Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /homepages/25/d199835659/htdocs/FloridaTurkGazetesi/includes/menu.inc).

ASPİRİN KULLANIMI

Body: 

Ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği olan, ayni zamanda romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılan aspirin'in (acetylsalicylic acid) kalp krizi tedavisinde de önemli bir ilaçtır.
Aspirin 100 yılı aşkın bir süredir insanlığın hizmetinde olan, keşfedildiği 1899 yılından beri en çok kullanılan ve en çok araştırılan ilaçlardan biridir. Dünyada bugün 5 milyardan fazla insan aspirin kullanmaktadır.
Aspirin'in kalp damar hastalıklarında yarar sağladığı tıp dünyasınca kabul ediliyor.
Kalp krizi geçirmekte olan, daha önce kalp krizi geçirmiş, damar sertliği bulunan bütün hastalarda, tıkayıcı damar hastalığı riski olduğundan aspirin kullanılmaktadır. Aspirin kullanımı bu riski üçte bir oranında azaltmaktadır.
İlacın tansiyonu yükselttiği iddiaları ile ilgili araştırmalar sürüyor, fakat kanı sulandırmak amaçlı verilen düşük doz aspirin'in kan basıncına etkisini abartmamak gerektiği kabul ediliyor.
Aspirin ayni zamanda migrenin tedavisinde de yaygın olarak ve diğer ağrı kesiciler kadar etkili ve güvenli bir şekilde kullanılıyor.
Fakat her ilacın olduğu gibi aspirin'in de yan etkileri bulunuyor. Zamanımıza kadar hakkında onbinlerce araştırma yayımlanan aspirin'in yan etkileri uzun süredir tartışılıyor. Bazı araştırmacılar, ilacın pek çok hastalığa iyi geldiğini söyleyip 'mucize' olarak görürken, kimileri mideye çok zarar verdiğini, hipertansiyona yol açtığını ileri sürüyor.
Aşırı ve düzensiz aspirin kullanımı ülser, gastrit gibi mide rahatsızlıklarına, böbrek yetmezliği, deri döküntüsü gibi bazı cilt reaksiyonlarına neden olabiliyor. Özellikle çocukluk çağında Aspirin kullanımı REYE SENDROMU olarak bilinen ve ölümcül olabilen bir tabloya yol açabilmektedir. Bu yüzden 12 yaş altı çocuklarda aspirin kullanımı sakıncalıdır.

Kimlere yasak?
• Aspirin’e alerjisi olanlar
• Mide-barsak kanaması geçirenler, gastrit veya peptik ülser hastaları
• Şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliği olanlar
• Kontrol edilemeyen hipertansiyon hastaları
• Astım hastaları
• Gebeliğinin son üç ayında olanlar
• Viral enfeksiyon geçiren çocuklar
Sonuç olarak, Aspirin'in ilaç olduğunun unutulmamalıdır.
Aspirinin gelişigüzel kullanımından kaçınılmalı ve hekim kontrolünde alınmalı, aksi takdirde hastaların bazı yan etkilerle karşılaşabileceği bilinmelidir.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact