayışına girmek çocuğun bu zor dönemi atlatmasında en akılcı yol olacaktır.
Çocukluk döneminde çözülmeyen sorunlar sonraki yıllarda ağır ruhsal sıkıntılara yol açıp hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu gibi durumlarda anne ve baba, çocuğa, onun yanında olduklarını hissettirmeli, ancak bu durumu kesinlikle abartmadan doğal bir şekilde yapmalıdırlar.
AMAN DİKKAT: Çocuklarınızla olan paylaşımlarınızı arttırınız, onlarla daha fazla birlikte zaman geçirmeye özen gösteriniz, yakın arkadaşlarını ve öğretmenlerini dinleyerek, sıkıntılarını anlamaya çalışınız. Depresyonu bir akıl hastalığı olarak değil, ama geçici ve zor bir dönem olarak algılayıp bilinçle hareket ediniz.

Doç. Dr. Şeref Barut (serefbarut@yahoo.com)

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact