Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /homepages/25/d199835659/htdocs/FloridaTurkGazetesi/includes/menu.inc).

BEL AĞRILARI - BEL FITIĞI

Body: 

Yetişkinlerin %90”dan fazlası hayatlarında en az bir kez bel ağrısı atağı geçirmekte ve bu tür bel ağrılarının büyük çoğunluğu iyileşmektedir.
İnsan omurgası, temel kemik olarak vücudun bütün yükünü taşır. Ancak omurgaya yakından bakarsak, boyun, göğüs, bel ve kuyruk sokumu olarak farklı özelliklere ve fonksiyonlara sahip 4 değişik bölgesi olduğunu görürüz.
Göğüs bölgesindeki omurlar, göğüs kasları ve kaburgalar tarafından desteklendiği için, boyun ve bel bölgelerine nazaran dış faktörlerden daha az etkilenirler. Bel ve boyun ise destekleyici kas ve kemik yapılarının olmayışı ve hareketli olmaları nedeni ile daha fazla yüke maruz kalırlar ve etkilenmeye açıktırlar.
Omurganın içerisinde yukarıdan aşağıya bir silindir gibi omurilik kanalı yer alır. Tüm beyin muhtevası, bir huninin boyuna doğru daralmasına benzer şekilde ense bölgesinde omurilik kanalı içine doğru uzanarak beyin sapı, ve devamında omuriliği oluşturur.
Omurların arasında disk adı verdiğimiz, dış kısmındaki kılıfı daha sert, içinde jöle kıvamında bir öz bulunan, ve amortisör görevi gören yastıkçıklar bulunur.
Yaş ilerledikçe omurgaya yüklenen ve tekrarlanan küçük, bazen de büyük darbelerle bu yastıkçıklar yıpranmaya başlar ve dıştaki disk kılıfı incelerek esnekliğini kaybeder.
Bu durumda iken, dengesiz bir hareket yada ağır bir yük kaldırma sonucunda diski çevreleyen dejenere kılıf yırtılır ve içindeki jöle kıvamındaki öz dışarıya akarak komşu sinirin üzerine baskı yapmaya başlar. İşte bel fıtığı, ve buna bağlı olarak bacağın arka-dış kısmından ayak bileğine doğru yayılan ve siyatik denilen olay böyle gelişir.
Bel ağrıları sadece bel fıtığına değil, birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Oturma, kalkma, eğilme, yürüme, koşma veya ağır kaldırma gibi sebeplerle yada spor yaparken veya trafik kazası sırasında bel bölgesinde bulunan kaslar, bağlar ya da disk kılıfları kolayca gerilip yırtılabilirler.
Osteoartit gibi eklem rahatsızlıklarında, osteoporozda, uzun süreli yorgunluklarda, bazı meslek gruplarında sürekli ayni hareketlerin tekrarlanması sonucu bel kaslarında spazm ve buna bağlı ağrı meydana gelebilir.
Skolyoz adı verilen omurga eğrilikleri gibi bazı doğumsal anomaliler, omurlardan birinin ya da bir kaçının öne veya arkaya kayması da çok şiddetli bel ağrılarına yol açabilir.
Karın içi organlarındaki hastalıklar sonucunda yine bele yansıyan ağrılar ortaya çıkabilir. Özellikle kadınlarda daha sık olmak üzere enfeksiyon, tümör ve çeşitli jinekolojik sorunlarda da bel ağrısı görülebilir.
Zamanında yapılmış doğru teşhis, günümüz tıbbında temel anahtardır.
Bütün bu sebeplerden dolayı bel ağrılarının basit bir kas tutulması, ya da zorlanma şeklinde yorumlarak ihmal edilmemesi gerekir.

Doç. Dr. Şeref Barut (serefbarut@yahoo.com)

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact