Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /homepages/25/d199835659/htdocs/FloridaTurkGazetesi/includes/menu.inc).

HUZURSUZ BACAK (Restless Legs) SENDROMU

Body: 

Gayet güzel bir günün sonunda dinlenmek üzere uzandığınızda, tam da uyumak üzereyken ya da uykuya henüz daldığınızda bacaklarınızda uyuşma, ürperme, yanma, batma, iğnelenme, kıpraşma, gıdıklanma, karıncalanma hissi, bacaklarınızı hareket ettirme ihtiyacı gibi garip, zor tarif edilen, tatsız bazı hisler duyuyorsanız hastalığınızla tanışmanızın zamanı geldi demektir: “Restless Legs”, türkçe ifadesiyle “huzursuz bacak sendromu”.
Aslında çok ta seyrek değil, her yüz kişiden 3’unde rastladığımız, daha cok 40’lı yaşlardan sonra görülen, özellikle de 60’lı yaşların hastalığı; ancak her yaşta, hatta çocuklukta bile ortaya çıkabilmekte ve her iki cinste de eşit oranda gözlenmekte.
Huzursuz bacak sendromu çok ağır sağlık sorunlarına yol açmasa da rahatsız edici, bezdirici bir tablodur. Yakınmalar başlangıçta hafiftir ama zaman geçtikçe hastaya daha çok sıkıntı verebilmekte.
Hastalık özellikle geceleri daha şiddetli olarak hissediliyor ve her 35-40 saniyede bir bacakları hareket ettirme ihtiyacı ortaya çıktığından, hasta kendisini ayağa kalkıp yürümek, ayaklarını germek zorunda hissediyor. Bu hareketlerle şikayetler kısmen ya da tamamen geçmesine rağmen, biraz dinlendikten sonra yeniden başladığından, sonuç olarak sinirliliğe, uykusuzluğa neden olmakta, uyuyabilmek bu hastalar için bir problem halini almaktadır.
Hastaların sosyal hayatları etkilenir, akşamları TV seyredemezler, misafirliğe gidemezler ve en önemlisi yattığında bacaklarındaki huzursuzluk hissinin harekete zorlaması nedeniyle uykuya dalamazlar, yataklarından kalkıp dolaşmak isterler. Bu hastalar uzun süreli istirahattan ve yolculuktan çok rahatsızlık duyarlar ve kaçınırlar.
Her üç hastanın birinde ailevi yani genetik bir geçiş vardır. Demir eksikliğine bağlı kansızlık, şeker hastalığı, folik asit, B12 vitamin eksikliği, periferik nöropati gibi bazı sinir hastalıkları, böbrek rahatsızlıkları, guatr ve romatizmal hastalıklar, gebelik ve bazı kanser tipleri sebep olarak belirlense de hastaların yüzde doksan beşinde bir neden bulunamamaktadır.
Huzursuz bacak sendromu daha çok romatizmal hastalıklarla karışıyor ve tanıyı kesinleştirecek bir kan testi ya da görüntüleme yöntemi ne yazık ki henüz yok.
Bazı ailelerde daha sık görülmesi, genetik faktörlerle ilgili olabileceğini düşündürüyor. Pek çok hasta çocukken büyüme ağrıları çektiklerini ve annelerinin uykuya dalmadan önce bacaklarını ovduklarını hatırlamaktadırlar.
Stres genelde hastalığın bulgularını azdırmakta, ve hamilelik veya hormonal değişiklikler geçici olarak hastalığı kötüleştirmektedir. Bazen ilk kez hamilelikte, özellikle de hamileliğin son aylarında gözlenmekte, ancak bulgular doğumdan sonra 1 ay içinde kaybolmaktadır.
Araştırmacılar hastalığın beyin kimyasallarından olan ve kas kontrolünü sağlayan dopamin isimli bir maddenin dengesizliğine bağlı olabileceğini ileri sürmektedirler.
Huzursuz bacak sendromu genelde hayat boyu süren bir durumdur ve kesin bir tedavisi yoktur.. Öncelikle kansızlık, şeker hastalığı gibi altta yatan bir neden varsa öncelikle onun tedavisi sonuç alıcıdır.. Bununla birlikte alınacak bazı basit tedbirler şikayetleri azaltabilir:
AMAN DİKKAT:
• Güne başlarken ve yatmadan önce germe egzersizleri ve Ilık bir banyo, bacaklara yapılan masaj,
• Sıcak ve soğuk paket uygulamaları, hatta bazen her ikisinin ardarda uygulanması,
• Özellikle stresle iliskili olarak ortaya cikmiş bır tablo soz konusuysa sedasyon, meditasyon ve yoga gibi rahatlama teknikleri,
• Hafif şikayetler için ağrı kesici-ödem giderici gibi ilaçların kullanılması,
• Serin, sessiz ve rahat bir uyku ortamının sağlanması, düzenli olarak her gece aynı saatte uyuma, yeterince uyuyarak ayni saatte uyanma yakınmaları azaltır. Bazı hastalar daha geç yatıp daha geç kalktıklarında şikayetlerinin kendiliğinden geçtiğini bildirmişlerdir.
• Orta şiddette, düzenli olarak yapılan egzersizler. Ancak fazla egzersiz ve geç saatlere sarkan antrenman programları şikayetleri arttırabilir.
• Hastalık hakkında bilgi toplayın, bilgilerinizi ve yaşadıklarınızı başkaları ile paylaşın, insanların yaşadıklarınızı anlamasını sağlayın.
• Bazen sadece kafeini kesmek şikayetleri ortadan kaldırabilmektedir. Kahve, çikolata, kola ve çaydan uzak durmak faydalı olacaktır.
• Tetikleyici olabileceği için alkol ve tütün kullanmayın.
• Uzun süre uyuşuk oturmak ve yarı uykulu uzanmak şikayetleri arttırır. Bu yüzden yatağa gitmeden önce uyanık ve aktif olun.
• Bacağınızı oynatma ihtiyacınız geldiğinde direnmeyin, yataktan kalkın veya seyahatinizi durdurun.
• Çalışma masanızı yükseltin, bu size kıpırdamak için daha geniş bir yer sağlayacaktır.
• Paylaşma grupları oluşturun, bu kişilerle bir araya gelerek yaşadıklarınızı paylaşın. Grup terapileri pek çok hastaya yardımcı olmaktadır.
Bütün bunların yanında, sebebi belirsiz olan durumlarda doktor kontrolünde ilaç tedavisi ile iyilik sağlanabilmektedir.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact