Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /homepages/25/d199835659/htdocs/FloridaTurkGazetesi/includes/menu.inc).

GENÇLERDE BAŞAĞRISININ SEBEBİ "ANEVRİZMA" OLABİLİR

Body: 

Halk arasında, beyin damarında balonlaşma olarak bilinen serebral anevrizma, beynin beslenmesini sağlayan damarlarda oluşan anormal genişlemelerdir.
Anevrizmalar, özellikle 20-50 yaş arası genç-orta yaş grubunda görülen beyin kanamalarının en sık sebebidirler.
Anevrizma kanaması nasıl anlaşılır?
1)Birden bir ani-şiddetli bir başağrısı başlar ve hastanın tanıdığı diğer ağrıları benzemez.
2)Bu kanama beyinde beyin ve omurilik sıvısının dolaştığı boşluğa açıldığı için, ense sertliği ve kusma gibi belirtiler görülür.
3)Yine kanamanın şiddetine göre; bilinç kaybı olur ve bazen de kanama şiddetli olursa hasta komaya girer ve birkaç saat içinde kaybedilebilir.
4)Kanamayı tetikleyen faktörlerin başında ateroskleroz dolayısıyla damar duvarlarının esnekliğini kaybetmesi, aşırı zorlanma, eforla yapılan spor, seks gibi fiziki aktiviteler gelir.
Bazı hastalarda asıl kanamanın öncesinde, gelip geçici şiddetli baş ağrısı olabilir. Bu bazen anevrizmanın habercisidir ve genellikle sızma şeklinde kanamaya bağlıdır.
Anevrizmal kanamada ölüm oranı maalesef çok yüksektir.
Bu tür hastaların yaklaşık üçte biri, kanamanın; ilk 24 saatinde kaybedilir. Hızla bilinç kapanan hasta kısa zaman içinde hastaneye yetiştirilse bile ölümün bir süre geciktirilmesi dışında sonuç değişmez.
Hastanın hayati fonksiyonu etkileyen en önemli faktör, hastanın bilincinin açık olup olmadığı ve beyin omirlik sıvısının beyinde dolaştığı subaraknoid denen aralıktaki kan miktarıdır.
Anevrizmaya bağlı beyin kanaması süphesi ile hastaneye başvuran hasta Bilgisayarlı Beyin Tomografisi ve MR, MR-anjiografi ile, ve eğer operasyon söz konusuysa, kasıktan bir kablo ile ana damar içine girilerek anjiografi vasıtasıyla tedavi planı yapılır.
Anevrizma kanamasını iyi durumda atlatan vakalarda bile, tekrar kanama riski yüksek olduğu için, kanamaya sebep olan anevrizma tespit edilip, mutlaka kliple kapatılmalıdır.
Girişimsel radyolojik tekniklerinin ilerlemesi ile bu işlemlerin yapıldığı merkezlerde, bazı tip anevrizmalar kateterizasyon yöntemi ile tıkanabilmektedir. Hangi yöntemin uygulanacağına bir beyin cerrahı karar verecektir.
Erken teşhis için ne yapılabilir?
Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis erken tedavi hayati risk taşıyan bu kanamayı önleyebilir.
Devamlı baş ağrısı olan ve ailesinde anevrizmaya bağlı kanaması olan veya kanama olmasa da anevrizma saptanan aile bireyleri mutlaka bir hekime başvurmalı ve gerekli taramaları yaptırmalıdır.
Anevrizmaların tedavisi nasıl yapılır?
Kanamanın sebebi olarak anevrizma tespit edilirse bu riskli baloncuğun yeri, nöroradyolojik tetkikler ile belirlenip, ya girişimsel nöroradyolojik girişimle tıkanarak, ya da ameliyat ile zararsız hale getirilir ve hasta genellikle sakatlık veya ölümle sonuçlanan bu hastalıktan kurtulmuş olur.

Doç. Dr. Şeref Barut (serefbarut@yahoo.com)

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact