Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /homepages/25/d199835659/htdocs/FloridaTurkGazetesi/includes/menu.inc).

ALKOL NASIL ETKİLİYOR ?

Body: 

Alkol kullanmanın vücudumuza zarar verdiği, doktorluğun atası sayılan Hipokrat zamanından bu yana bilinmektedir. Bu zarar, tek defada aşırı alkol alınması sonucu ani alkol zehirlenmesi, yada uzun sure içinde sürekli alkol alınması sonucu uzun süreli alkol zehirlenmesi (alkolizm) şeklinde vücudumuzu etkilemektedir.

Ani (akut) alkol zehirlenmesi:
Alkol almaya başlayan ve durmaksızın devam eden bir kişide hafif bir neşe hali olarak bilinen öfori, algılama değişiklikleri, sosyal konumun önemsizleşmesi alkol zehirlenmesinin ilk belirtileri olarak ortaya çıkar. Dengesizlik, gözleri fikse etmede zorluk, konuşmada peltekleşme, kızarıklık, çarpıntı ve göz bebeklerinin genişlemesi ile zehirlenme derinleşir. Alkolün kan düzeyinin yükselmesi ile beyin fonksiyonlarında yavaşlama, refleks kaybı, koma, solunum yüzeyselleşmesi ve tansiyon düşmesi ile kalıcı hasar organ hasarı ve ölüm meydana gelir.

Kronik (müzmin) alkol kullanımı (alkolizm)
Kronik alkol kullanımında sinir hücresi kaybı, hücre kılıflarında şişme, meninkslerde kalınlaşma ve opaklaşma, beyinde su toplanması meydana gelir.
Alkol almanın sonlandırılması, vitamin B-1 desteği, elektrolit bozuklukların giderilmesi klinik ilerlemeyi durduran ve bazen de iyileşmeyi sağlayan yöntemler olarak bilinir.

Alkol yoksunluğu belirtileri:
Kronik alkol kullanımının süresi ve düzeyi ile ilişkili olarak sıvı alkol alınımını izleyen saatler ve günler içinde huzursuzluk, titreme, çarpıntı, kızarıklık, refleks artışı epilepsi nöbetleri, delirium hali gelişebilir.

Alkolik sakatlıkların ortaya çıkması:
Kol ve bacaklarda güçsüzlük, ağrı, nahoş hisler, kas krampları, uyuma ve yürümede dengesizlik, yanma hissi ile kendini gösterir. Alkol kullanımının kesilmesi ve vitamin desteği ile yakınmalarının ilerlemesi durdurulur, seyrek olarakta düzelme görülebilir.

Alkolik kas hastalığı gelişmesi:
Ağır alkol kullanımını izleyen 1-2 gün içinde gelişebilen ağrılı, asimetrik ya da bölgesel tutulum gösteren kas zaafı ile karakterizedir. Kalp ve böbrek fonksiyonlarında da bozukluklara yol açabileceğinden acil tedavi gerektirir.
Alkolik kişilerde haftalar, aylar içinde her iki bacak kök kaslarında zayıflık gelişir. Alkol kullanımına son verilebilmesi ve diyetin düzenlenmesi ile aylar içinde bir düzelme sağlanabilir.

Alkol - felç (inme) ilişkisi:
Hem akut alkol zehirlenmesinin, hem de kronik alkol kullanımının inme riskini artırdığı bilinmektedir.

Sonuç olarak Alkol her şekliyle bir zehir olarak kabul edilmelidir ve özellikle
●Tansiyon yüksekliği,
●Kalp ritm bozuklukları,
●Kan sulandırıcı ilaçlar kullanan,
●Daha önce kalp krizi geçirmiş,
●Daha önce geçici yada kalıcı beyin felci – inme geçirmiş

kişilerin alkol almaları halinde kalp krizi, inme ve ölüm riski ile karşı karşıya kalacakları bilinmeli ve bu kişilerin kesinlikle alkolden uzak durmaları sağlanmalıdır.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact