Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /homepages/25/d199835659/htdocs/FloridaTurkGazetesi/includes/menu.inc).

KALP ÇARPINTILARI EN SIK ÖLÜM NEDENİDİR

Body: 

Dikkatinizi çekti mi? Bulunduğumuz, yaşadığımız her mekana, kalbi yeniden çalıştırmaya yarayan defibrilatörler yerleştiriliyor. Uçaklarda, gemilerde, kütüphanelerde, alışveriş merkezlerinde, yangın tüplerinin bulundurulmasına benzer şekilde defibrilatörler bulunduruluyor ve insanlar onların nasıl kullanılacağı konusunda eğitiliyorlar. Çünkü kalp-ritm bozuklukları, ölüme en sık yol açan hastalıklar listesinin başında geliyor ve bu cihazlar bu yüzden çok önemli.
Çoğu kalp çarpıntıları, kulakçık dediğimiz kalbin üst bölümünden kaynaklanıyor. Genellikle masum olan kalp-kulakçık çarpıntılarının büyük bir kısmı stresle, fazla çay ve kahve tüketimi ile ya da sigara kullanımıyla ilgili.
Bazen kulakçıklarla, kalbin alt bölümünü oluşturan karıncıklar arasında, tek kanaldan ve belli bir düzen içinde olması gereken elektriksel iletim, doğuştan ya da edinsel faktörlerin etkisiyle, fazladan ikinci, bazen üçüncü bir geçiş yolu bulup, kalp kasının normalden çok daha hızlı ve bazen de düzensiz kasılmalarına yol açarak, taşikardi ya da çarpıntı atağı dediğimiz tabloların ortaya çıkmasına yolaçabiliyor.
Kalp kulakçıklarından kaynaklanan çarpıntılar çoğu defa tehlikeli olmasalar da, kalp hızının çok arttığı durumlarda fenalık-baygınlık hissi, yer-zaman oryantasyonunu kaybetme, nadiren de ölüm olaylarına yol açabiliyor.
Artık günümüzde radyo dalgalarından yararlanılarak, bir tür anjiyo işlemi ile, bu olmaması gereken ekstra ileti yolları ortadan kaldırılıp, bir daha ilaç kullanmak zorunda kalmamak üzere, bu tür çarpıntıların kesin tedavisi mümkün olup, gelişmiş teknoloji ve deneyim gerektiren bu işlem, yıllardır başarı ile uygulanmakta.
Kalbin karıncıklarından kaynaklanan çarpıntılar ise daha tehlikeli ve çok daha ciddiye alınmalı. Çeşitli sebeplerle kalp kaslarında daha önceden hasar ya da zedelenme meydana gelmiş hastalarda, bu türden çarpıntılar daha sık görülmekte.
Kalp krizi geçirmiş hastalarda krizin tahrip ettiği ve bir nedbe dokusu haline gelmiş kalp bölgesinden kaynaklanan taşi-aritmiler, bu ciddi çarpıntılara bir örnek. Kalp ne kadar hasar görmüş ve kalp krizi ne kadar ağır atlatılmış ise, bu ciddi çarpıntıların görünme olasılığı da o denli fazla ve tehlikeli.
Bu tür çarpıntıların en ağır şeklinde kalp artık hiç düzenli kasılamıyor; adeta son derece zayıf ve etkisiz biçimde -bir yaprak gibi- titriyor. İşte bu, en kötü durum olup, şok uygulaması gibi acil ve ciddi müdehaleler süratle yapılmaz ise hasta kaybediliyor.
Günümüzde karıncıklardan kaynaklanan çarpıntıların tedavisinde standart bazı ilaçlar kullanılmakta ve gerekli olan hastalara ölümcül çarpıntı sırasında devreye girip kalbin ritmini düzeltebilen, hayat kurtarıcı, küçük cihazlar yerleştirilmekte. Nedeni bilinmeyen ya da doğumsal çarpıntıların olduğu genç hastalarda ise tıpkı karıncıklardan kaynaklanan çarpıntılarda yapıldığı şekilde, radyo dalgaları ile anjiyo benzeri bir işlem uygulayarak tedavi mümkün olabilmekte.
Kalp çarpıntılarının, özellikle aritmilerin insanları sakat bırakan ve ölüme götürebilen diğer önemli özelliği de emboliye yol sebep olmaları. Kalp kasının, kalbin pompalama faaliyetine hiç katkısı olmayan düzensiz ve etkisiz kasılma hareketleri, kalp boşluğunda bulunan kanın hareketsiz kalmasına yol açmakta; bu ise akışkanlığı azalan kan hücrelerinin bir topak gibi damarın içinde yuvarlanarak, ulaştığı vücut bölgelerinde damarlardan birini tıkamakta; bu tıkanan damar, örneğin beyinde ise stroke , akciğerde ise akciğer infarktüsü, karın zarında ise mezenterik infarktüs, kol ya da bacakta ise çeşitli derecelerde gangrenlere yol açabilmekte.
Unutmamak lazım ki, nedeni ne olursa olsun, sonunda ileri derecede kalp ritm bozukluğundan ölüyoruz. Bu ritm bozukluğu, yukarıda değindiğimiz çarpıntılar şeklinde olabileceği gibi, kalpte aşırı yavaşlama ve durma seklinde de olabilmekte.
AMAN DİKKAT: Bu tür yakınması olanların kendi kendine yorum yapması ya da tanıdık, eş, dost, komşunun tavsiyesi ile hareket etmesi, telafisi çok zor, hatta çoğunlukla imkansız bir sonuca yol açabileceğinden, kalbinde çarpıntısı olan hastaların yaşı kaç olursa olsun, mutlaka bir kalp doktoruna muayene olmaları ve periyodik kontrollerini ihmal etmemeleri gerekir.

Doç. Dr. Şeref Barut (serefbarut@yahoo.com)

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact